sylabo

Profil użytkownika: sylabo

Starachowice Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 2 lata temu
64
Przeczytanych
książek
64
Książek
w biblioteczce
64
Opinii
1 978
Polubień
opinii
Starachowice Nie podano
Dodane| 13 cytatów
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Czy III Rzesza była państwem, jak każde inne? Czy była państwem przygotowanym do wojny, na tyle aby realne stały się jej plany podbojów? Krótko mówiąc: czy mogła wygrać ?

Publikacja Adama Tooze to rzadki przykład umiejętnego sportretowania sytuacji gospodarczej jako podwalin pod prowadzenie agresywnej polityki podbojów. I choć na temat II wojny światowej powstała niezliczona ilość opracowań, zaletą „Ceny zniszczenia” jest przekonanie czytelnika jak organizacja i zarządzanie gospodarcze wpłynęło na wzrost i załamanie potęgi III Rzeszy. Zamiast wielokrotnie już znanych faktów, manewrów i kampanii, jesteśmy świadkami kłopotów z surowcami i brakiem dewiz, sposobów finansowania rozwoju gospodarczego i wielu innych procesów gospodarczych, które sprawiały, że machina wojenna mogła się rozwijać w tempie dotąd nienotowanym w dziejach państw kapitalistycznych.

Autor dochodzi również do wniosków natury zasadniczej: czy konflikt był nieuchronny? I z punktu widzenia gospodarczego odpowiada, że Republika Weimarska oparła swoją gospodarkę i politykę o potęgę Stanów Zjednoczonych. Hitler zburzył ten model, kierując się w stronę autarkii, czyli gospodarki samowystarczalnej. Pytał on: jak Niemcy mają zareagować na potęgę Stanów Zjednoczonych, i jak kierownictwo państwa ma odpowiedzieć na materialne aspiracje Niemców rozbudzone przykładem amerykańskiego sukcesu? Odpowiedz była radykalna: trzeba stworzyć Lebensraum, który swoją wielkością dorówna potędze amerykańskiej. Hitler mówił: albo niemiecka rasa wywalczy go sobie, albo jej wrogowie skażą ją na wytępienie.

Czy III Rzesza była państwem, jak każde inne? Czy była państwem przygotowanym do wojny, na tyle aby realne stały się jej plany podbojów? Krótko mówiąc: czy mogła wygrać ?

Publikacja Adama Tooze to rzadki przykład umiejętnego sportretowania sytuacji gospodarczej jako podwalin pod prowadzenie agresywnej polityki podbojów. I choć na temat II wojny światowej powstała...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Być może jedynym osiągnięciem autora jest mówienie o miłości bez sentymentalizmu. Zapewne gnębiony własnym poczuciem, próbuje rozbić dręczącą obawę. W tym celu wyrusza w podróż, po której spodziewa się ułożenia relacji, uporządkowania, może nawet ... zrozumienia uczuć. Mam jednak wrażenie, że autor nie wykonał swojej pracy przekonywająco. Nagromadzenie tropów literackich, przywołanie nieoczekiwanych skojarzeń i sformalizowanie narracji to najważniejsze nurty, które z próby pozyskania czytelnika wychodzą pokonane. Dyskursowi ... zabrakło poczucia całości. Tak autor rozważa epizody i skojarzenia, że czytelnik po pewnym czasie traci poczucie obcowania z zasadniczym tematem pracy Rolanda Barthesa.

Być może jedynym osiągnięciem autora jest mówienie o miłości bez sentymentalizmu. Zapewne gnębiony własnym poczuciem, próbuje rozbić dręczącą obawę. W tym celu wyrusza w podróż, po której spodziewa się ułożenia relacji, uporządkowania, może nawet ... zrozumienia uczuć. Mam jednak wrażenie, że autor nie wykonał swojej pracy przekonywająco. Nagromadzenie tropów literackich,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Był raz człowiek, który przyszedł do kościoła i zapytał: „Czy to możliwe, że mnie mój zapał sprowadził z właściwej drogi na manowce? Och, gdybym mógł pozbyć się niepewności i zdobyć niezachwianą wiarę, że w końcu zwyciężę". A wtedy jakiś głos mu odpowiedział: „A gdybyś miał tę pewność, cóż byś uczynił? Postępuj tak, jakbyś był pewny, a nie doznasz zawodu". Od tego czasu człowiek ów szedł własną drogą i nie był niedowiarkiem, lecz nawrócony wrócił do swej pracy i nigdy już nie wątpił więcej.
Ale Van Gogh wątpił, choć pragnął, aby wypowiedziane słowa niosły jego los ponad wszystkim, chroniły od zejścia z obranej drogi.
Idziemy, żyjemy, nie odróżniamy żadnego przedmiotu z bardzo bliska, przede wszystkim zaś nie widzimy lokomotywy.
Ale nie będziemy szczęśliwsi od wiedzy, co nami powoduje, jeżeli nie zrozumiemy, że powinniśmy iść.
Ktoś ma wielki płomień w duszy, ale nikt nie przychodzi się przy nim ogrzać, przechodnie widzą tylko znikły dym unoszący się z komina i idą dalej swoją drogą.
Ale nie oczekujmy więcej od innych, gódźmy się na samotną podróż. Być może nasza droga, przysłuży się komuś.
Dlatego ośmielam się niemal cię zapewnić, że moje malarstwo będzie lepsze. Nie mam bowiem nic więcej.
Ale tak jak małe naczynie może być równie pełne co duże, tak my dorastamy – każdy do własnych brzegów.
Mam chwilami straszliwą jasność widzenia, odkąd natura jest tak piękna; wówczas nie czuję sam siebie i obraz powstaje jak we śnie.
Ale może to my sami jesteśmy największą przeszkodą?

Listy Vincenta Van Gogha do brata Theo traktują o nieznanej światu relacji. Prezentują czytelnikowi, nie tylko życie, lecz przede wszystkim wszystko to, co życie przenika. Listy nie wywołują pojęć, nie są porównaniem, fakty w nich przytoczone są powszechnie znane. A jednak jest w nich niezwykłe napięcie, ufność, oddanie, które nie przerywają swojego biegu za sprawą niedogodności życia. Dlatego też nie będzie przesadą stwierdzenie: głęboko konfrontująca lektura, nikogo nie pozostawiająca obojętnym.

Był raz człowiek, który przyszedł do kościoła i zapytał: „Czy to możliwe, że mnie mój zapał sprowadził z właściwej drogi na manowce? Och, gdybym mógł pozbyć się niepewności i zdobyć niezachwianą wiarę, że w końcu zwyciężę". A wtedy jakiś głos mu odpowiedział: „A gdybyś miał tę pewność, cóż byś uczynił? Postępuj tak, jakbyś był pewny, a nie doznasz zawodu". Od tego...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika sylabo

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


Ulubione

Sándor Márai Dziennik Zobacz więcej
Marek Hłasko Piękni dwudziestoletni Zobacz więcej
Félix J. Palma Mapa czasu Zobacz więcej
Maciej Zaremba Bielawski Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji Zobacz więcej
Jean-Paul Sartre Słowa Zobacz więcej
Sándor Márai Dziennik Zobacz więcej
praca zbiorowa Sztuka powieści. Antologia wywiadów I z „The Paris Review”. Wywiady z pisarzami Zobacz więcej
Sándor Márai Dziennik Zobacz więcej
Alain de Botton Jak Proust może zmienić twoje życie Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Maciej Zaremba Bielawski Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji Zobacz więcej
Alain de Botton Jak Proust może zmienić twoje życie Zobacz więcej
Sándor Márai Dziennik Zobacz więcej
Zinaida Gippius Dzienniki petersburskie (1914-1919). Dziennik warszawski (1920-1921) Zobacz więcej
Hans Fallada W moim obcym kraju. Dziennik więzienny 1944 Zobacz więcej
André Maurois W poszukiwaniu Marcela Prousta Zobacz więcej
André Maurois W poszukiwaniu Marcela Prousta Zobacz więcej
André Maurois W poszukiwaniu Marcela Prousta Zobacz więcej
Sándor Márai Dziennik Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
64
książki
Średnio w roku
przeczytane
6
książek
Opinie były
pomocne
1 978
razy
W sumie
wystawione
64
oceny ze średnią 7,5

Spędzone
na czytaniu
483
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
8
minut
W sumie
dodane
13
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]