Dlaczego byliśmy w Wietnamie?

Okładka książki Dlaczego byliśmy w Wietnamie? Norman Podhoretz
Okładka książki Dlaczego byliśmy w Wietnamie?
Norman Podhoretz Wydawnictwo: Atext historia
1988-01-01
83-85156-01-1
Przekład zbiorowy
Wietnam wojna historia

Norman Podhoretz należy do kręgu amerykańskich neokonserwatystów. Jest to grupa nazywana także „sierotami po JFK”, czyli dawnymi liberałami lub nawet lewicowcami z lat sześćdziesiątych XX wieku, która w latach osiemdziesiątych określiła się jako gospodarczy neoliberałowie oraz społeczni i polityczni konserwatyści. Popierali wówczas administrację Reagana oraz interwencję w Afganistanie
W tomie dotyczącym wojny w Wietnamie Podhoretz przedstawia pogląd tej grupy na tema wydarzenia, które z całą pewnością było przełomowe dla amerykańskiej polityki, a jeszcze bardziej kultury. Na szczęście nie idzie całkowicie w poprzek powszechnemu opinii na temat tego konfliktu. Wyjaśnia natomiast – w swoim mniemaniu oczywiście – przyczyny amerykańskiej interwencji, jej eskalacji oraz wycofania. Polemizuje oczywiście z negatywną oceną tejże przez nieprzychylne konserwatystom media.
Nie spoilerując – warto zapoznać się z tymi poglądami. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jednak w jakimś stopniu usprawiedliwianie decyzji post factum i przypisywanie niektórym zdolności przewidzenia daleko idących konsekwencji.
Osobiście autor wydal mi się mało przekonywający. Przede wszystkim dlatego, że właśnie wyjaśniał i usprawiedliwiał podejmowane decyzje wiedząc, do czego doprowadziły po wielu latach. Wolałbym przeczytać o tym, czym dokładnie kierowali się Kennedy, Johnson i Nixon odpowiednio angażując się w konflikt, eskalując go i kończąc, znając ich uzasadnienie historyczne, czyli z chwili działanie. Tym niemniej to ciekawa książka, pokazująca punkt widzenia sporej części społeczeństwa amerykańskiego.

• Historia polityczna
  • Posiadam książkę
  • Historia wojskowości
  • 7) Historia: 7) 1945-1989
  • Współczesność
  • Wojna

Dodaj cytat z książki Dlaczego byliśmy w Wietnamie?