Zagadka

Okładka książki Zagadka Jonathan Kellerman
Okładka książki Zagadka
Jonathan Kellerman Wydawnictwo: Amber Cykl: Alex Delaware (tom 26) kryminał, sensacja, thriller
Alex Delaware (tom 26)
Mystery
Amber
2011-08-04
2011-08-04
Przemysław Bieliński

Mało ciekawa, brak wartkiej akcji, nie zaskakuje. nie polecam

Mało ciekawa, brak wartkiej akcji, nie zaskakuje. nie polecam

Jedna z lepszych części cyklu. Zuchwały mord na młodej call-girl, niesnaski, kliki i koterie w rodzinie dziedziców rajstopowego imperium. Kuriozalne okoliczności zbrodni, mroczne sekrety układnych pań domu i nieoczekiwane szlachetne strony wyrzutków społeczeństwa. A to wszystko na głowie przystojnego psychologa, geniusza zagadek oraz znacznie mniej urodziwego, za to równie skutecznego detektywa.

Przeczytałem, ale tak na siłę. Pierwszy kontakt z twórczością tego autora wypadł bardzo niemrawo. Kiepsko, bez polotu, drętwo, nudno ....

Bardzo "amerykański" ( wiecie o czym mówię ) kryminał z typowo amerykańskimi bohaterami, którego akcja toczy się w zepsutym, zdemoralizowanym świecie dorobkiewiczów i bogaczy.
Niby ciekawa intryga, ale nie trzyma w napięciu, nie czyta się po nocach z wypiekami na twarzy.
W sumie czytasz, bo czytasz ale tak bez emocji - bardziej na zasadzie, że jak się zaczęło to wypada skończyć.
No i ten temat ciężko chorej, umierającej byłej stręczycielki i porno gwiazdy ukazanej jako troskliwa matka...Czy naprawdę to kogoś wzruszyło?? Mnie na pewno nie.
Nic specjalnego.

"Totalnie chora akcja. Zwykle dostajemy uduszenia, balet z nożem. To tutaj trudniej scharakteryzować. Czuję w tym klimat wyrachowanej egzekucji (...)"

Ciekawy wstęp, fajny opis, znany autor i znana seria. Ta książka miała już na wstępie wszystko by mnie porwać, by sprawić, że będę miał ochotę sięgać po więcej i więcej Jonathana Kellermana. Czy tak było? Odpowiedź na pewno poznacie za chwilę.
Muszę zacząć od tego, że "Zagadka" nie należy do takich książek w których rozwój wydarzeń jest bardzo powolny, akcji mamy jak na lekarstwo a jedynym czynnikiem trzymającym nas przed zamknięciem książki i odłożeniem jej na półkę jest nadzieja, że później może być tylko ciekawiej. No bo zwyczajnie nudniej być nie może. Powiedziałbym nawet, że 26 - sta część przygód Alexa Delaware jest przeciwieństwem tego typu książek. Jest niczym walka bokserska w której bokser trafia rywala już w 15 sekundzie pierwszej rundy a w kolejnych rundach tylko poprawia, niechybnie prowadząc do nokautu czyli świetnego zakończenia. Ale dość tych sportowych metafor. Czas przejść do samej książki. Przyznaje się, że przed rozpoczęciem tej lektury nie wiązałem z nią mega dużych oczekiwań. Byłem przekonany, że będzie to dobra książka ale na fajerwerki się nie nastawiałem. Gdyż zdecydowanie wolę się miło zaskoczyć niż nie miło rozczarować. I na całe szczęście tak było i tym razem. Bardzo pokrętnie skonstruowana fabuła sprawiała, że tej tytułowej "Zagadki" nie sposób było z żadnej strony ugryźć. Z każdą stroną autor prowadził nas przez tę fascynującą historię dając do zrozumienia, że idziemy w kierunku jedynego możliwego wyjścia z tego labiryntu. I gdy już wydaje nam się, że na końcu tego korytarza widzimy wyjście, uradowani do niego biegniemy to okazuje się, że zapomnieliśmy o kluczu. I trzeba znów wracać na start. Tak mniej więcej można krótko zobrazować lekturę "Zagadki" nie zagłębiając się w żadne większe spojlery.

Dalsza część mojej opinii jak i wiele innych recenzji znajdziecie na blogu:

Moja ostatnio przeczytana powieść Kellermana. Bardzo dobrze znany mi pisarz, tym razem również mnie nie zaskoczył.

Kellerman stopniowo i niestety bez żadnego napięcia wprowadza nas w świat zbrodni dokonanej na pięknej nieznajomej. Po raz kolejny Delaware angażuje się w sprawę rozwiązania zagadki.

Powieść bardzo przewidywalna, po raz kolejny Kellerman pokazuje nam typowy kalifornijski obraz zepsucia. Na plus: obecność detektywa Milo, bez którego książki Kellermana nie byłyby tym, czym są dla czytelników.

Powieść bardzo przewidywalna, po raz kolejny Kellerman pokazuje nam typowy...

Kolejna ciekawa i wciągająca książka pana Kellermana z niezastąpionym Alexem Delaware.
Czytało się szybko, była fajna intryga, była zagadka i tajemnica.
I ciekawe rozwiązanie.
Polecam.

Czytało się szybko, była fajna intryga, była zagadka i tajemnica.
I ciekawe rozwiązanie.
Polecam.

Na początku zbytnio mnie nie wciągnęła akcja rozkręciła się dopiero w połowie.

Na początku zbytnio mnie nie wciągnęła akcja rozkręciła się dopiero w połowie.

Szału nie ma jak na kryminał. Ale dam Kellermanowi jeszcze kilka szans..

Szału nie ma jak na kryminał. Ale dam Kellermanowi jeszcze kilka szans..

Moje spotkanie z Kellermanem zaczęło się właśnie od "Zagadki".
Świetnej jakości kryminał. Nieprzewidywalny, trzyma w napięciu.

Moje spotkanie z Kellermanem zaczęło się właśnie od "Zagadki".
Świetnej jakości kryminał. Nieprzewidywalny, trzyma w napięciu.

• Jonathan Kellerman
  • Kryminały