Biały Książę

Okładka książki Biały Książę
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Dzieje Polski (tom 15) powieść historyczna
powieść historyczna
Dzieje Polski (tom 15)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1970-01-01
1960-01-01
XIV wiek Piastowie Andegawenowie

więcej Więcej

W 1370 roku umiera bezpotomnie ostatni władca z dynastii Piastów Kazimierz Wielki.(nazywany też Królem chłopów) Po jego odejściu z tego świata królestwem przez krótki czas włada jego siostra Elżbieta(zwana Królową kikutą. Chce aby na tronie zasiadł jej syn Ludwik

Po tym jak zachwyciłem się dwiema pierwszymi częściami tzw. ,,Trylogii Saskiej" sięgnąłem po powieść obrazującą zupełnie inny (de facto nie znany mi) fragment historii.

Przyznam szczerze, że nieco się zawiodłem. Akcja zaczyna się nawet ciekawie. Możnowładcy z Wielkopolski, niezadowoleni z rządów Ludwika Węgierskiego, rozpoczynają poszukiwania ,,Piasta", który przywróciłby...

Intrygująca opowieść o odwiecznych dylematach związanych z własnymi pragnieniami i poczuciem obowiązku. Intrygi, rozgrywki polityczne. Autor jak zwykle umiejętnie łączy fakty historyczne z fikcją. A nakreślone przezeń portrety bohaterów zachęcają do zastanowienia się nad naszymi słabostkami narodowymi.

• Historia
  • Historyczne