Prawda w oczy nie kole

Józef Mackiewicz Wydawnictwo: Kontra Cykl: Józef Mackiewicz: Dzieła (tom 17) historia
2007-01-01
2002-01-01
Kontra
Historia publicystyka II wojna światowa
Józef Mackiewicz: Dzieła (tom 17)
historia
2007-01-01
Historia publicystyka II wojna światowa

Zawiera trochę ciekawych informacji, ładnie napisana, całkiem dobrze się czyta; ale jednak ma formę pamiętnika, gdzie autor podaje mnóstwo nazwisk które nam, już nic nie mówią, nic nie znaczą. I to jest pewien problem dla przeciętnego czytelnika.

Gdzieś kiedyś wyczytałem, że J. Mackiewicz był zagorzałym antykomunistą, że nienawidził komunizmu. Od razu mi się te słowa nie spodobały. No bo te słowa, że zagorzały, że nienawidził, jakby takie pretensjonalne, jakby jakiś zarzut. To tak jakby określić kogoś, że jest nienawistnikiem zła. Czy coś w tym niewłaściwego? Wręcz przeciwnie!
Zacząłem od tego, ponieważ w tej...

Nie jest to lektura łatwa, może dlatego że nie do końca opracowana przez autora (ocalał jedynie jeden egzemplarz maszynopisu) i niestety styl Józefa Mackiewicza nie ma tej lekkości, co u jego brata Stanisława. Jednak "Prawda..." podejmuje szalenie ważny dla zrozumienia naszej historii współczesnej temat stosunków polsko-litewskich w początkach II wojny światowej. Jest to...

Dyskusje

• Historia