Obywatel

2012-04-17
2012-04-17
978-83-7506-919-8
obywatel komunizm sprawiedliwość

Początek wciąga , końcówka rozczarowuje. Wydawało mi się ,że zabrakło pomysłu na zakończenie. Pomimo to, czyta się nieźle.
Człowiek zastanawia się po lekturze jak by wyglądała nasza Polska, gdybyśmy mieli odwagę, siłę, gen Punishera - ukarania zbrodniarzy komunistycznych. Zamiast Pałacu Kultury mielibyśmy Łuk triumfalny 1920 roku. Zamiast człowieka honoru - po prostu honor. Zamiast grubej kreski - Norymbergę.
Choć może z innej strony " Zło dobrem zwyciężaj"

Z pewnością lektura tej książki może być przeniesieniem się w świat marzeń dla tych, którzy doświadczyli prześladowań w PRL a w III RP nie doczekali się sprawiedliwości. W książce mamy bowiem do czynienia z mścicielem, który konsekwentnie oczyszcza Polskę z dawnych aparatczyków i UBeków. Pomysł na książkę świetny, choć samo zapisanie nie należy do najciekawszych. Jako mało domyślny czytelnik oczekiwałem na ujawnienie personaliów mściciela - obywatela do końca. I rozegranie całości fabuły uważam za bardzo ciekawe.

W książce bardzo trafnie zostały przedstawione reakcje liberalno-poskomunistycznego światka i powiązanych z nimi komercyjnych stacji telewizyjnych. Wprawność prawicowej frakcji pozostaje już jednak na poziomie science-fiction (o ile nie łączymy prawicowości z socjalizmem, co dziś jest dość powszechne).

Książka zebrała świetne oceny, a ja przyznam szczerze, że nie do końca rozumiem dlaczego. Wszystko niby jest OK: pomysł na fabułę, pomysł na postaci itd. Ale nieco sztuczne dialogi, bardzo zero-jedynkowi bohaterowie: komuniści - zawsze prymitywni i prostaccy, a "ci dobrzy" eleganccy i wręcz kryształowi. Książka według mnie jest warta przeczytania, ale nie spodziewajcie się literackiego fenomenu.

Kupiłem ją za dosłownie 10 zł i tylko z powodu okładki.

Ale warto było.

Kupiłem ją za dosłownie 10 zł i tylko z powodu okładki.

Ale warto było.

Rewelacja!! To "Zły" XXI wieku! Jak doskonale się tę książkę czyta!! I tylko szkoda, że to tylko powieść.. Koniecznie!!

Niezmiernie ciekawa pozycja. Temat bardzo nośny (skojarzenie ze "Służbami specjalnymi" jak najbardziej na miejscu),ale nie do końca wykorzystany. Największym plusem są postacie. Charaktery czarne, szare mniej lub bardziej. Niemniej przyjemne i jakże potrzebna lektura.

Przydałby nam się taki gieroj, który spuszcza wpie...łomot ubekom. Mieliśmy zbyt dużo romantycznych, niepoprawnych postaci, a tu potrzebny jest Conan Barbarzyńca. Szkoda, że poprzestano na literaturze, choć... może to dopiero początek czystek systemu?
Oby.

Oby.

Sam w sobie pomysł bardzo dobry... Chociaż lekko rozczarowała mnie sama końcówka. Ale to w takim sensie, że zakończenie rozegrało się na dosłownie 5 stronach!
Poza tym książka warta uwagi.

Poza tym książka warta uwagi.

Niepoprawny polityczny kryminał. Dobrze napisany, akcja dosyć wartka i temat co najmniej ciekawy. To kawał dobrej literatury, z jajem i mięchem.

Dobrze napisana, taki ala kryminal dla mnie z zabarwieniem politycznym. Fajnie sie czytalo, akcja bardzo ciekawa - trzymajaca do konca w napieciu.

• Biblioteczka domowa III
  • W mojej biblioteczce