Historia świata hellenistycznego 323-30 p.n.e.

Okładka książki Historia świata hellenistycznego 323-30 p.n.e. Robert Malcolm Errington
Okładka książki Historia świata hellenistycznego 323-30 p.n.e.
Robert Malcolm Errington Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Historiai historia
historia
Historiai
A History of the Hellenistic World. 323–30 BC
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2010-01-01
2010-01-01
Anna Gąsior-Niemiec
cywilizacja grecka historia Grecji starożytność antyk hellenizm hellenistyka

Uwielbiam starożytność, i miałem okazję bronić się w 2007 roku z antyku chrześcijańskiego. Jednak tym razem nie o antyku chrześcijańskim mowa, a o hellenizmie. O wspaniałej epoce trwającej od 323 roku p.n.e. do 30 roku pn.n.e. Muszę przyznać, że oprócz tego, iż w tym momencie odkurzam angielski i łacinę, a także biorąc się na poważnie za hebrajski i i grekę klasyczną - ta książka przypadła mi do gustu, mimo ,że w lwiej części na jej kartach mamy olbrzymią ilość historii dyplomatycznej i wojen. Aleksander Macedoński pozostawił po sobie olbrzymie imperium, które się rozpadło, zaś klasyczna greka zagościła na obszarze od Egiptu po dolinę Indusu. Nie ma tutaj kolorowych map, za to mamy prezentację awersów i rewersów wybitnych postaci epoki. Lekturę ułatwiają tablice chronologiczne, na początku każdego rozdziału - i zamieszczone pod nimi najważniejsze daty - wokół których toczy się akcja. Lektura - mimo objętości - jest bardzo frapująca, i nie zajmuje tak wiele czasu, chociażby z tego względu, że poprowadzona jest sprawnie, z historiograficznym wyczuciem. Na końcu jest też przydatna bibliografia.

Zdecydowanie jedna z najbardziej rzetelnych prac poświęconych okresowi hellenistycznemu. Polecam jeśli kogoś interesują dzieje rozpadu imperium Aleksandra Wielkiego. Pozycja przedstawiająca syntetycznie dzieje całego okresu w odróżnieniu od bardziej szczegółowych prac Anny Świderkówny. Nada się raczej dla osób które chcą wyrobić sobie ogólny pogląd na epokę niż studiować jakieś jej konkretne aspekty.

Bardzo dobry podręcznik przedstawiający najważniejsze problemy świata hellenistycznego. Autor dzieli cały ten okres na cztery części: narodziny, fazę dojrzałą, okres pojawienia się Rzymu i okres rządów Rzymu. Obok zagadnień polityczno-militarnych dokładnie omówione zostały też instytucje wykształcone w macedońskich monarchiach sukcesyjnych. Errington przedstawia zagadnienia według klucza chronologicznego i geograficznego, ale to chyba dobre rozwiązanie, lepsze niż ciągła narracja o jednym z państw, czy obszarów. Nie ogranicza się też do wielkich monarchii (Seleukidzi, Ptolemeusze, Antygonidzi),ale przedstawia również mniejsze państwa, zwłaszcza małoazjatyckie. Z perspektywy historii polityczno-militarnej jest to więc opracowanie bardzo dobre. Autor nie podjął jednak niemal w ogóle problemów przemian w kulturze i religii tego okresu. Wydaje mi się, że książka byłaby lepsza, gdyby miała większą objętość i traktowała również o innych zagadnieniach.

Tomasz Babnis

• Starożytność
  • 7) Historia: 1.3) Starożytna Grecja
  • Starożytność
  • Historiai
  • Rzym i świat rzymski
  • Absolutnie

Dodaj cytat z książki Historia świata hellenistycznego 323-30 p.n.e.