Koniec atlantydy

Okładka książki Koniec atlantydy J. V. Luce
Okładka książki Koniec atlantydy
J. V. Luce Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe Seria: Archeologia historia
historia
Archeologia
The End of Antlantis. New Light on a Old Legend
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1987-01-01
1987-01-01
Monika Schmatera
koniec atlantydy luce john victor historia Atlantyda wulkany

Niedługa, ale to kawał porządnie napisanej książki. Samo istnienie Atlantydy neguję, wkładam między bajki.

Więcej o Grecji się dowiedzialam niż o Atlantydzie :D Ale ogólnie na plus, mło i szybko się czytało.

Byłam dość zaskoczona czytając tę książkę. Myślałam, iż będzie to dokładny opis legend o Atlantydzie, jednak teoria, którą podaje nam autor jest o wiele bardziej ciekawa.
Serdecznie polecam, książka bardzo wciąga, jednak dla niewtajemniczonych w sztukę egejską może być ciężka do zrozumienia.

Książka już dość stara ale wnikliwe analizy i spostrzeżenia w niej są wciąż aktualne. Bardzo trzeźwe, poparte faktami spojrzenie na legendę Atlantydy i jej podobieństwa do minojskiego imperium Krety. Do tego garść ciekawostek, których nie znalazłem nawet w nowszych publikacjach. Tytuł ten bardzo sprawnie podejmuje temat wpływu niszczycielskich żywiołów na kształtowanie się historii oraz legend.

To była moja pierwsza książeczka z głową Nefretete Wydawnictw Artystycznych i Filmowych, którą dostałem w mikołajowym prezencie. Według mnie jest wspaniała, mimo, że jej pierwsze wydanie to 1969 rok, zaś polskie 1987. Data wydania wskazuje, że materiał naukowy, o który została oparta praca może być pod wieloma względami zdezaktualizowany. A jednak warto, warto po tę pozycję sięgnąć i wracać, gdyż jej treść nie czyta się, a wręcz połyka. Oczywiście pytanie jest do kogo książka jest skierowana. Na pewno nie do tych osób, które szukają tanich sensacji oraz opanowanych teoriami Ericha von Dänikena. Za to osoby, które mają pasję, szerokie horyzonty myślowe, a przede wszystkim wyobraźnię recenzowana przeze mnie pozycja może spełnić ich oczekiwania.
I tak właściwie to "Koniec Atlantydy" należy omawiać jeszcze z inną, równie ciekawą pozycją J. V. Luce'a: "Homer i epoka heroiczna", gdyż jest to jakby dalsza część opowieści, która dotyczy wielu warstw nauki, sztuki, wiary. Książka ta to opowieść o możliwej historii Morza Śródziemnego, tej pozostałości po Oceanie Tetydy, poprzez pryzmat dzieła Platona i snutych przez niego rozważaniach idealnego państwa, mitów greckich, historii Egiptu. Jest tu konfrontacja, podobnie jak w drugiej książeczce "Homer i epoka heroiczna" zapisu archeologicznego, geologicznego, obecnej geografii z mitami, które przecież poznajemy w szkole, jako dziedzictwo kultury europejskiej. Mamy też polemikę z podejściem Schliemana, czy można wziąć opowieści z mitologii i potraktować jako wskazówkę do poszukiwania opisywanych miejsc. I dostajemy odpowiedź, że tak jak najbardziej, tylko, że...
Tylko, że trzeba postępować zgodnie z dobrze pojmowaną metodologią naukową i odrzucać wszelkie uprzedzenia, a wtedy to co się znajduje potrafi całkiem pozytywnie zaskoczyć.
A wracając do mitycznej Atlantydy uważam za racjonalne podejście autora i powiązanie jej z państwem minojskim.
Na koniec chciałbym podzielić się moim smutkiem, że nie ma już tej wspaniałej serii wydawniczej z głową Nefretete i zapachu świeżo wydanych książek, gdyż i nie ma tego zasłużonego wydawnictwa. Stąd jest na pewno luka wydawnicza, którą po części wypełnia PIW swoją wspaniale wydawaną serią "Rodowody Cywilizacji".

Ksiązka jak najbardziej ciekawa a teoria o Atlantydzie interesująca mimo ze to tylko domysły.

• Chcę przeczytać BIBLIOTEKA
  • Posiadam / Historia, Sztuka, Archeologia, Religie
  • 📘 Salon
  • Starożytność
  • 📜 Mitologie i bestiariusze, historia
  • 2017

Dodaj cytat z książki Koniec atlantydy