Batman: Black and White I #1

Okładka książki Batman: Black and White I #1 Simon Bisley, Howard Chaykin, Richard Corben, Neil Gaiman, Joe Kubert, Ted McKeever, Bruce Timm
Okładka książki Batman: Black and White I #1
Simon BisleyHoward Chaykin Wydawnictwo: TM-Semic Cykl: Wydanie Specjalne (tom 19) Seria: Wydanie Specjalne komiksy
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Wydanie Specjalne (tom 19)
Seria:
Wydanie Specjalne
Tytuł oryginału:
Batman: Black and White I, vol.1
Wydawnictwo:
TM-Semic
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
12308447
Tłumacz:
Arek Wróblewski
Tagi:
batman wydanie specjalne komiks
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Uniwersum DC według Neila Gaimana Neil Gaiman, Alan Grant, Mark Verheiden
Ocena 7,3
Uniwersum DC w... Neil Gaiman, Alan G...
Okładka książki Księga Cmentarna - tom 1 Neil Gaiman, Scott Hampton, Tony Harris, Kevin Nowlan, P. Craig Russell, Stephen B. Scott, Galen Showman, Jill Thomson
Ocena 8,0
Księga Cmentar... Neil Gaiman, Scott ...
Okładka książki Sandman: Noce nieskończone Glenn Fabry, Neil Gaiman, Milo Manara, Miguelanxo Prado, Frank Quitely, P. Craig Russell, Bill Sienkiewicz, Barron Storey
Ocena 7,8
Sandman: Noce ... Glenn Fabry, Neil G...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Batman: Zabójczy żart Brian Bolland, Alan Moore
Ocena 8,2
Batman: Zabójc... Brian Bolland, Alan...
Okładka książki Batman: Gotham w świetle lamp gazowych Brian Augustyn, Mike Mignola, Philip Craig Russell
Ocena 7,2
Batman: Gotham... Brian Augustyn, Mik...
Okładka książki Batman: Jad Russel Braun, Dennis O'Neil
Ocena 7,3
Batman: Jad Russel Braun, Denni...
Okładka książki Batman/Judge Dredd: Sąd nad Gotham Simon Bisley, Alan Grant, John Wagner
Ocena 7,3
Batman/Judge D... Simon Bisley, Alan ...
Okładka książki Batman: Rok pierwszy David Mazzucchelli, Frank Miller
Ocena 7,9
Batman: Rok pi... David Mazzucchelli,...
Okładka książki Batman 1/1991: Zabójczy żart Brian Bolland, Alan Moore
Ocena 8,2
Batman 1/1991:... Brian Bolland, Alan...
Okładka książki Batman: Długie Halloween Jeph Loeb, Tim Sale
Ocena 8,2
Batman: Długie... Jeph Loeb, Tim Sale...

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
61 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1188
588

Na półkach:

Nierówny, ale intrygujący. W wykonaniu Teda McKeevera Batman jest szpetny jak nigdy dotąd, w wykonaniu Briana Bollanda - zachwycająco piękny. A przez te skrajności - kompletny. Bruce Timm z kolei przypomina nam, że to tylko animowany obrazek, który "ożywa" dopiero dzięki naszej wyobraźni...

Nierówny, ale intrygujący. W wykonaniu Teda McKeevera Batman jest szpetny jak nigdy dotąd, w wykonaniu Briana Bollanda - zachwycająco piękny. A przez te skrajności - kompletny. Bruce Timm z kolei przypomina nam, że to tylko animowany obrazek, który "ożywa" dopiero dzięki naszej wyobraźni...

Pokaż mimo to

avatar
7941
6796

Na półkach: ,

BATMAN CZARNO NA BIAŁYM

Chociaż na opublikowaną przez TM-Semic listę najlepszych „Batmanów” wydanych po polsku się nie załapał, wydany ćwierć wieku temu „Batman: Black and White” to w rzeczywistości jeden z najciekawszych i najbardziej udanych komiksów o Gacku od wydawcy. Złożony z krótkich historyjek, podanych w czerni i bieli, swego czasu mógł wydawać się niepozorną pozycją, ale nic bardziej mylnego. Poszczególne komiksy stworzyli prawdziwi giganci branży a obecne antologie tego typu, jak „Wolverine: Czerń, biel i krew” nie dorastają mu do pięt.

Batman. Człowiek nietoperz. Zamaskowany krzyżowiec. Mroczny Rycerz. Gacek. Obrońca Gotham, walczący ze złem i zbrodnią. Poznajcie jego mniej oczywiste oblicze i przekonajcie się, jak wiele barw skrywać potrafi tylko czerń i biel…

http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2022/01/batman-black-and-white-cz-i-i-ii-ted.html

BATMAN CZARNO NA BIAŁYM

Chociaż na opublikowaną przez TM-Semic listę najlepszych „Batmanów” wydanych po polsku się nie załapał, wydany ćwierć wieku temu „Batman: Black and White” to w rzeczywistości jeden z najciekawszych i najbardziej udanych komiksów o Gacku od wydawcy. Złożony z krótkich historyjek, podanych w czerni i bieli, swego czasu mógł wydawać się niepozorną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1953
1384

Na półkach: ,

W 1996 r. redaktor Mark Chiarello wpadł na pomysł publikacji antologii krótkich komiksów o Batmanie. Każda historia miała być w czerni i bieli oraz swoją objętością nie przekraczać ośmiu stron. Miało to nawiązywać formą do amerykańskiego magazynu komiksowego „Creepy” z lat 60. Pomysł na tego typu antologię okazał się tak chwytliwy, że wydano również kolejne trzy tego typu.

W Polsce oryginalna antologia podzielona na dwa numery w ramach serii „Wydanie specjalne” ukazała się rok po amerykańskiej premierze. Każdej historii towarzyszy krótka notka o twórcach. Jednakże polskie wydanie spotkało się z negatywnym przyjęciem czytelników, którzy narzekali na… brak kolorów. Czy jednak jest to jedyny mankament tych historyjek?

Zeszyt otwiera historia „Wieczna żałoba”. Jest to detektywistyczna opowieść, gdzie Batman bada okoliczności śmierci młodej dziewczyny. Nie ma tutaj zbyt wiele akcji, ale jest za to bardzo smutna atmosfera budowana przez narrację Mściciela z Gotham, który rozważa na temat kruchości ludzkiego życia. Nie jest to moim zdaniem nic oryginalnego i opowieść godna jest zapamiętania głównie ze względu na pomysłowe rozwiązanie zagadki. Autorem jest Ted McKeever, znany z historii „Maszyny” z polskiego „Batmana” 2/97. Muszę przyznać, że w czerni i bieli jego kreska jest bardzo czytelna i artysta całkiem dobrze sobie radzi z bardziej powolnymi scenami stosując niemal filmowe ukazywanie poszczególnych sekwencji. Mnie ta opowieść nie zachwyciła, ale ma parę ciekawych elementów. Interesujące jest, że opowieść ta była nominowana do nagrody Eisnera.

Druga opowieść czyli „Ich dwoje” może wydawać się znajoma osobom, które znają animowany serial „Batman – The Animated Series”. Odpowiada za nią bowiem Bruce Timm czyli współtwórca wspomnianego serialu. Opowiada ona o tym jak Dwie Twarze, jeden z przeciwników Batmana odzyskuje zdrowe zmysły i usiłuje wieść normalne życie. Historii tego typu było już dużo zarówno w komiksach jak, i w samym serialu animowanym. Jak to zazwyczaj bywa, pokazane jest, że trudno jest wrócić do codzienności po przestępczej karierze, a pozornie zwykli ludzie są często jeszcze gorsi niż kryminaliści. Tutaj jednak również Harvey Dent nie jest wyłącznie ofiarą, ale ulega zwykłym ludzkim słabościom. W pewnym momencie można się wzruszyć. Rysunki Timma wyglądają jak wyjęte z serialu – delikatne wiotkie kobiety i silni mężczyźni o kwadratowych szczękach. Jednakże ucieka on od serialowego sposobu rysowania Dwóch Twarzy i postać ta wygląda bardziej realistycznie i złowrogo. Ogólnie bardzo dobra opowieść.
Z kolei historia „Polowanie” nie wyróżnia się niczym szczególnym. Początkowy opis zwyczajów nietoperza mógł być świetnie zestawiony z działaniami Batman. Jednakże komiks szybko odchodzi od tego typu narracji i dochodzi do starcia bohatera z gangiem rabusiów jakich wiele. Warto głównie przeczytać ze względu na szczegółowe rysunki Joe Kuberta. Ogólnie jednak jest bardzo przeciętnie.

O wiele ciekawsza okazuje się opowieść „Drobne wykroczenia”. Batman ściga tutaj mordercę, który zabija ludzi za irytujące zachowania np. wpychanie się przed kogoś innego w kolejce w sklepie czy nie sprzątanie po swoim psie. Może zabrzmi to dosyć makabrycznie, ale rozumiem tego zbrodniarza i w trakcie lektury w pewnym momencie zacząłem mieć nadzieję, że ujdzie mu to płazem. Na dodatek jeszcze zostaje zestawiony z Batmanem, co zwraca uwagę na to, że obaj mściciele mniej się od siebie różnią niż może się wydawać. Autorem tej historii jest Howard Chaykin, znany w Polsce chociażby z „Black Kiss”. Jego realistyczna kreska dobrze oddaje brud miasta. Jest to chyba moja ulubiona historyjka z całego zbioru.

W następnej historii Batman i elementy jego mitologii są niemal nieobecne. Bohaterem „Diabelskiej trąbki” jest muzyk, który poszukuje legendarnej trąbki, za pomocą której można przyzwać demona. Ukazany tu jest upadek moralny postaci, która kurczowo chwyta się nadziei na uzyskanie nadnaturalnej pomocy. Jest to naprawdę uderzające jak nisko można upaść. Plus też za zakończenie, które czytelnik może różnie interpretować. Autorami tej opowieści są legenda komiksu amerykańskiego czyli Archie Goodwin, a także rysownik Jose Munoz. Jego kanciasta kreska i nadużywanie ciemnego tuszu przypomina trochę twórczość Mike’a Mignoli. Idealnie wpasowuje się to w opowieść z drobnymi elementami grozy. Kolejna całkiem dobra opowieść.

Nad tym jak Batman może zostać zapamiętany w przyszłości zastanawia się Walt Simmonson w „Legendzie”. Tutaj Człowiek-Nietoperz jest bohaterem bajki opowiadanej przez matkę swojemu synkowi. Fabuły nie ma tutaj za wiele, ale jest za przegląd futurystycznych wizji superbohatera. Wiele projektów idealnie nadaje się na plakaty. Za to zakończenie jest w zupełnie innym stylu i przez to stanowi duży kontrast. Głównie dla miłośników tego rysownika.

Moim zdaniem trochę przerostem formy nad treścią jest „Twórca potworów”. Batman musi tu w ciemnym zaułku zmierzyć z dwoma gangami. Uderza tu przede wszystkim fakt, że członkowie jednego z gangów to dzieci, które wykazują się dużym okrucieństwem i brakiem empatii. Ogólnie jednak jest to walka z rzezimieszkami jakich wiele. Plus też za rysunkach Richarda Corbena, sławnego twórcy komiksu niezależnego, chociaż w Polsce znanego z miniserii „Banner”. Jego gruba kreska i postacie o nienaturalnych proporcjach dobrze oddają ogólne zepsucie i niższe warstwy społeczne. Głównie dla rysunków.

Nie jestem pewien co chciał przekazać twórca „Oczu martwego chłopca”. Batman walczy tutaj z rzezimieszkiem i mocno obrywa. Wyszło moim zdaniem dosyć bełkotliwie, a pseudofilozofia głównego bohater jest dla mnie niezamierzenie śmieszne. Również kreska jest bardzo pokraczna i ciężko się zorientować co się dzieje w danej chwili. Chyba najsłabsza historia ze zbioru.

Autorem następnej opowieści czyli „Dzieci diabła” jest Chuck Dixon, scenarzysta wielu komiksów o Batmanie czy Punisherze. Jest to typowa historia detektywistyczna, gdzie większą rolę odgrywa dedukcja. Nie jest to nic odkrywczego, ale ostateczne rozwikłanie zagadki jest bardzo pomysłowe. Rysunki Jorge Zaffino są dosyć niedokładne i kolor mógłby podkreślić ich wady. Są jednak dosyć przejrzyste.

Zbiór zamyka historia „Świat w czerni i bieli” autorstwa Neila Gaimana i Simona Bisleya. Jest to humorystyczna historia, gdzie Batman i Joker są aktorami występującymi w… komiksie. Twórcy bawią się tu konwencją opowiadania historii i nie sposób się nie uśmiechnąć. Rozmowy bohaterów o codziennym życiu są przezabawne. Plus też za nieoczekiwany występ gościnny. Lekko wynaturzona kreska Bisleya idealnie podkreśla groteskowość świata przedstawionego. Polecam.

Tak prezentuje się pierwsza część zbioru krótkich historyjek o Batmanie. Uważam, ze poziom jest tutaj bardzo różny. Zdarzają się historie pomysłowe fabularnie i graficznie, ale jest też parę opowieści dosłownie o niczym. Jest to jednak ciekawy eksperyment, z którym warto się zapoznać.

W 1996 r. redaktor Mark Chiarello wpadł na pomysł publikacji antologii krótkich komiksów o Batmanie. Każda historia miała być w czerni i bieli oraz swoją objętością nie przekraczać ośmiu stron. Miało to nawiązywać formą do amerykańskiego magazynu komiksowego „Creepy” z lat 60. Pomysł na tego typu antologię okazał się tak chwytliwy, że wydano również kolejne trzy tego typu....

więcej Pokaż mimo to

avatar
924
99

Na półkach: ,

Wybitni światowi twórcy komiksu zostali zaproszeni do stworzenia krótkich 8-stronicowych historii o Batmanie wyłącznie w czerni i bieli. Postać ta inspiruje rysowników na wszystkich kontynentach i wielu marzy o pokazaniu własnej autorskiej wizji bohatera Gotham. Przyjęta koncepcja stała się do tego świetną okazją. Mamy tu głównie prace doskonale znanych Amerykanów (np. undergroundowy Richard Corben),ale również Kubańczyka (José Muñoz),Argentyńczyka (Jorge Zaffino),Amerykanina urodzonego w Polsce (Joe Kubert),czy Brytyjczyka, którego matka była Polką (Simon Bisley).

Dziesięć opowieści, które czytamy są raczej refleksyjne, zdystansowane, sam Batman pojawia się nieraz gdzieś dopiero na trzecim planie. Autorzy patrzą na niego najczęściej przez pryzmat legendy lub konfrontują go z codziennością. Znajdziemy tu wersje alternatywne Gotham, zaś klasyczny kryminał trafia się z rzadka.


Przeciwnikiem Batmana staje się np. "dobry obywatel", który zabija za drobne, lecz irytujące wykroczenia (zdobywając w ten sposób zrozumienie u zwykłych ludzi). Pewien muzyk szuka diabelskiej trąbki, jednak to nie diabła nią przywołuje. A Two-Face odzyskuje swoją twarz dzięki operacji plastycznej...

Choć 8 stron to niewiele to jednak trzeba przyznać, iż każdy artysta postanowił wykorzystać je najlepiej jak potrafi. Poziom jest wysoki i wyrównany, nie znajdziemy tu słabej historii. Ulubiona opowieść będzie dla każdego kwestią indywidualnego gustu.

Wybitni światowi twórcy komiksu zostali zaproszeni do stworzenia krótkich 8-stronicowych historii o Batmanie wyłącznie w czerni i bieli. Postać ta inspiruje rysowników na wszystkich kontynentach i wielu marzy o pokazaniu własnej autorskiej wizji bohatera Gotham. Przyjęta koncepcja stała się do tego świetną okazją. Mamy tu głównie prace doskonale znanych Amerykanów (np....

więcej Pokaż mimo to

avatar
708
435

Na półkach: , ,

Na comixology.eu można pobrać (po zalogowaniu) 5 historii z tej serii za free.
Pojedyncze historie (w sumie chyba najciekawsze) ;-) z zeszytów, które w polsce wydane zostały w 1 tomie. Taką też edycję można kupić na wspomnianej stronie.
"A Black & White World" - Written by Neil Gaiman, art by Simon Bisley
Jest Lobo, jest zabawa, szkoda, że tylko na jeden kadr ;-) Ale kreska Bisley nadająca szalony charakter w sumie prostej historii Gaimana, daję tak piorunującą mieszankę, że ciężko koło tego przejść obojętnie.
"An Innocent Guy" - By Brian Bolland.
Jestem zwykłym nastolatkiem. Dobrym człowiekiem. I trafię do nieba. Ale zanim skończę studia, ożenię się, będę miał gromadkę kochających dzieciaków, zrobię coś na prawdę złego. Bo lepiej jest być złym, który się kontroluje i robi dobro, niż być dobrym przez strach przed konsekwencjami. A co można zrobić złego w Gotham? Zabić Batmana.
"Good Evening, Midnight" - By Klaus Janson
W sumie nie wiem o czym, nie zainteresowało mnie.
Alfred czyta list ojca Bruca.
"Perpetual Mourning" - By Ted McKeever
Wow, ciekawa kreska, prosta i wciągająca historia. Nie dziwię się, że nominowana do nagrody (Eisner - Best Short Stories, 1997r)
"Two of a Kind" - By Bruce Timm
Kreska jest taka cartoon'owa, chciałem już odpuścić sobie tę historyjkę, i byłby to błąd, bo jest na prawdę dobra. Two-Face dzięki pomocy Bruca przechodzi operację plastyczną, leczenie psychiatryczne, zakochuje się, planuje ślub. Ale czy na pewno można się tak łatwo zmienić? Usunąć połowę siebie?
Po resztę historii trzeba sięgnąć do zbiorczego albumu.

Na comixology.eu można pobrać (po zalogowaniu) 5 historii z tej serii za free.
Pojedyncze historie (w sumie chyba najciekawsze) ;-) z zeszytów, które w polsce wydane zostały w 1 tomie. Taką też edycję można kupić na wspomnianej stronie.
"A Black & White World" - Written by Neil Gaiman, art by Simon Bisley
Jest Lobo, jest zabawa, szkoda, że tylko na jeden kadr ;-) Ale kreska...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    80
  • Chcę przeczytać
    30
  • Posiadam
    20
  • Komiksy
    14
  • Ulubione
    3
  • Komiks
    3
  • Komiksy
    3
  • Batman
    2
  • Komiksy
    2
  • 2013
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Batman: Black and White I #1


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także