Zieleńce-Mir-Dubienka 1792

wojskowość staropolska wojny z Rosją
historia
Historyczne Bitwy
wojskowość staropolska wojny z Rosją

Niedługa, wciągająca a zarazem merytoryczna książka zawierająca opis wojny w obronie konstytucji. Polecam - bardzo dobry wstęp do tematu.

Rzadko oceniam książkę powyżej średniej, ale ta pozycja, wg mnie, na to zasługuje. Autor opisuje tło historyczne, kontekst międzynarodowy, próby reform, by ostatecznie skupić na działaniach wojennych i wydarzeniach, które nastąpiły później. Nie brakuje własnych opinii, dość śmiałych, a dla historyków być może dyskusyjnych, ale dla mnie niezwykle świeżych i godnych uwagi....

Książka napisana rzeczowo, przy tym w eseistycznej formie. Barwnie ukazuje panoramę wydarzeń, postawę Stanisława Augusta, autor nie unika również delikatnej gdybologii co stanowi dodatkowy walor tej niedługiej i przyjemnej w odbiorze pozycji.

3 maja za pasem, więc sięgnąłem po książkę związaną z tamtymi wydarzeniami. "Zieleńce-Mir-Dubienka" to pozycja opisująca w przystępny sposób całą kampanię roku 1792, kiedy to po ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja zdrajcy w osobach Ksawerego Branickiego, Seweryna Rzewuskiego i Szczęsnego Potockiego udali się na dwór carycy Katarzyny i poprosili o zbrojną pomoc i wkroczenie do...

• Historyczne Bitwy
  • Historia
  • historia
  • Bellona - Bitwy Historyczne
  • Historyczne Bitwy - seria Bellony
  • Do zakupu.
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)

Dodaj cytat z książki Zieleńce-Mir-Dubienka 1792