AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej

Znak
armia krajowa II wojna światowa
literatura faktu
armia krajowa II wojna światowa

Ogólnie znane akcje AK w nowym wydaniu. Czy lepszym? Raczej nie! Suche fakty przeplatane krótkimi relacjami świadków tych wydarzeń.

Cóż. Moim zdaniem bez polotu. Sucha relacja o wydarzeniach, o których już gdzieś czytałem, nic nowego nic ciekawego. Literacko książka podobna do "Drogi Ponurego", widać autor jest bardziej historykiem niż literatem. Wiedzę ma, bądź wie gdzie jej szukać.

Książkę przeczytałem prawie jednym tchem, tak mnie zafascynowała. O kilku akcjach naszego podziemia które są wymienione w środku przeczytałem już w innych książkach. chwała autorowi że zebrał te 75 i umieścił je w jednej książce. Wielkie wrażenie zrobiło na mnie że autor opisał jakie konsekwencje ponosiła ludność cywilna, po większości przeprowadzonych akcjach AK. Bardzo to...

Każdy z rozdziałów ma suplement dla tych, którzy z historią lubią stykać się twarzą w twarz. Zresztą do takich intencji sam autor się przyznaje – weź książkę pod pachę i szukaj w swojej okolicy śladów bohaterskich akcji swoich pradziadków i prababć. Jeśli masz jeszcze taką możliwość, porozmawiaj z nimi, jeśli już nie możesz tego zrobić, zapal znicz na ich grobie.

->...

Jedna z lepszych książek dotyczących polskiego podziemia, jaką przeczytałem ostatnio. Każdy rozdział dotyczy innej akcji, ale autorowi udało się dość sprawnie połączyć wszystko w jedną całość, przez co czyta się szybko i przyjemnie. Polecam szczególnie osobom, które zaczynają swoją przygodę z historią AK, a mają problem z przebrnięciem przez publikacje typowo naukowe.

Lekko i zręcznie napisana książka co jest sztuką bo jednak tematyka poważna i łatwo można przegiąć z nadmierną martyrologią. Ważne jednak żeby pamiętać i skłonić do refleksji. Po lekturze z pewnością pojawi się gonitwa myśli.. Jedyną wadą - jak dla mnie - jest formuła książki. Za krótkie opisy - chciałoby się więcej ;)

Na półkach: , , , , , ,

"AK75" to bardzo ciekawa książka. Autor, który ma już na swoim koncie kilka publikacji poświęconych polskiemu Podziemiu, tym razem postanowił przybliżyć czytelnikom 75 słynnych akcji Armii Krajowej. Liczba nie jest oczywiście przypadkowa - w tym roku przypada bowiem 75. rocznica utworzenia tej formacji. Tytułowe brawurowe akcje zostały podzielone na kilka części: zamachy,...

Dyskusje

• Historia