Caryca

2011-09-14
2011-09-14
Daria Kuczyńska-Szymala
caryca Marta Helena Skowrońska Piotr Wielki historia

Coś dla wielbicieli romansów historycznych. Mi się chyba już znudziły dlatego ocena 6/10.

Bez zbędnego "certolenia się" z tematem. Świetnie się słuchało.

Bez zbędnego "certolenia się" z tematem. Świetnie się słuchało.

Uch, to były czasy... Polecam tę doskonała powieść historyczną.

Uch, to były czasy... Polecam tę doskonała powieść historyczną.

Romans historyczno- erotyczno- sadystyczny. Nie jest to literatura najwyższego lotu, ale czyta się świetnie. Dopiero z tej książki dowiedziałam się, że Katarzyna I naprawdę nazywała się Marta Skowrońska i była z pochodzenia chłopką pańszczyźnianą z Inflantów. Według autorki jej ojczystym językiem był niemiecki, lecz ojciec przyszłej carycy nazywał się Samuel Skowroński, więc rodowitym Inflantczykiem chyba nie był…

Przyznam się, że się nie przygotowałam i na początku cały czas coś mi nie pasowało. Okazało się, że to historia Katarzyny I a nie Katarzyny II. O Katarzynie I wcześniej nie wiedziałam praktycznie nic. Autorka "Carycy" świetnie się spisała opisując ówczesne realia życia różnych warstw społecznych, choć za mało subtelne opisy scen miłosnych odejmuję jedną gwiazdkę.

Fascynująca lekcja historii. Rosja za panowania cara Piotra I, a raczej opowieść o tym, jak się przenikają od zarania dziejów dwie potężnie siły: sex i władza.

Z chłopskiej chaty na carskie komnaty. Tak krótko można podsumować dzieje Marty Skrowrońskiej, która przez swój upór, determinację i wytrwałość została pierwszą carycą Rosji.

Postać Carycy Katarzyny obrosła wieloma legendami, dlatego nie dziwię się, że tak chętnie jest wykorzystywana w literaturze. "Caryca" Ellen Alpsten to erotyczny romans z bardzo luźnym wykorzystaniem postaci historycznych Rosji.

1936

Historia Rosji zawsze obfitowała w wiele trudnych, dramatycznych wydarzeń, które miały wpływ na losy samej Rosji, jak i całej Europy. "Caryca" autorstwa Ellen Alpsten jest fascynującą i wciągającą historią panowania cara Piotra I Wielkiego oraz jego żony Katarzyny, w której narratorką jest sama tytułowa bohaterka, wspominająca przy łożu śmierci męża swoje życie u boku Piotra.

Katarzyna, a właściwie Marta Skawrońska (inni podają Skowrońska), była córką zwykłego chłopa pańszczyźnianego z Inflant, która dzięki przypadkowi i sprzyjającym okolicznościom została pierwszą koronowaną carycą Rosji. Nie było łatwo w tamtych czasach przejść z jednego stanu społecznego do drugiego, a jednak Marcie się to udało i przez ponad dwadzieścia lat towarzyszyła Piotrowi Wielkiemu w najważniejszych wydarzeniach jego życia, była u jego boku podczas wielu kampanii wojennych, urodziła mu dwanaścioro dzieci, z których jednak większość zmarła. Była kochającą żoną, wierną i oddaną przyjaciółką, wspierającą cara w najtrudniejszych chwilach, cierpliwą powierniczką planów i problemów człowieka, uchodzącego za jednego z najważniejszych ludzi ówczesnej sceny politycznej. Dzięki wyjątkowej sile charakteru i odwadze udało jej się przetrwać w świecie pełnym romansów, zdrad i intryg. Była też świadkiem największych okrucieństw, wyzysku, przemocy, brutalności, agresji, zdrad, rozpusty i rozwiązłości, której nie potrafił się oprzeć nawet sam Piotr. Nie były jej obce intrygi i niechęć dworu, niewybredne żarty pod jej adresem, początkowe lekceważenie, z którymi musiała sobie radzić przez wiele lat, stawiając im czoła i przemilczając.

Mocnym atutem powieści jest świetnie pokazane tło historyczne, dzięki czemu czytelnik może być w tamtejszej Moskwie, przyglądać się budowie Petersburga, uczestniczyć w trwającej niema dwadzieścia lat wojnie północnej ze Szwedami oraz innych zbrojnych wyprawach, a przede wszystkim poznać samego cara Piotra Wielkiego. W oczach wielu historyków uważany jest on za człowieka wykształconego, reformatora, wyjątkowego władcę, który unowocześnił Rosję. Ale to nie cała prawda o Piotrze I, bowiem dzięki "Carycy" mamy możliwość poznania też innej, ciemnej strony jego natury, skrywającej okrucieństwo, rozpasanie, wyzysk. Z bliska przyglądamy się zwyczajom panującym na dworze, poznajemy obowiązujące prawo, a przede wszystkim widzimy ogromną przepaść między przepychem i rozrzutnością panujących i związanych z dworem cara elit politycznych, a ubóstwem, biedą czy wprost nędzą zwykłych ludzi, których wyzysk i obciążenie podatkami przekraczał wszelkie zasady przyzwoitości.

Powieść czyta się jednym tchem, wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Zdecydowanie mogę ją polecić każdemu, nie tylko fanom książek historycznych.

"Doskonały portret psychologiczny prostej, ale bardzo inteligentnej, gotowej na wszystko i sprytnej kobiety, która różnymi trikami przez ponad dwadzieścia lat trzymała u swego boku najpotężniejszego władcę Rosji, tylko pozornie pozostając w cieniu." - nic dodać nic ująć.

Chapeau Bas!

Chapeau Bas!