Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne

Okładka książki Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne Ian Stewart
Okładka książki Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne
Ian Stewart Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
How to Cut a Cake: And Other Mathematical Conundrums
Prószyński i S-ka
2012-01-26
2012-01-26
978-83-7839-026-8
Agnieszka Sobolewska

Książka ma lepsze i gorsze momenty. Brakuje jej wyważenia problemów - niektóre są w miarę proste inne zahaczają o skomplikowaną matematykę.

Dobra... i tylko dobra. Miałem cichą nadzieję, że będzie przyjemna i jednocześnie gimnastykująca łepetynę. Rozdziałów zgodnych z moimi oczekiwaniami było chyba tylko trzy (i tylko dzięki nim taka ocena). Reszta jakaś taka mocno abstrakcyjna. Owszem, pozycja ciekawa jako całość. Ale nie daje pełni satysfakcji z przeczytania.

Totalnie nie wiem dla kogo jest ta książka, autor chyba też nie miał na to pomysłu. Nie jest dla "specjalistów", nie jest też dla osób interesujących się matematycznymi ciekawostkami. No chyba że dla kogoś wrzucane co chwilę teksty typu:
"David Kilbridge z San Francisco poinformował mnie, że w 1939 roku angielski matematyk George N. Watson przedstawił wartość tego prawdopodobieństwa następująco:
[tutaj równanie]
gdzie K(z) równa się 2/π pomnożone przez całkę eliptyczną zupełną pierwszego rodzaju z modułem z2"
są strawne. Dla mnie nie są, a pod względem znajomości matematyki i zwłaszcza probabilistyki dość mocno odstaję na plus od średniej.
Książka "mam momenty", ale zdecydowanie ma ich za mało.
Miałem przeczytać jeszcze parę książek autora, ale zastanawiam się czy ma to sens.

Dla wielu osób słowo „matematyka” wywołuje tak negatywne skojarzenia, że gotowi są wziąć kilkudniowy urlop na żądanie i zaszyć się w najdalszym zakątku Skał Błędnych. Byleby tylko uniknąć kontakt z liczbami i działaniami na nich.

Trudno zrozumieć tą awersję, zwłaszcza że na co dzień nie sposób uciec od cyfr i operowania nimi. Nie ma co rozwodzić się, czy winne są zły system edukacji, czy obiegowy zabobon, że matematyka jest be i gryzie. Warto jest poznać ludzką twarz królowej nauk. Tak jest właśnie zamiar ma Ian Stewart.

Więcej: http://zzyciaksiazek.blogspot.com/2012/02/matematyka-z-ludzka-twarza.html

• Popularnonaukowe
  • Ebooki
  • Matematyka
  • Matematyka
  • C_PosiadamDoPrzecz
  • 1.Empik
  • Jest ebook

Dodaj cytat z książki Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne