Barbara Radziwiłłówna. Zmierzch Jagiellonów

Magdalena Niedźwiedzka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Zmierzch Jagiellonów (tom 2) biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
literatura polska biografie wspomnienia
Zmierzch Jagiellonów (tom 2)
biografia, autobiografia, pamiętnik
literatura polska biografie wspomnienia

W zapomnieniu to powieść, która bez wątpienia ma swój urok. Czyta się ją szybko i przyjemnie. Stanowi dobrą lekturę na leniwy, zimowy wieczór, w który potrzebujemy odrobinę ciepła. Nie da się jednak ukryć, że przewidywalność i niedopracowanie bohaterów wpłynęły na jakość powieści.

Gdyby książka skupiła się na postaci Barbary, to byłaby cieńsza co najmniej o połowę. A tak w kolejnym tomie mamy znów opowieść o Bonie. Fabuła rozciągana na siłę. Za dużo powtórzeń, więc coraz częściej wieje nudą.
Dla osób, które nie czytały pierwszego tomu książka będzie dużo ciekawsza.

"(...) Ile ty masz sióstr do cholery? (...) zbieraj dupę w troki (...) gówno mnie obchodzi (...)". I tak dalej. Czy to aby na pewno jest język szesnastowiecznej arystokracji??
Szkoda, wielka szkoda, bo ten język psuje calutką książkę...

Solidna dawka historii dobrze opakowana w fabularną i łatwo przyswajalną otoczkę. Trochę mylny tytuł, bo tak naprawdę książka to wspólne dzieje Barbary Radziwiłłówny, Zygmunta Augusta i królowej Bony, której chyba w tej powieści najwięcej. Może zabrakło jakiegoś błysku literackiego, ale i tak z pewnością warto sięgnąć po inne książki autorki!

Nie sądziłam, że Zygmunt August był takim nieudacznikiem i seksoholikiem, jak został przedstawiony w tej książce...Mimo pewnych skrajności w charakterach postaci, "Barbarę" dobrze i szybko mi się czytało, choć "Bona" podobala mi się bardziej.

Jak to się dobrze czyta.Efektywnie spędzony czas z książką i masa wiedzy historycznej. Chylę czoła przed autorką.

Druga po „Bonie”, a przed „Anną Jagiellonką” pozycja w cyklu „Zmierzch Jagiellonów” autorstwa pani Magdaleny Niedźwiedzkiej.
Barbarę jeszcze Radziwiłłównę poznajemy w 1537 roku w dniu jej ślubu ze Stanisławem Gasztołdem wojewodą trockim.
Potem obserwujemy jak losy młodego króla Augusta i wdowy Barbary coraz bardziej zbliżają się do siebie.
Jest to powieść historyczna i jak...

Historia pełna spisków, namiętności i walki o władzę. Miłość Barbary Radzowiłłówny i Zygmunta Augusta zapisała się na łamach historii i znana niemal wszystkim. Po cóż nam zachwycać się historiami Marii Stuart czy oklepanego Henryka VIII jak nasza historia pełna jest właśnie takich historii często zapomnianych czy zbagatelizowanych. Polecam gorąco ja byłam zachwycona.

Świetna opowieść o autentycznej postaci jaką była Barbara Radziwiłówna,żona ostatniego z Jagiellonów.

Jej krótkie,aczkolwiek burzliwe życie opisane zostaje barwnie i interesująco,do tego dworskie intrygi,swojska walka o władzę i maczająca w tym wszystkim swoje palce królowa Bona.
Polecam!!

Dyskusje

• Historia
  • Historia Polski
  • 2019
  • Powieść historyczna
  • 2020

Dodaj cytat z książki Barbara Radziwiłłówna. Zmierzch Jagiellonów