Kup teraz - 14 ofert w cenie od 18.73 zł do 31.00 zł

Die zarin
powieść historyczna
Daria Kuczyńska-Szymala
caryca Marta Helena Skowrońska Piotr Wielki historia

Romans historyczno- erotyczno- sadystyczny. Nie jest to literatura najwyższego lotu, ale czyta się świetnie. Dopiero z tej książki dowiedziałam się, że Katarzyna I naprawdę nazywała się Marta Skowrońska i była z pochodzenia chłopką pańszczyźnianą z Inflantów. Według autorki jej ojczystym językiem był niemiecki, lecz ojciec przyszłej carycy nazywał się Samuel Skowroński,...

Przyznam się, że się nie przygotowałam i na początku cały czas coś mi nie pasowało. Okazało się, że to historia Katarzyny I a nie Katarzyny II. O Katarzynie I wcześniej nie wiedziałam praktycznie nic. Autorka "Carycy" świetnie się spisała opisując ówczesne realia życia różnych warstw społecznych, choć za mało subtelne opisy scen miłosnych odejmuję jedną gwiazdkę.

"Doskonały portret psychologiczny prostej, ale bardzo inteligentnej, gotowej na wszystko i sprytnej kobiety, która różnymi trikami przez ponad dwadzieścia lat trzymała u swego boku najpotężniejszego władcę Rosji, tylko pozornie pozostając w cieniu." - nic dodać nic ująć.

Chapeau Bas!

Fascynująca lekcja historii. Rosja za panowania cara Piotra I, a raczej opowieść o tym, jak się przenikają od zarania dziejów dwie potężnie siły: sex i władza.

Z chłopskiej chaty na carskie komnaty. Tak krótko można podsumować dzieje Marty Skrowrońskiej, która przez swój upór, determinację i wytrwałość została pierwszą carycą Rosji.

Postać Carycy Katarzyny obrosła wieloma legendami, dlatego nie dziwię się, że tak chętnie jest wykorzystywana w literaturze. "Caryca" Ellen Alpsten to erotyczny romans z bardzo luźnym wykorzystaniem postaci historycznych Rosji.

Historia Rosji zawsze obfitowała w wiele trudnych, dramatycznych wydarzeń, które miały wpływ na losy samej Rosji, jak i całej Europy. "Caryca" autorstwa Ellen Alpsten jest fascynującą i wciągającą historią panowania cara Piotra I Wielkiego oraz jego żony Katarzyny, w której narratorką jest sama tytułowa bohaterka, wspominająca przy łożu śmierci męża swoje życie u boku...

Fascynująca .

Niesamowita historia kobiety, albo raczej historia niesamowitej kobiety, która dzięki swojemu uporowi, determinacji, odwagi, oddania, wytrwałości została potężną carycą. Wielokrotnie zapłaciła za to wysoką cenę, ale tez sama była okrutna i bezwzględna walcząc o swoją pozycję.

Historia Rosji jest dla mnie i ciekawa i niestety nieznana. Sięgając po tą książkę wiedziałam tylko tyle, ile przeczytałam na okładce. Zaintrygowała mnie postać Marty, późniejszej Katarzyny I. Co mogę powiedzieć? Z pewnością była to postać tragiczna, mocno naznaczona przez los, ale też mająca sporo szczęścia w życiu. Umiała się odnaleźć w świecie, w którym kobieta i jej...

Dyskusje

1 151