Lepszy byłby martwy

Okładka książki Lepszy byłby martwy Douglas Corleone Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Lepszy byłby martwy
Douglas Corleone Wydawnictwo: Feeria Seria: NOX Sensacja kryminał, sensacja, thriller
NOX Sensacja
Good as Gone
Feeria
2013-10-09
2013-10-09
Urszula Ruzik-Kulińska
literatura amerykańska

Twardziel ze łzami w oczach

Generalnie to nie...
Miałam wrażenie, że czytam scenariusz filmu made in Hollywood z Tomem Cruisem w roli głównej. Co chwilę strzelanina, bijatyka, wspinanie się po gzymsach i przeskakiwanie z dachu na dach....
Czyta się wartko, tak jak ogląda się amerykański film. A na zakończenie czeka się tylko po to, by potwierdzić własne przypuszczenia

Generalnie to nie...

Bardzo dobra i ciekawa książka.
Lekko się ją czyta, ze względu na dużą ilość dialogów.
Ciekawy główny bohater, który by rozwikłać zagadkę porwania dziewczynki przemierza pół Europy..wraz z nowo poznaną panią adwokat z Polski..

Bardzo dobra i ciekawa książka.
Lekko się ją czyta, ze względu na dużą ilość dialogów.

Postanowiłam odpocząć od thrillerów psychologicznych na moment i sięgnęłam po sensację. Książka zaintrygowała mnie przede wszystkim opisem, gdyż po części akcja ma miejsce również w Polsce.
Całość napisana przyjemnym stylem, wciąga i czyta się lekko, chociaż momentami dość przewidywalna. Niemniej jednak wartka akcja i ciekawy, bezkompromisowy bohater sprawiają, że nie jest nudna. Z chęcią brniemy dalej, coraz lepiej zgłębiając tajniki handlu dziećmi i kibicując detektywowi Fiskowi w jego przeprawie z Francji przez Niemcy i Polskę aż do Europy Wschodniej. Niektórym może trochę wadzić fakt, iż Simon Fisk bez problemu radzi sobie z każdą napotkaną przeszkodą. Nie zmienia to jednak faktu, że jest na tyle interesującą postacią, że możemy wybaczyć ten drobiazg autorowi.
Myślę, że przypadnie do gustu każdemu wielbicielowi thrillerów czy sensacji, natomiast nie doszukiwałabym się tutaj szalonych zwrotów akcji czy nieprzewidywalnego zakończenia. Raczej podejść do lektury jako 'lekkiej' rozrywki na wieczór.

szybko się czyta ale ta akcja trochę naciągana

szybko się czyta ale ta akcja trochę naciągana

Z Paryskiego hotelu znika 6-letnia Lindsay Sorkin. Francuska policja powierza to zadanie odnalezienia dziewczynki Simonowi Fiskowi, byłemu szeryfowi, on sam zajmuje się poszukiwaniem zaginionych, porwanych dzieci.
Simon chce podjąć się tego trudnego zadania rozpoczyna śledztwo uprowadzonej dziewczynki musi przemierzyć wiele państw by odnaleźć zaginione dziecko.
Detektyw Simon Fisk jednak zna to uczucie utraty dziecka. Sprzed laty utracił swoich bliskich przeżył to boleśnie i wciąż na nim ciąży to.
To nie rodzic porwał dziecko, lecz porywacze. Jaki jest cel tych porywaczy. Detektyw szybko odnajduje trop dziewczynki.
I to w tym najgorsze jest, że nikt nie wydzwania do rodziców w sprawie okupu, telefony milczą. Zatem Fisk już zdaję sobie sprawę, że czas gra tu rolę, zaczyna podejmować niebezpieczne te zadania, aby wesprzeć i wspomóc zrozpaczonych rodziców.
On niczego się nie boi, jest twardym, silnym,bardzo odważnym człowiekiem. Wcale nie obawia się ryzyka,dzielnie stawia czoło brutalnej przestępczości.

Ten thriller psychologiczny to wyraźny z cechami kryminału, wymyślna fabuła, zapierająca dech w piersiach tempo szybko się toczy w Paryżu książka Douglasa Corleone stała się dla mnie zaskoczeniem i to przyjemnym.
Thriller mocno wbił mnie w fotel przez cały czas mnie intrygował,zaskoczył niebywale.
Autor wraz z bohaterem zabiera nas w istną,interesującą podróż po Europie wschodniej, droga wiedzie do Paryża potem przez Berlin i Polskę.
Odkrywałam z Simonem Fiskiem detektywem poszlaki, tropy,które prowadziły do zaginionej Lindsay.
Dla mnie Simon Fisk to świetny, dobry policjant zajmującym się sprawami zaginięć dzieci.
Bardzo wczuł się w tą sprawę,niczego się nie bał był z niego twardziel.

"Lepszy byłby martwy" to rewelacyjny, znakomity i doskonały thriller psychologiczny poruszający za serce, przeczytałam go błyskawicznie strasznie mi się podobał.

Detektyw...

Książkę kupiłam będąc w podróży - do czytania w samochodzie, ale spokojnie - jako pasażer 😉 Zakup okazał się bardzo trafiony. Książkę bardzo szybko się czyta - wartka akcja, zaskakujące zakończenie. Polecam

Przeczytajcie sami, bo warto do zaskakującego strzelaniną w tawernie końca. Polecam każdemu.

Akcja zaczyna się we Francji, następnie są Niemcy, Polska, Ukraina, Białoruś - w każdym z tych krajów autor przybliża nam różna ciekawostki kulturowe czy polityczne na ich temat. Ciekawa historia, którą czyta się bardzo szybko w czym pomaga również interesująco nakreślona postać głównego bohatera.

Czyta się błyskawicznie jakby strony same się przewracały. Akcja pędzi na złamanie karku. Polecam warto!

Simon Fisk to facet około czterdziestki, wdowiec, którego żona popełniła samobójstwo po zaginięciu ich sześcioletniej córeczki. Pomimo tego, iż Simon pracował dla agencji rządowej, nie udało się znaleźć żadnego śladu po jego małej dziewczynce. To zdarzenie zmieniło jego życie. Mężczyzna zrezygnował z pracy dla rządu na rzecz rodziców poszukujących swoich porwanych dzieci. Stał się specjalistą w odzyskiwaniu dzieci porwanych przez rodzica pozbawionego praw rodzicielskich. Jego metody oscylują niejednokrotnie na granicy prawa a podejmowane ryzyko wielokrotnie doprowadziło na granice śmierci. Fisk to bohater ze wszech miar pozytywny, wzbudzający sympatię swoją wrażliwością i zaangażowaniem w pracę.
"Lepszy byłby martwy" to opowieść o poszukiwaniu sześcioletniej amerykańskiej dziewczynki, która została uprowadzona z pokoju hotelowego we Francji. Fisk, przymuszony niejako przez francuską policję do zaangażowania się w sprawę, zostaje rzucony na głęboką wodę. Jego pogoń za porywaczami zacznie się w Paryżu a zakończy w Rosji. W międzyczasie namiesza w Berlinie, w Warszawie dołączy do niego pewna pani adwokat, by wraz z nim pojechać na Ukrainę i Białoruś.

Jak można się domyślić, fabuła jest dość przewidywalna. Nie zmienia to jednak faktu, że książkę czyta się bardzo dobrze a to głównie za sprawą bohaterów i szybkiej, wartkiej akcji. Pierwsza część powieści, moim zdaniem, jest lepsza. W drugiej akcja wprawdzie nadal się toczy dość szybko, brakuje jej jednak rozmachu i elementów zaskoczenia. Co mnie drażniło, to fakt, że Simon praktycznie pozbawiony jakichkolwiek wskazówek, bardzo łatwo wpada na kolejne tropy. Mało wiarygodne. Niemniej był to chyba jedyny zarzut, jaki miałam względem tej powieści. Nastawiłam się na dobrą, męską rozrywkę w iście hollywoodzkim stylu i ją dostałam. Bonusem było także umieszczenie części akcji w Polsce, wmieszanie w nią pruszkowskiej mafii a partnerką Fiska uczynienie polskiej adwokatki.
Książka napisana jest fajnym stylem, wciąga od samego początku i gna aż do końca. Simon jest sympatyczny, stroniący od przemocy, choć jednocześnie nie może bez niej brnąć do przodu, dlatego też nie obyło się bez kilku trupów. Mamy też skorumpowaną policję, bezwzględną mafię, bogatych sponsorów, polityczne matactwa.
"Lepszy byłby martwy" to połączenie thrillera, kryminału i sensacji, co daje bardzo dobry efekt, jeśli tylko czytelnik nastawi się na lekturę typowo rozrywkową, nie wymagającą wysiłku intelektualnego. W moim wypadku książka spełniła swe zadanie, czyli pozwoliła mi się dobrze bawić, wciągnęła mnie w swój świat i odprężyła.

• Kryminał
  • 2015
  • Przeczytane 2014

Dodaj cytat z książki Lepszy byłby martwy