Jonathan Strange i pan Norrell

Data 1. wydania:
2004-09-30
Małgorzata Hesko-Kołodzińska
czary magia

Niezwykła powieść o wspaniałych światach, odradzającej się magii i... kompleksie wyższości anglików.

Zostałam praktycznie przygnieciona tą powieścią. Drobiazgowość powieści z nieomal każdej możliwej strony jest absolutnie powalająca, co może część czytelników wprawić o zachwyt, a część o męczący zawrót głowy. Tym niemniej powieść emanuje też cudownym, lekkim, typowo angielskim humorem, czyniąc ją ciekawszą oraz strawniejszą. Zarazem stworzony świat (światy), jak i postaci go (je) zamieszkujące przedstawione są nadzwyczaj plastycznie i na swój pokrętny sposób wielce realistycznie. Nawet najmniejsza postać, dziesięciorzędna wręcz, miała swój indywidualny i intrygujący charakter. A i sama oryginalność powieści zasługuje na nie mniejsze uznanie.

Polecam bezwzględnie każdemu kto szuka nietuzinkowego spojrzenia w fantastkę, jak i szanuje (a może nawet lubi) angielski humor!

nieco zbyt rozwlekłe, dośc powolne tempo, ale dobrze się czytało, zgrabnie i dowcipnie napisane

Najpierw powieść Susanny Clarke długo czekała na swoją kolej, następnie bardzo długo ją czytałam, a na koniec musiałam po niej odpocząć, żeby napisać sensowną opinię.
"Jonathan Strange i pan Norrell" to nie jest łatwa książka, ale nie jej objętość jest problemem. Czytałam różne opinie, obok stonowanych pojawiały się pełne zachwytu, lecz także rozczarowania, więc nie wiedziałam, czego się spodziewać. Początkowo nie umiałam się wciągnąć i interesował mnie tylko jeden wątek (ten najbardziej fantastyczno-mityczny), ale od końcowych stron nie mogłam się oderwać. Być może wiele scen można by było wyciąć z książki bez straty dla niej, ponieważ chwilami była zbyt rozwlekła. Nie od razu przyzwyczaiłam się do klimatów angielskich dżentelmenów.
Tym, co naprawdę mnie zauroczyło, były motywy mitologii obrazowo wplecione w świat angielskiej magii. Lubię wątki przenikania się światów, a tutaj został bardzo zgrabnie przedstawiony (zwłaszcza w opisach nakładania się wizji dwóch światów). Moim zdaniem postacie zostały opisane prawdziwie - w przypadku żadnego bohatera nie było wrażenia sztuczności i papierowości. Odpowiadało mi pokazanie magii jako siły przenikającej cały świat ożywiony i nieożywiony. Ciekawe było również ukazanie z perspektywy maga wydarzeń historycznych.
Polecam wielbicielom fantastyki i XIX-wiecznej Anglii.

Książka przesycona magią i wspaniałym klimatem późnej jesieni. Czarodzieje, mroczne elfy i szaleństwo. "Jonathan Strange i pan Norrell" to już klasyk powieści o magii.

W połowie książki zaczęłam nerwowo szukać informacji na jej temat, żeby dowiedzieć się czego w niej nie widzę. Nie pojmuję fenomenu tej powieści, tej ilości zachwytów. Męczyłam się nad nią potwornie i stwierdzam kategorycznie, że szkoda na nią czasu. Do tego okazuje się, że na jej podstawie BBC nakręciło serial. Czytanie nie może być przykrym obowiązkiem, jest tyle książek, które warto przeczytać, że z ogromną przyjemnością tę sobie odpuszczę.

Bardzo świeże spojrzenie na fantasy.

Bardzo świeże spojrzenie na fantasy.

Lubię książki o magii, ale niestety ta chyba nie jest dla mnie. Nudna i ciągnąca się jak ...

Długo czekała na mojej "kupce wstydu", bo to książka którą przeczytac należy. Myślałem jednak, że Fantasy nie ma mi już wiele do zaoferowania, więc ciągle wybierałem coś innego...
Cóż za błąd ! Doskonała powieść. W połowie baśniowa w połowie osadzona w realiach historycznych. Świeża, głęboka, z własną, bardzo rozbudowaną mitologią, napisana świetnym językiem.
Przypisy to też bajeczna sprawa - są lekturą przyjemniejszą niż masa całych powieści innych autorów.
PS Jak to na "lubimy czytać", to dzieło ma ocenę 7,1, "a taki np. "Żerca" 7,5. Bez komentarza.

Przypisy to...

Nie przebrnęłam.

Nie przebrnęłam.

Tak trochę nie mam słów. Slow burn fantasy - ale jak już wydarzenia się ze sobą łączą, to satysfakcja całkowicie wynagradza oczekiwania. Mi się zresztą od początku podobała, choć rozumiem, że styl nie dla każdego.

A poza tym... Czy tylko ja mam crusha na Jonathana Strange'a? Na pewno nie :"""D

Susanna Clarke Jonathan Strange and Mr Norrell Zobacz więcej
Susanna Clarke Jonathan Strange i pan Norrell Zobacz więcej