Poznań Borejków. Spacer z bohaterami powieści Małgorzaty Musierowicz

Okładka książki Poznań Borejków. Spacer z bohaterami powieści Małgorzaty Musierowicz Kinga Czachowska, Dorota Szczerba
Kinga CzachowskaDorota Szczerba Wydawnictwo: Media Rodzina publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Media Rodzina
2004-01-01
2004-01-01
Małgorzata Musierowicz Jeżycjada

Okładka książki Książka nowoczesnych Rodziców Kinga Czachowska, Katarzyna Małkowicz
Książka nowocz... Kinga Czachowska, K...

Od ośmiu lat jestem wielką fanką "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz. Nie zliczę, ile razy czytałam "Tygrysa i Różę", "Opium w rosole" czy też "Brulion Bebe B.", które to tomy kocham, obok "Feblika", najmocniej. Wiele razy wyobrażałam sobie, jak wyglądają miejsca opisywane w serii w rzeczywistości; przeglądałam na Internecie zdjęcia tych miejsc, studiowałam mapę Jeżyc. W tym roku wreszcie udało mi się spełnić moje wielkie marzenie i wyjechać na parę dni do Poznania oraz zobaczyć wszystkie te miejsca z "Jeżycjady", na których najbardziej mi zależało (ale o samej wycieczce zrobię jeszcze oddzielny wpis). Teraz chcę się skupić na książce, która trochę pomogła mi zaplanować podróż po poznańskich Jeżycach, a mianowicie o "Poznaniu Borejków".

Książkę tę można właściwie nazwać tematycznym przewodnikiem po Poznaniu. Mamy tu opisane miejsca znane czytelnikom z "Jeżycjady" - chociaż właściwie słowo "opisane" niezbyt tu pasuje. Trzeba by raczej powiedzieć, że autorki w dużej mierze po prostu przytoczyły odpowiednie fragmenty z powieści, okraszając je czarno-białym zdjęciem i gdzieniegdzie opisem bardziej historycznym. Ma to ten plus, że łatwo nam jest przypomnieć sobie opis danego miejsca podany przez Musierowicz bez konieczności żmudnego przeszukiwania wszystkich tomów; moim zdaniem jednak zdjęć jest zdecydowanie za mało, a niektóre miejsca wspomniane są zaledwie mimochodem, nie wraca się do nich szerzej. Co zaś jest dla mnie niedopuszczalne i w znacznej części zakłóciło mi odbiór książki to to, że właściwie nie ma tu podanych żadnych adresów. Musimy się ich domyślać z podanych fragmentów powieści (gdzie czasem są, a czasem ich nie ma) albo szukać na Internecie z nadzieją, że ktoś wcześniej gdzieś ten adres podał. A przecież wystarczyłoby dodać końcową stronę z wyłożonym dokładnie: punkt A - adres X, punkt B - adres Y itd. Dziwne dla mnie jest też to, że z przodu i z tyłu są dwie takie same mapy Jeżyc, natomiast na żadnej z nich nie zaznaczono opisywanych miejsc.

Jak widać, książka ta ma swoje plusy i minusy. Jak by nie patrzeć, trochę pomogła mi w zaplanowaniu trasy po Poznaniu, jednak gdyby nie dostęp do Internetu, to znacznej części z opisywanych miejsc zapewne nawet nie udałoby mi się odnaleźć. Jest to trochę nieprzemyślane i przykro, że tworząc taki przewodnik, autorki bardziej chyba myślały o poznaniakach, którzy te miejsca mniej więcej kojarzą i znajdą, a nie o osobach, które do Poznania wybierają się z taką wizytą być może dopiero pierwszy raz i wszystko to będzie dla nich nowe.

Bardzo ciekawa pozycja, polecam wszystkim fanom "Jeżycjady"!

Bardzo ciekawa pozycja, polecam wszystkim fanom "Jeżycjady"!

Dla tych miejsc wybrałam studia w Poznaniu. Rzetelna ale i ciekawa pozycja. Cała seria "Jeżycjada" do dziś jest najlepszą terapią na przyciężki dzień. Dla miłośników serii lektura obowiązkowa.

1944

Czytałam już tę książkę kilka razy, ale za każdym razem odkrywam w niej coś nowego i ciekawego, dzięki czemu patrzę na Poznań i Jeżycjadę inaczej.

Książka bardzo interesująca, choć trzeba przyznać, że nie jest typowym spacerownikiem. Można ją określić jako zbiór cytatów połączonych z opisami najważniejszych miejsc. Liczyłam bardziej na trasy spacerów czy nawet mapki. Dla czytelników spoza Poznania zbyt wiele chyba nie pomoże.

Uwielbiam kiedy akcja książki osadzona jest w realnym świecie, dlatego zawsze uwielbiałam sięgać po książki Małgorzaty Musierowicz. Nie jest to oczywiście jedyny wyznacznik, dlaczego stałam się wierną fanką jej twórczości, natomiast dzięki tej cesze z wielką przyjemnością przeczytałam (w końcu!) książkę Poznań Borejków. Bardzo spodobała mi się sama idea powstania książki. Czarno białe zdjęcia, fragmenty powieści, notki historyczne to wszystko pokazuje pasję z jaką została stworzona. Polecam każdemu fanowi rodziny Borejków, a tym bardziej tym, którzy chcą poznać Poznań - jego urok i piękno starych kamienic!

Idealny album- inspiracja. Ale brakuje jednak kilku miejsc, które mnie w całym cyklu wydawały się ważne.

Super dodatek do spacerów po Poznaniu. Polecam wszystkim! :)

Super dodatek do spacerów po Poznaniu. Polecam wszystkim! :)

• Wiek XXI

Dodaj cytat z książki Poznań Borejków. Spacer z bohaterami powieści Małgorzaty Musierowicz