Biesy

Okładka książki Biesy Maria Komornicka
Okładka książki Biesy
Maria Komornicka Wydawnictwo: Chimera klasyka
32 str. 32 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Chimera
Data wydania:
1902-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1902-01-01
Liczba stron:
32
Czas czytania
32 min.
Język:
polski
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
39 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
226
14

Na półkach: , ,

Biesy to prozatorski popis niedostatecznie docenionej, mało znanej i zmarginalizowanej polskiej pisarki modernistycznej, kojarzonej głównie z poezją. Tytułowe Biesy, które gnębią bohaterkę to jej własne mroczne przeżycia i refleksje dotyczące jej narodzin (zbędnych),celu w świecie (żadnego) i relacji ona kontra reszta świata (znikomych) oraz płci (niewiadomej). Zapis czy forma, jaką wybrała Komornicka jest niemniej ciekawa, jest to bowiem ciągły zapis myśli i uczuć, które przeżywa autorka, co znane jest pod nazwą strumienia świadomości. Na dokładkę mogę dodać, że owa pani w pewnym momencie swojego życia wyrzuciła wszystkie swoje damskie fatałaszki przez okno (co już dla wielu kobiet jest gestem drastycznym),zmieniła tożsamość i zaczęła mienić się Piotrem Odmieńcem Włastem.

Biesy to prozatorski popis niedostatecznie docenionej, mało znanej i zmarginalizowanej polskiej pisarki modernistycznej, kojarzonej głównie z poezją. Tytułowe Biesy, które gnębią bohaterkę to jej własne mroczne przeżycia i refleksje dotyczące jej narodzin (zbędnych),celu w świecie (żadnego) i relacji ona kontra reszta świata (znikomych) oraz płci (niewiadomej). Zapis czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
977
455

Na półkach:

Poruszająca lektura o zaglądaniu w głąb siebie, czasami troszeczkę na siłę. Historia analizowania swojego wnętrza na różne sposoby, by dotrzeć do obiektywnej prawdy, swojego obrazu. Opowieść o szukaniu sposobu na życie swoim życiem, a jednocześnie o życiu w społeczeństwie. A to wszystko przez to, że podmiot mówiący czuje odosobnienie, samotność, wyobcowanie. "Żyłam w bezwzględnej duchowej samotności, jak łódź od okrętu oderwana od społeczeństwa", bowiem społeczeństwo to gromada, która nie jest w stanie przyjąć do swego grona tak wrażliwej jednostki, a owa jednostka również nie jest w stanie z gromadą "bawołów" współpracować w sensie duchowym, jest przecież "tygrysicą". Samotność sprawiła, że nasza tygrysica nie potrafi pojąć nawet siebie, sama musi siebie poszukiwać, poddawać się eksperymentom. W końcu dostrzega, że nie potrafi korzystać z tego co ma - potrafi tylko tworzyć i niszczyć, nie ma dla niej nic pomiędzy- ani miłości ani użycia. W obliczu braku harmonii, stabilności zdaje się na stany narkotyczne i rozkosze fizyczne. Jej wnętrze to walka emocji, często skrajnych, ścieranie się paradoksów, wielość uczuć sprowadza na nią myśli samobójcze. Uważa, że dopiero u schyłku ziemskiej drogi można dostrzec sens istnienia. Od życia oczekuje siły, mocy, wrażeń, nowych doświadczeń, objawień i ciągłego poznania. Tygrysica pragnie życia w pełnym tego słowa znaczeniu. Widzi swój umysł jako coś dzikiego, przerażającego, ale też nędznego.

Odnajdujemy jednak klucz do tajemnicy, tę przyczynę "smutności" - uważa się nasza bohaterka za nieudane dzieło, za nienaturalny twór, którego jedyną drogą, jaką może pójść, jest droga samobójcza.

Tekst mocny, oddziałujący na psychikę, wg mnie to jak gdyby esencja młodopolskiej literatury. Ale myślę, że jedno przeczytanie nie wystarczy, można ten tekst zgłębiać po wielokroć.

Poruszająca lektura o zaglądaniu w głąb siebie, czasami troszeczkę na siłę. Historia analizowania swojego wnętrza na różne sposoby, by dotrzeć do obiektywnej prawdy, swojego obrazu. Opowieść o szukaniu sposobu na życie swoim życiem, a jednocześnie o życiu w społeczeństwie. A to wszystko przez to, że podmiot mówiący czuje odosobnienie, samotność, wyobcowanie. ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    57
  • Chcę przeczytać
    47
  • Posiadam
    4
  • Teraz czytam
    3
  • 2014
    3
  • Literatura polska
    3
  • Studia
    2
  • 2022
    2
  • 2013
    2
  • Polonistyka
    2

Cytaty

Więcej
Maria Komornicka Biesy Zobacz więcej
Maria Komornicka Biesy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także