Wiosna Helikonii

Brian W. Aldiss Wydawnictwo: Solaris Cykl: Helikonia (tom 1) Seria: Klasyka Science Fiction fantastyka, fantasy, science fiction
Helliconia spring
9788389951953
Marek Marszał
Klasyka Science Fiction
sf Helikonia

Brian Aldiss zafascynował mnie książkami „Non stop” i „Cieplarnia”.
Od kilku miesięcy „świerzbiły” mi ręce żeby odświeżyć sobie cykl Helikonia.
W końcu nie wytrzymałem.
Plusy:
- ciekawy pomysł na wykreowany świat, planeta okrążająca jedno słońce po małej orbicie, krążące razem wokół drugiego większego słońca po dużej orbicie;
- mały rok trwający 480 helikońskich dni, duży...

Jak większość książek tego autora - pomysł świetny, wykonanie niezłe, ale wszystko psuje brak choćby śladu humoru.

O co chodzi z popularnością tego dzieła?
Podrzędne fantasy bez pomysłu na siebie.
Motyw z ludzkimi obserwatorami bez żadnego wpływu na fabułę.

Podczas wakacji chciałam przeczytać po jednej dobrej powieści z każdego gatunku (oczywiście gatunku, który zazwyczaj czytuję , bo nikt, kogo znam, nie ma tak długiego urlopu, żeby w jego trakcie przeczytać tyle książek ile jest wszystkich gatunków literackich). I w przypadku "7EW" wybór mi się udał, z "Dallas 63" również, "Mam na imię Jutro" też nie była taka zła,...

W różnych miejscach w tzw sieci możemy przeczytać że Helikonia to najlepsze i najciekawsze dzieło Briana Aldissa.

I tu nastąpi stały punkt programu, czyli inaczej rzecz ujmując... moje gusta rozmijają się z gustami wspomnianej powyżej sieci.
Z pewnością jest to najdłuższa (przynajmniej po zliczeniu wszystkich tomów) książka autora, ale z tą najciekawszością to bym tak nie...

To było moje pierwsze i zarazem ostatnie spotkanie z twórczością pana Briana W. Aldissa. Książka nużąca, ciężkostrawna, momentami wręcz infantylna.

Ciekawy świat, ciekawe pomysły ale wszystko to bardzo ciężkostrawne. Niestety przeczytałam do połowy i się na tyle umęczyłam, że na razie odkładam. Może kiedyś wrócę a może nie. „Cieplarnia” i „Non stop” były rewelacyjne ale Helikonia nie wywarła na mnie pozytywnego wrażenia. 5 gwiazdek za pomysł i świat przedstawiony.

Zwraca uwagę starannie dopracowany świat — planeta krąży dookoła swojej gwiazdy, ta dookoła kolejnej, większej. Astronomicznie tworzy się niezły galimatias, pory roku "planetarnego" nakładają się na pory "gwiezdne". Akcja rozgrywa się, gdy Helikonia wraz z mniejszą gwiazdą zbliża się do większej i rozpoczyna się wiosna, która ma potrwać kilkaset helikońskich lat.

Takie...

klasyka klasyka warto warto to przeczytać ;-P

Byłem pewny, że stało na półce SF... No cóż, SF w tym niewile, głównie Avernus krążący nad Helikonią. Avernus, którego bliżej praktycznie nie poznaliśmy, a spotkania z nim były bardzo unaukowione, choć bezpłciowe. Dłużyzny opisowe czasem załamują ręce, zwłaszcza po zmianie bohaterów. Fajnie natomiast zmienia się stopień cywilizacyjny tych humandoidalnych nibyludzi. Bardzo...

Dyskusje

• Fantastyka