40 batów za spodnie

Lubna Ahmad Al-Hussein Wydawnictwo: Świat Książki literatura faktu
Marta Bem
Świat Książki
paragraf 152 Sudan świat arabski islam dyskryminacja kobiet kobieta policja obyczajowa
literatura faktu
Marta Bem

Po książkę „40 batów za spodnie” Lubny Ahmad Al-Hussein sięgnęłam z czystej ciekawości. Od czasu do czasu lubię przeczytać coś z literatury faktu. W tym przypadku zaintrygował mnie tytuł. Bo w jakim kraju kobieta może być ukarana za noszenie spodni?

Lubna jest ciekawą postacią. Dziennikarka, aktywistka, współpracuje z ONZ. Niniejsza ...

Kolejna książka, która opisuje, jak w kolejnym kraju islam dochodząc do władzy niszczy normalne życie i rozwój cywilizacyjny, cofa społeczeństwo o kilkaset lat wstecz, sieje terror i sprawia, że ludzie żyją w strachu i poddawani są nieuzasadnionym karom.

tytuł bardzo mnie zaciekawił dlatego sięgnęłam po tą książkę. niestety okazała się porażką.ale to tylko moje skromne zdanie.

Na półkach: , , , , ,

Oj, książka długo, długo przeleżała na mojej najbardziej zapomnianej półce - a szkoda! Nie kusiła mnie chociaż uwielbiam te tematy. W końcu się za nią zabrałam i nie żałuję! Obawiałam się nudnej "relacji" a niepotrzebnie. Autorka tłumaczy a nie wykłada sytuację panującą w jej ojczystym kraju, tak aby każdy mógł lepiej zrozumieć to miejsce. Brawa za odwagę, chęć walki o...

Bardzo dobrze napisana, prawdziwa relacja z walki autorki o prawo do wolności. Opisuje ona jak została oskarżona z artykułu strzegącoego obyczajów, jej zbrodnią było założenie spodni. Wiele kobiet w Sudanie skazanych zostaje w takim przypadku (bez prawa do obrony), w niesprawiedliwych procesach na tytułową karę 40 batów lub/i grzywnę oraz więzienie.Autorka decyduje się...

Książka interesująca natomiast historia przerażająca.

Książka ściśle dotyka problemu kobiet w Sudanie oraz ich praw. Może to być wstęp dla zainteresowanych ta problematyką, bądź chcących poznać jak działają grupy fanatycznych islamistów.

szkoda że na świecie nie ma tak przynajmniej z kilka tysięcy takich kobiet jak Lubna. Może dałoby się spowrotem ucywilizować muzułmańskie kraje.. jestem pod wrażeniem odwagi, determinacji i uporu autorki. Buntuje się ile się da nawet za cenę wolności, zdrowia a nawet życia.

Dla mnie najbardziej przerażająca jest bezsilność tych kobiet. Nie tylko w krajach arabskich, ale wszędzie, gdzie kobiety nie mogą decydować o swoich losach, gdzie ich życie i zdrowie zależy od jakiegoś widzimisię mężczyzn. Prze-ra-ża-ją-ce!

Na półkach: , , , ,

Łamanie artykułu 152 kodeksu karnego-czyli artykułu strzegącego obyczajów i jakże wysokie kary za np. noszenie spodni,nieodpowiednia zasłona na twarzy czy spotkanie sam na sam z mężczyzną...Wydaje się to niemożliwe w dzisiejszym świecie ,gdzie w innych stronach są naprawdę wielkie zgorszenia ,które wprost przeciwnie są nagłaśniane i chwalone....
To co ludzie wymyślają nie...

Dyskusje

• Afryka