Bogusławski

Okładka książki Bogusławski Zbigniew Raszewski
Okładka książki Bogusławski
Zbigniew Raszewski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Państwowy Instytut Wydawniczy
1982-01-01
1982-01-01
83-06-00677-1

Książka Zbigniewa Raszewskiego jest arcyciekawa i świetnie napisana. Poznajemy biografię bodajże najważniejszej postaci polskiego teatru i opery przełomu XVIII i XIX w. Doprawdy, Bogusławski żył w ciekawych czasach! Nie był tylko biernym obserwatorem wydarzeń. Jego teatr pełnił wielką rolę społeczną, szczególnie w czasach Sejmu Wielkiego. Bogusławski był zwolennikiem Konstytucji i popierał króla. Tym to ciekawsze, że był u niego przez parę dobrych lat w niełasce i musiał wynieść się z Warszawy do Wilna. Wrócił dopiero w 1790 r. Niełaska była jednak nie na tle politycznym, ale estetycznym: król nie znosił tłumaczenia oper włoskich na polski i uważał, że mogę być one wystawiane tylko w oryginale. Bogusławski – odwrotnie.
Autor zwraca uwagę na fakt, że jego bohater był ceniony w dużej mierze jako aktor i śpiewak operowy. Występował na scenie jeszcze po siedemdziesiątce. Głos mu już wtedy nie dopisywał, grał coraz słabiej, ale publiczność go fetowała ze względu na wielkie zasługi dla polskiego teatru.
Oprócz życia swojego bohatera, Raszewski przedstawia bogatą panoramę tych czasów oraz mnóstwo smaczków z życia teatru, w tym ciekawostki techniczne. Dla mnie najbardziej zaskakująca – choć uświadomiłam sobie, że to oczywiste – była informacja, że widownia była wówczas rzęsiście oświetlona przez cały czas trwania spektaklu. Dziwne? A czy mogło być inaczej, zważywszy, że nad widownią znajdowały się wielkie żyrandole z setkami świec? Przed wejściem widzów spuszczano je, żeby można było zapalić świece, podciągano do góry i wpuszczano publiczność. I co, jak już wszyscy weszli, usiedli lub stanęli, to opuszczać je znowu, gasić jedna po drugiej świece, a po spektaklu opuszczać i zapalać na nowo? Niewykonalne.
Jak już wspomniałam, książka jest świetnie napisana. Mimo wielkiej ilości szczegółów, nie nuży, wręcz przeciwnie. Wciągnęła mnie bez reszty.

Historia narodzin Teatru Narodowego oraz życia jego twórcy opowiedziana w interesującym dla czytelnika, gawędziarskim tonie. Pełna smaczków i ciekawostek historycznych.

• Biografie
  • Biografie