Z tamtej strony lustra

Okładka książki Z tamtej strony lustra Maciej Iłowiecki
Okładka książki Z tamtej strony lustra
Maciej Iłowiecki Wydawnictwo: ALFA popularnonaukowa
238 str. 3 godz. 58 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
ALFA
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
238
Czas czytania
3 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7001-127-6
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
245
186

Na półkach: , , , , ,

Eseje, choć napisane kilkadziesiąt lat temu wciąż potrafią zaskoczyć oraz zafascynować. Maciej Iłowiecki w przystępny dla każdego sposób przedstawił tematy z pogranicza nauki i fantastyki. Autor nie narzuca czytelnikowi swojego zdania, nie wyklucza całkowicie żadnych możliwości i wytłumaczeń, podchodzi do wszystkiego racjonalnie to właśnie, dzięki temu "z tamtej strony lustra" czyta się niezwykle przyjemnie. Jest to książka, przy której można jednoczenie zrelaksować się oraz dowiedzieć czegoś nowego. Polecam szczególnie fanom fantastyki naukowej, lecz wierzę, iż każdy znajdzie tu przynajmniej jeden temat, który go zaciekawi.

Eseje, choć napisane kilkadziesiąt lat temu wciąż potrafią zaskoczyć oraz zafascynować. Maciej Iłowiecki w przystępny dla każdego sposób przedstawił tematy z pogranicza nauki i fantastyki. Autor nie narzuca czytelnikowi swojego zdania, nie wyklucza całkowicie żadnych możliwości i wytłumaczeń, podchodzi do wszystkiego racjonalnie to właśnie, dzięki temu "z tamtej strony...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

Maciej IŁOWIECKI - "Z tamtej strony lustra"

Maciej Iłowiecki (ur. 1935) - absolwent biochemii na UW, od 1959 pracuje jako dziennikarz i publicysta, a w tym zbiorze umieścił 31 esejów na tematy popularno – naukowe, które interesują każdego. Średnio na esej niecałe 5 stron czyli praktyczne skrótowe kompendium wiedzy. Jak autor podaje we wstępie (s.14):
"....Zebrane w niniejszej książce felietony w większości były publikowane w miesięczniku "Fantastyka" (od początku roku 1983 do początku roku 1985),kilka tylko z nich opublikowałem.. ..w innych pismach...."

Pełen energii zaczynam konfrontować sensacje Iłowieckiego z Wikipedią. Na pierwszy ogień „remote viewing”. Wikipedia:
„...Remote Viewing experiments have historically been criticized for lack of proper controls and repeatability. There is no credible evidence that remote viewing exists, and the topic of remote viewing is generally regarded as pseudoscience..."

Temat drugi - wędrówek ptaków - omawiałem często z gołębiarzami: ani oni, ani Iłowiecki nie potrafią wyjaśnić powrotów gołębi
Temat trzeci: "widzenie skórne" lub "dermooptic sensibility" lub "eyeless sight". Wikipedia:
"Dermooptyka (ang..dermo-optical perception, DOP, czasem bio-introscopy) to domniemana zdolność postrzegania światła i barw za pośrednictwem skóry. Osoby deklarujące posiadanie takich umiejętności najczęściej twierdzą, że są w stanie rozpoznawać kolory lub nawet czytać tekst za pomocą palców u rąk.
Dermooptyka uznawana jest za zjawisko z pogranicza pseudonauki i parapsychologii; nie istnieje wiarygodna teoria naukowa, która dopuszczałaby istnienie takiego zjawiska, nie zostało ono też zademonstrowane w warunkach pozwalających na wykluczenie oszustwa..."
Notorycznie pojawia się określenie "PSEUDONAUKA", więc wypada podać jej definicję:
"Pseudonauka – rodzaj nieakceptowanego powszechnie przez środowisko naukowe zbioru twierdzeń, które aspirują do miana nauki, lecz nie spełniają jej podstawowych reguł, a w szczególności nie są oparte na metodzie naukowej i nie są intersubiektywnie weryfikowalne (nie mają oparcia w sprawdzalnych i możliwych do powtórzenia doświadczeniach).
Pseudonauka posługuje się językiem naukowym, jednak uzasadniane nim teorie i twierdzenia naukowe nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych. W skrajnej sytuacji stoją nawet w sprzeczności z teoriami sprawdzonymi naukowo..."
Po co mnie to było? By, po przeczytaniu 50 stron, nastawić się pozytywnie do pozostałych 180 stron. Iłowiecki bardzo ciekawie porusza najprzeróżniejsze tematy frapujące ludzkość. No cóż widać, że pracował kiedyś w "Problemach". A teraz już wiem, że czytać go należy wyłącznie dla przyjemności, bez czepiania się każdego słowa,, bo książka nie ma aspiracji stricte naukowych'
No i z przyjemnością czytam o inteligencji szczurów, o odtwarzaniu gatunków wymarłych, o "vis vitalis", o potworze z Loch Ness, o komecie Halleya i przenoszeniu w Kosmosie zarazków, o prakomórkach Schopfa, o bakteriach pożerających ropę i „patencie na życie”, o „wielkim wymieraniu”, o „infrared dwarfs”, odwracalnym zamrażaniu ludzi, o klonowaniu, o genetycznych hybrydach, o DNA, o transferze embrionów zwierzęcych, o falach grawitacyjnych, o magnetyzmie, o budowie kryształu, o niespodziankach z ruda uranu, o goryliczce Koko, o wpływie chromosomów męskich na płeć potomka, o kontrowersyjnym przeszczepianiu głów, o zagadce WEGI czyli gwiazdy Alfa gwiazdozbioru Lutni, o „obcości” Wenus, o polu Sheldrake'a, o mózgu i duszy, o barometrze meduzy i nowinki o latających talerzach.
Tak więc zakres tematów znacznie przekracza moje możliwości natychmiastowej percepcji, ale czyta się świetnie, a na koniec nachodzi refleksja, którą można wyrazić tytułem przeboju Niemena: „Dziwny jest ten świat”. I tajemniczy.

Maciej IŁOWIECKI - "Z tamtej strony lustra"

Maciej Iłowiecki (ur. 1935) - absolwent biochemii na UW, od 1959 pracuje jako dziennikarz i publicysta, a w tym zbiorze umieścił 31 esejów na tematy popularno – naukowe, które interesują każdego. Średnio na esej niecałe 5 stron czyli praktyczne skrótowe kompendium wiedzy. Jak autor ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
26
22

Na półkach: , ,

Stara lecz bardzo fajna książka.Zachęcam do przeczytania

Stara lecz bardzo fajna książka.Zachęcam do przeczytania

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    9
  • Chcę przeczytać
    8
  • Mam
    2
  • 2020
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Biologia, medycyna, psychologia, socjologia i okolice
    1
  • Magazyn
    1
  • MJ5
    1
  • Trochę nauki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Z tamtej strony lustra


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne