The Girl with the Dragon Tattoo

Okładka książki The Girl with the Dragon Tattoo Stieg Larsson
Okładka książki The Girl with the Dragon Tattoo
Stieg Larsson Wydawnictwo: Quercus Cykl: Millennium (tom 1) Ekranizacje: Dziewczyna z tatuażem (2012) kryminał, sensacja, thriller
Millennium (tom 1)
Män som hatar kvinnor
Quercus
2008-07-24
2008-07-24
Reg Keeland
Ekranizacje:
Dziewczyna z tatuażem (2012)

Dwie trzecie książki tak mnie nudziło, że chciałem za każdym razem odłożyć nie przeczytaną do końca .Później to już czytało się bardzo przyjemnie i sięgnę po następny tom.

Majstersztyk

Majstersztyk

Najlepsza książka jaką w życiu przeczytałem!

Najlepsza książka jaką w życiu przeczytałem!

To przede wszystkim opowieść o Mikaelu Blomkvistcie, wybitnym dziennikarzu i redaktorze czasopisma Millennium, który zostaje skazany za zniesławienie finansisty Hansa-Erika Wennerströma. W czasie, kiedy odsuwa się od czasopisma, na placu boju zostawiając wspólniczkę Ericę Berger, Blomkvist zostaje wynajęty przez bogatego przemysłowca, Vangera, aby pod pozorem spisywania rodzinnej biografii, zbadać tajemnicze zaginięcie jego siostrzenicy Harriet, które miało miejsce 40 lat wcześniej. Sam Henrik utrzymuje, że było to morderstwo, ale nic nie potwierdza tej tezy, ponieważ nie odnaleziono ciała, a zgromadzone materiały nie dowodzą niczyjej winy.

Aby dotrzeć do prawdy, Blomkvist musi współpracować z Lisbeth Salander - hakerką z burzliwą przeszłością, której przez system opieki społecznej został przydzielony nadzór kuratorski. Razem odkrywają, że zaginięcie Harriet może być powiązane z rodziną Vangera i ukrytymi sekretami w ich przeszłości. Dzięki niewielkiej pomocy, rozszyfrowują kody, które odnotowała w swoim notesie zaginiona kobieta. Lisbeth zaś udaje się powiązać konkretne frazy z aktami nienawiści i przemocy wobec konkretnych kobiet.
W miarę jak Blomkvist i Salander zbliżają się do prawdy, odsłaniają ukryte mroczne tajemnice, a ich własne życie staje się zagrożone.

Książka jest niesamowita i nie bez przyczyny nazywana kultową, a styl w jakim jest napisana po prostu zachwyca. Zatrważające jest odkrywanie tej historii wraz z głównymi bohaterami, a ta do ostatniej strony trzyma w napięciu.

Nie poczułam tego, jak gruba ona jest. Tyle stron, a przeczytałam ją jednym tchem. Bardzo dobra kreacja bohaterów, czyli coś co dla mnie jest zawsze bardzo ważne. Do tego świetna, zawiła tajemnica, którą nie tak łatwo rozwikłać. A w międzyczasie przewijają się jeszcze mniejsze wątki. Zakończenie było bardzo satysfakcjonujące. Chyba nawet rozwiązanie pobocznego wątku podobało mi się bardziej, niż tego głównego.
Ta książka zasłużyła na swoją popularność.

Rewelacyjna! Postać Lisbeth Salander po prostu genialna. Z każdą stroną czyta się co raz szybciej.

Cała trylogia bardzo dobrze napisana. Autor porusza te strony psychiki ludzkiej, które na całe szczęście rzadko spotykamy na co dzień. Doskonale wykreowane postacie. Sukces autorski. Polecam.

Pomimo, że najpierw oglądałem film, książka mnie zachwyciła! Nie pamiętałem, na szczęście, wszystkiego, ale nawet zapamiętane wątki czytałem z zapartym tchem! Akcja jest prowadzona niezwykle dynamicznie, wszystko z czasem układa się w spójną całość! Nie ma tutaj chaosu, przeciągania, niepotrzebnych elementów. Każdy fragment układanki w końcu wskakuje na swoje miejsce. Ciekawe postacie, świetne opisy! Super książka!

Cała seria jak najbardziej na plus :)

Cała seria jak najbardziej na plus :)

Od dawna nie sięgam po ten gatunek, szkoda mi czasu na autorów popularnych kryminałów prześcigających się w okrucieństwie i próbujący zdobyć poklask szczegółowymi i wymyślnymi opisami zbrodni. Bardzo niechętnie, ale jakże szczęśliwie, dałam się przekonać do siegniecia po tę pozycję. Nie przypominam sobie abym czytała lepiej napisana książkę tego gatunku.
+ doskonale skonstruowana fabuła,
+ wciągająca praktycznie od pierwszych stron,
+ świetna konstrukcja postaci,
+ niebanalni "bad guys",
+ bardzo wysoki współczynnik autentyczności ;)

Z czystym sumieniem polecam, nawet jeśli ktoś nie kocha kryminału/sensacji.

+ doskonale...

• Kryminał