Syn Neptuna

Okładka książki Syn Neptuna
Rick Riordan Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Olimpijscy herosi (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Olimpijscy herosi (tom 2)
The Son of Neptune
Galeria Książki
2012-01-25
2012-01-25
Data 1. wydania:
2013-10-10

Okładka książki Przewodnik po świecie herosów Mary-Jane Knight, Rick Riordan
Ocena 7,3
Przewodnik po ... Mary-Jane Knight, R...
Okładka książki Złodziej pioruna. Powieść graficzna Attila Futaki, Rick Riordan
Ocena 7,4
Złodziej pioru... Attila Futaki, Rick...
Okładka książki Morze potworów. Powieść graficzna Rick Riordan, Robert Venditti
Ocena 7,9
Morze potworów... Rick Riordan, Rober...

Na półkach: , , , ,

Wspaniała książka! Trzyma w napięciu, ma świetnie wykreowanych bohaterów i w końcu Percy prowadzi narrację. Uwielbiam i podtrzymuję to, że ta seria podoba mi się bardziej teraz niż jak czytałam ją za dzieciaka. Bardzo polecam!

Fajny drugi tom, polecam wszystkim fanom mitologii i Fantasy, dużo zwrotów akcji. Ciężko mi się oderwać i przestać czytać bo cały czas chcę wiedzieć co będzie dalej i życzę wam tego samego.

Fajne

Fajne

Na półkach: , , , , , , , , ,

W drugiej części cyklu "Olimpijscy Herosi" o tytule "Syn Neptuna" autor powraca w tym samym stylu, tworząc ten sam klimat.
Ponownie mamy adaptację mitów, tym razem rzymskich, a więc fabuła jest mocno oderwana od rzeczywistości.

Percy uciekając przed Gorgonami trafia do rzymskiego obozu herosów o nazwie Jupiter. Tam poznaje Hazel córkę Plutona i Franka syna Marsa. Obóz zbudowany na wzór rzymski liczy sobie pięć kohort po czterdziestu rekrutów. Pod dowództwem Reyny próbują przygotować się do rychło zbliżającej się bitwy, którą mają stoczyć z armią mitycznych potworów dowodzonych przez giganta Polybotesa. Tymczasem Percy, Hazel i Frank wyruszają na misję, od której zależą losy świata. Mają uwolnić, uwięzionego przez Gaję, Tanatosa boga śmierci, wydaje się to niemożliwe do osiągnięcia.

W książce roi się od retrospekcji, mieszczą się w nich wspomnienia Hazel i Franka, ułatwiające odbiór fabuły.
Dialogi są niewątpliwie atutem, dodają życia postaciom.
Sami bohaterowie, zanurzeni są w mit, posiadają liczne atrybuty, ale też pięty achillesowe.
Przez trudne dzieciństwo samoocena trójki głównych bohaterów jest bardzo niska, co dla czytelnika może być męczące.

Rozdziały są ponumerowane, narratorami są w nich Percy, Hazel i Frank.
Autor opisując mitologię rzymską nieco niezgrabnie próbuje nawiązać do greckiej. Nie spodobało mi się że Percy syn greckiego Posejdona staje się nagle synem rzymskiego Neptuna.

Mimo mankamentów wysoko oceniam tę pozycję, stawiając 8/10.

Z tym tomem powracamy również do kłopotów, w które nieświadomie wplątał się Percy Jackson. Mimo herosów poznanych w poprzednim tomie, tęskniłam za tym kolesiem niesamowicie! Ten to potrafi wywołać u mnie uśmiech samym imieniem, hah

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jeszcze lepsza od poprzedniej części, Riordan świetnie łączy mitologie rzymską i grecką. Już czekam aż następna część będzie w mojej bibliotece

Lepiej bawiłam się na tej części niż na pierwszej, nie wiem czy to za sprawą bohaterów których już znałam czy może dlatego, że fabuła toczyła się wolniej w porównaniu do pierwszego domu i też nie dało się pogubić wątkach. Szybko przebrnęłam przez ten tom i świetnie się na nim bawiłam. Nie wiem czy to tylko moje odczucie, ale mam wrażenie ,że styl autora się zmienił. Oczywiście na lepsze. Może tak jest, albo może to za sprawą tego, ze tyle nie działo się w drugim tomie co w pierwszym.
Jeśli komuś nie podszedł pierwszy tom, to niech się nie zraża, drugi jest bardziej zrozumiały i bardziej oddaje ten klimat Herosów.

Drugi tom "Olimpijskich Herosów" przypomniał mi, że Percy Jackson jest tym typem protagonisty, który zyskuje sympatię. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że za nim tęskniłam. Zdecydowanie bardziej przypada mi do gustu niż Jason.

"Syn Neptuna" skupia się na innym wątku niż w poprzednim tomie. Mamy nowe postaci, które są bardzo sympatyczne. Co prawda bardzo brakuje mi genialnego i charyzmatycznego Leo, ale Hazel i Frank są bohaterami, z którymi można się zaprzyjaźnić i wyruszyć razem na misję. Ich przeszłość jest interesująca i z zaangażowaniem odkrywałam ich sekrety.

Obóz Jupiter okazał się świetną koncepcją. Znacznie różni się od Obozu Herosów i sama nie wiem, który wolę bardziej, bo oba mają coś w sobie. Jestem pod wrażeniem, że Riordan postanowił tak rozszerzyć swoje uniwersum. Nieco to miesza w głowie, ale to jest dobry chaos. Tym bardziej, że przy okazji daje przyjemną lekcję historii i kultury.

Do do nowej misji - genialny pomysł, który nieźle dezorientuje bohaterów i komplikuje im walkę z potworami (która z tego powodu jest niestety też trochę nużąca).

Końcówka książki była dla mnie zaskoczeniem, bo wdrożyła nową tajemnicę i chciałabym, żeby Riordan jak najszybciej mi ją wyjaśnił.

WRESZCIE WRÓCIŁO PERCY POV SKSMDKS

WRESZCIE WRÓCIŁO PERCY POV SKSMDKS

Bardzo fajna książka i super się ją czyta. Fajni są nowi bohaterowie czyli Frank a szczególnie Hazel , ale super było to że był Percy po tym jak w 1 części "Olimpijscy herosi" go nie było. Genialnie było też przeczytanie o Obozie Jupiter który w końcu przynajmniej w moich oczach bardziej przypomina obóz dzieci bogów.
Czytając miałem wielką nadzieję że Percy odzyska wspomnienia i to co było we wcześniejszych jego przygodach nie pójdzie do kosza, i na szczęście tak się nie stało.
No i największy minus książki to że jest ona zbudowana na schemacie bardzo już oklepanym, czyli jest jakaś misja która ma uratować świat czy obóz, są bohaterzy i mają mało czasu by to wykonać i im się to udaje. Taki schemat jest w każdej książce z przygód Percy'ego oprócz książki "Ostatni Olimpijczyk". Mam nadzieję że ten schemat już będzie coraz rzadziej ale i tak książka jest super. Ale za ten minus dostaje ode mnie 8, a biorę się już za "Znak Ateny"

Czytając miałem wielką nadzieję że Percy odzyska...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rick Riordan Syn Neptuna Zobacz więcej