Pruska Iława 1807

Bellona
2004-01-01
2004-01-01
Histowia historia wojskowości wojny napoleońskie bitwa pod Iławą Pruską

W związku z "Wyzwaniem Lubimy Czytać 1/2024" - Przeczytam książkę, której akcja dzieje się zimą", a chcąc ciągle być w tematyce napoleońskiej wybór był jeden, kampania zimowa 1807 z bitwą pod Iławę Pruską 7-8 lutego 1807 r. Dramatyczna potyczka w zawiejach śnieżnych, do końca nierozstrzygnięta, z całkowitymi stratami obu stron 40 tys żołnierzy, czyli 29% sił walczących, ze straconymi 7 napoleonskimi orłami, unicestwionym VII Korpusem Augereau, szarżą 52 szwadronów Murata, śmiercią szeregu dowódców jak choćby gen. Hautpoul dowodzącego kirasjerami to batalia iście epicka. Sama książka ma swoje plusy: dobrze opisana bitwa z dobrymi mapami obrazującymi jej dwie fazy, koncentracja na tytułowym temacie co w serii Historyczne Bitwy nie zawsze jest pewnikiem. Minusów jest jednak w moim odczuciu kilka: ruchy wojsk od zajęcia Warszawy, przez Golymin, Pułtusk, ruch V K Neya, manewr Bennigsena i wycofanie w stronę Iławy Pruskiej powinien mieć jakieś lepsze mapy, bo czyta się te pierwsze strony ciężko, książka mogłaby mieć trochę więcej opisu armii, uzbrojenia, taktyki, za mało jest strony rosyjskiej, cały opis bitwy jest suchy, można było trochę go ubarwić, zdynamizować, użyć może więcej wspomnień, bo chwilami jest strasznie męczące czytania tylko o ruchach batalionów, pułków, szwadronów przez poszczególne miejscowości. Książka zdecydowanie dla tych co coś już wiedzą i lubią w opisach wojen zejście do poziomu batalionów :)
Wyzwanie LC 2023/Styczeń "Akcja w zimie"

Krótka książka ukazująca wygraną Napoleona, ale nie tak spektakularną jak wcześniejsze bitwy. Spora ilość rannych i zabitych na polu walki przeraziła samego wodza, który również stwierdził, że armia musi żywić się sama. Trochę krótka.

Nie mam poważniejszych zastrzeżeń do strony merytorycznej książki. Na stosunkowo niskiej ocenie zaważyły rażące błędy stylistyczne. Ja nie mam ochoty czytać o cofaniu się w tył!

• Historyczne Bitwy
  • historia