Zmory

Emil Zegadłowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Żywot Mikołaja Srebrempisanego (tom 2) literatura piękna
1984-01-01
1936-01-01
Wydawnictwo Literackie
szkoła powieść psychologiczna autentyzm autobiografizm erotyzm powieść
Żywot Mikołaja Srebrempisanego (tom 2)
literatura piękna
1984-01-01
szkoła powieść psychologiczna autentyzm autobiografizm erotyzm powieść

Przygnębiła mnie ta powieść o dojrzewaniu psychicznym jak i seksualnym głównego bohatera. Dla mnie na plan pierwszy wysuwa się jednak samotność chłopca.

ta książka jest tak nowatorska i genialna, że to wręcz cud, że powstała w dwudziestoleciu! przegadany pretensjonalny wstęp może niestety odstraszać

To bardzo ważna powieść, która pokazuje jak błędne wychowanie seksualne (a raczej jego brak) potrafi zaszkodzić dziecku. Historia Mikołaja to historia stopniowego uświadamiania sobie seksualności ciała poprzez język: wtajemniczenia przez starszych chłopców z klasy, bezmyślnych sentencji krewnych, nauczania księdza, obiegowych maksym, które retrospektywnie naznaczają...

Pamiętnik okresu dojrzewania w czasach, które dzisiaj określilibyśmy mianem "historyczne". W ciągu stu lat, które dzielą czas, w którym Zegadłowicz napisał "Zmory" od współczesności, zmieniło się w świecie wszystko z wyjątkiem jednego... problemów okresu dojrzewania... Czytałem tę książkę w czasach licealnych z wypiekami na twarzy. Gdybym czytał ją dzisiaj, pewnie wypieków...

Aż sześć gwiazdek bo książka, choć niełatwa to jednak w jakiś sposób niesamowita. Mimo, że gustuję raczej w literaturze współczesnej, to po lekturze tej książki nabrałam ochoty, by zmierzyć się z klasyką. Jeśli ktoś lubi smutne klimaty zdecydowanie polecam.

Czytałem w liceum. Problem dojrzewania. Książka może i mądra, ale zapamiętałem z niej jedynie Raciatego.

Pierwszy raz przeczytałem w początkowych klasach liceum.Wypożyczona z biblioteki,trochę owoc zakazany.Słyszałem ostatnio rozmowę dzieci z pierwszej,drugiej klasy szkoły podstawowej,które oglądały chyba filmy pornograficzne i włos zjeżył mi się na głowie.Za "Zmory" Zegadłowicz został pozbawiony honorowego obywatelstwa Wadowic.Książka zrobiła na mnie wrażenia,bo gdy...

2042

Na półkach: , , , ,

Przygody Mika Srebrempisanego z Wołkowic - ileż tu śmiechu i pomysłowości!, ale przede wszystkim udręki i grozy podczas nauki w caracie austriackim. Troszkę Gombrowiczowsko, troszkę w stylu Żeromskiego i jego "Syzyfowych Prac".

Symptomatyczny i spermatoidalny czas dojrzewania w oparach śmierci i seksu na katafalku.

Bardzo prowokacyjna (jak na swoje czasy) lektura, która nie straciła wiele ze swojej mocy i aktualności. Bardzo specyficzny sposób narracji, który może przypaść do gustu lub nie.
Dla mnie bardzo miła niespodzianka zwłaszcza, że wybrałem w ciemno:)

Jestem w trakcie czytania.
Muszę przyznać, że zaczęło mi się bardzo trudno ją czytać. Wiele słów było dla mnie nie zrozumiałych, czasem nawet całe zdania. Jednak z biegiem czytania rozumiem więcej i zaczyna mi się podobać.

• Literatura polska
  • 2013