Droga "Ponurego". Rys biograficzny majora Jana Piwnika

Okładka książki Droga
Okładka książki Droga
Wojciech Königsberg Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM historia
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza RYTM
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7399-475-1
Tagi:
historia AK
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zlikwidować! Agenci Gestapo i NKWD w szeregach polskiego podziemia Wojciech Königsberg, Bartłomiej Szyprowski
Ocena 8,0
Zlikwidować! A... Wojciech Königsberg...
Okładka książki Wielka Księga Armii Krajowej Anna Gabryś, Marek Gałęzowski, Dawid Golik, Anna Herbich-Zychowicz, Stanisław Maria Jankowski, Wojciech Königsberg, Rafał Kuzak, Wojciech Lada, Michał Mackiewicz, Grzegorz Mazur, Sebastian Pawlina, Kacper Śledziński
Ocena 8,0
Wielka Księga ... Anna Gabryś, Marek ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
64
64

Na półkach:

Biografia klasycznie napisana : urodził się, walczył, poległ, przy czym nie jest to żaden wytyk. Ale krytyczne uwagi budzą zbyt długie cytaty ( jak ten z okresu internowania) oraz odniesienia do incydentalnych kwestii. Autor nie wikła się w kwestie „wycieczek na pociągi” i ich konsekwencji. Oglądamy Ponurego jako „Cichociemnego”, organizatora rozbicia więzienia w Pińsku, wreszcie spoiwa dowódczego oddziałów leśnych na Wykusie. Mocna kwestia obrony własnej przed pozbawieniem stanowiska dowódczego przez przełożonego– najbardziej przekonująca, choć ten etap lepiej zarysowany i wpisany w „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego. I choć „epizod Świętokrzyski” trwał z przerwami około pół roku, ten czas obfitował w wiele wydarzeń w tym w trzy obławy niemieckie. Potem Nowogródczyzna…Trudno nie porównywać „Drogi …” do Pozdrówcie Góry..” - reportażu historycznego, który czyta się płynniej, bez niepotrzebnych odniesień i cytatów. Podsumowując : rzecz poprawna narracyjnie, lecz bez „wyczerpania emocjonalnego”.

Biografia klasycznie napisana : urodził się, walczył, poległ, przy czym nie jest to żaden wytyk. Ale krytyczne uwagi budzą zbyt długie cytaty ( jak ten z okresu internowania) oraz odniesienia do incydentalnych kwestii. Autor nie wikła się w kwestie „wycieczek na pociągi” i ich konsekwencji. Oglądamy Ponurego jako „Cichociemnego”, organizatora rozbicia więzienia w Pińsku,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach:

Kolejna tragiczna postać polskiego narodowego bohatera czasu II wojny światowej, któremu niestety (jak wielu mu podobnych) nie dane było doczekać wolności i niepodległości swojej ojczyzny. Wydawnictwo Rytm ( jedno z moich ulubionych ze względu na duża ilość znakomitych historycznych i około historycznych publikacji) tym razem przybliża nam biografia Jana Piwnika ps. ”Ponury” cichociemnego i legendarnego już partyzanckiego dowódcę Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich (Zgrupowanie partyzanckie AK „Ponury”) i Nowogródczyźnie (VII batalion 77. Pułku Piechoty AK). Autor z dużym pietyzmem, naturalnie odpowiednio podpartym materiałem dowodowym i wspomnieniami zarówno świadków jak i uczestników wydarzeń, kreśli koleje losów tego zdecydowanie wybitnego człowieka, żołnierza i patrioty, dając nam unikalną możliwość dowiedzenia się więcej o jego bogatym życiu i działalności. Przytacza wiele nieznanych lub mało znanych faktów z jego życiorysu ( dotyczących min: dzieciństwa, młodości, nauki, służby w Policji Państwowej w latach 1935-1939 oraz całego szlaku bojowego poprzedzającego działalność partyzancką z której jest najbardziej znany: Kampania Wrześniowa1939 roku, internowanie na Węgrzech, ucieczka, przedostanie się do Francji ( 4 Pułk Artylerii Ciężkiej) ewakuacja do Wielkiej Brytanii (1 Samodzielna Brygada Spadochronowa) intensywne szkolenia spadochronowe (Ringway koło Manchesteru) i konspiracyjne (Briggens pod Londynem) zakończone zrzuceniem na tereny okupowanej Polski w nocy z 7 na 8 listopada 1941 roku. I tu docieramy do etapu jego życia i działalności który wyeksponowany został w książce Wojciecha Konigsberga najbardziej i najobszerniej, wliczając w to rozmaitą i wielopłaszczyznową aktywność Jana Piwnika i podległych mu oddziałów. Skomplikowaną okupacyjną rzeczywistość, codzienność partyzanckiego życia, poszczególne akcje i potyczki zbrojne oraz kontrowersje dotyczące stosunków z Komendą Główna AK i jej przedstawicielami. Biografia jest solidnie przedstawiona, rozbudowana i naprawdę dobrze umiejscowiona w ówczesnych realiach i określonym kontekście historycznym.

Publikacja wzbogacona jest dodatkowo w porządkujące treść i zawarte w niej informacje kalendarium, wykaz odznaczeń Jana Piwnika oraz wiele unikalnych zdjęć i i fotokopii dokumentów związanych z naszym bohaterem: rozkazy, raporty, wnioski nominacyjne, opinie dowódców, dyplomy, listy poległych, wyciągi ewidencyjne oraz współczesne okolicznościowe tablice i miejsca pamięci.
To kolejna wstrząsająca historia człowieka wpisanego w swój czas i tragedię całego pokolenia. To opowieść o niezłomności, harcie ducha, walce o ideały, wierze w słuszność podejmowanych działań, ponadczasowe ideały, oficerskim honorze. To poruszające świadectwo życia nietuzinkowego człowieka oraz lekcja patriotyzmu która przyda się nam wszystkim. Naprawdę polecam!!!!

Kolejna tragiczna postać polskiego narodowego bohatera czasu II wojny światowej, któremu niestety (jak wielu mu podobnych) nie dane było doczekać wolności i niepodległości swojej ojczyzny. Wydawnictwo Rytm ( jedno z moich ulubionych ze względu na duża ilość znakomitych historycznych i około historycznych publikacji) tym razem przybliża nam biografia Jana Piwnika ps....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    36
  • Przeczytane
    25
  • Posiadam
    9
  • Historia
    5
  • Teraz czytam
    2
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • 2013
    1
  • Biografie
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • Żołnierze wyklęci
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Droga "Ponurego". Rys biograficzny majora Jana Piwnika


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne