Caryca

Die zarin
powieść historyczna
Daria Kuczyńska-Szymala
caryca Marta Helena Skowrońska Piotr Wielki historia

"Doskonały portret psychologiczny prostej, ale bardzo inteligentnej, gotowej na wszystko i sprytnej kobiety, która różnymi trikami przez ponad dwadzieścia lat trzymała u swego boku najpotężniejszego władcę Rosji, tylko pozornie pozostając w cieniu." - nic dodać nic ująć.

Chapeau Bas!

Fascynująca lekcja historii. Rosja za panowania cara Piotra I, a raczej opowieść o tym, jak się przenikają od zarania dziejów dwie potężnie siły: sex i władza.

Z chłopskiej chaty na carskie komnaty. Tak krótko można podsumować dzieje Marty Skrowrońskiej, która przez swój upór, determinację i wytrwałość została pierwszą carycą Rosji.

Postać Carycy Katarzyny obrosła wieloma legendami, dlatego nie dziwię się, że tak chętnie jest wykorzystywana w literaturze. "Caryca" Ellen Alpsten to erotyczny romans z bardzo luźnym wykorzystaniem postaci historycznych Rosji.

Historia Rosji zawsze obfitowała w wiele trudnych, dramatycznych wydarzeń, które miały wpływ na losy samej Rosji, jak i całej Europy. "Caryca" autorstwa Ellen Alpsten jest fascynującą i wciągającą historią panowania cara Piotra I Wielkiego oraz jego żony Katarzyny, w której narratorką jest sama tytułowa bohaterka, wspominająca przy łożu śmierci męża swoje życie u boku...

Fascynująca .

Niesamowita historia kobiety, albo raczej historia niesamowitej kobiety, która dzięki swojemu uporowi, determinacji, odwagi, oddania, wytrwałości została potężną carycą. Wielokrotnie zapłaciła za to wysoką cenę, ale tez sama była okrutna i bezwzględna walcząc o swoją pozycję.

Historia Rosji jest dla mnie i ciekawa i niestety nieznana. Sięgając po tą książkę wiedziałam tylko tyle, ile przeczytałam na okładce. Zaintrygowała mnie postać Marty, późniejszej Katarzyny I. Co mogę powiedzieć? Z pewnością była to postać tragiczna, mocno naznaczona przez los, ale też mająca sporo szczęścia w życiu. Umiała się odnaleźć w świecie, w którym kobieta i jej...

Liczyłem na beletryzowaną biografię, dostałem zwyczajny romans, tyle, że inspirowany wydarzeniami i postaciami historycznymi.

Caryca Katarzyna w tej książce to postać niesamowita. Jeśli tylko połowa z tej historii byłaby prawdą, to car Piotr i caryca Katarzyna bez siebie nawzajem nigdy nie zapisaliby się tak w historii świata. Wysłuchałem w audiobooku - lektorstwo Małgorzaty Lewińskiej jest dodatkowym atutem. Koniecznie!

Dyskusje

1 136