Praga 1757

Bellona
2003-01-01
2003-01-01
wojskowość powszechna

Świetna monografia świetnego autora.

Świetna monografia świetnego autora.

Zdecydowanie jeden z lepszych tomików serii. Naprawdę spora bibliografia i wciągający styl jasno wskazują, że pisał to pasjonat epoki. Mimo upływu lat ze świecą szukać rodzimych prac o wojnach śląskich, które dorównałyby poziomem obu HB-kom Roberta Kisiela.

Pozycje pana Kisiela cechuje profesjonalizm. Tak było przy Strzegomiu, tak jest i przy Pradze. Autor lubi liczby, ale co jeśli nie liczby najrzetelniej oddaje realia historyczne? Mamy więc szczegółowe wyliczenia, porównania, statystyki, procenty... Ustawienie i manewry nawet najmniejszych oddziałów wojskowych przedstawiono wnikliwie i bardzo szczegółowo. Nie należy jednak wyciągać z tego wniosków, że książka jest siermiężna w odbiorze i przeznaczona dla fascynatów wojskowości. Nic bardziej mylnego! Pióro autor ma lekkie, a szczegóły przeplata ciekawostkami i dygresjami (jak analogie z innych bitew czy uczestnictwo Polaków w starciu i wojnie siedmioletniej). Czuć, że jest dydaktykiem z zawodu, bo wiedzę "sprzedać" potrafi.

Trzeba przyznać autorowi, że już od pierwszych stron potrafi przykuć czytelnika do książki. Niemal jak rasowy numerolog podkreśla wagę rozstrzygnięć i wydarzeń mających, przez przypadek, miejsce co 12 lat w XVIII wieku (daty 1709, 1721, 1733, 1745, 1757, 1769, 1781, 1793 i 1805).
Autor w przekonywujący sposób podkreśla wagę i znaczenie wojny siedmioletniej, w ciekawy sposób rozprawia się z cechami osobowościowymi (nazywanie słabych żołnierzy obrzydliwą hołotą) i doktrynami Fryderyka Wielkiego (pruski dryl, walka na bagnety zamiast strzelecka, batalia wyniszczająca zamiast strategii wyczerpania) i podkreśla wkład wojujących stron w rozwój wojskowości (wpływ na wojny napoleońskie, taktykę Prus w wojnach z Austrią i Francją w latach 60tych XIX wieku, a nawet na doktrynę wojenną Niemiec w I wojnie światowej).
Autor analizując działania podczas wojny siedmioletniej podkreśla użyteczność dział 12funtówek (Austriacy),kawalerii lekkiej na polu bitwy (pruskich huzarów),jeszcze bardziej użytecznych i rozpowszechnionych w czasie wojen napoleońskich (zresztą autor często oddaje głos kolejnym pokoleniom oceniającym (w tym Napoleonowi) różne posunięcia Fryderyka Wielkiego). Opisy bitew barwne i ciekawie porównywane z innymi wielkimi historycznymi zwycięstwami (Kanny, Farsalos). Autor podkreśla ogromny poziom strat w bitwie pod Pragą (w tym straty wśród generałów: Schwerin i Browne).
Z ciekawostek - na stronie 64 można znaleźć ciekawy fryderycjański ranking jakości wojska pruskiego wg pochodzenia rekruta (Pomorzanie górą)

Swietna pozycja, o mniej znanym starciu wojen Fryderyka Wielkiego. Zawiera takze skrocony opis bitwy pod Kolinem.

• Historyczne Bitwy
  • HaBeki
  • Historyczne bitwy Bellona
  • historia
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)

Dodaj cytat z książki Praga 1757