Księga rzeczy utraconych

John Connolly Wydawnictwo: Niebieska Studnia fantastyka, fantasy, science fiction
The Book of Lost Things
fantastyka, fantasy, science fiction
2007-10-24
Katarzyna Malita
baśń

Cenię tego autora bardziej niż Kinga, żałuję, że nie jest tak bardzo popularny jak moim zdaniem powienien. "Księga Rzeczy Utraconych" to piękna niezwykła opowieść o chłopcu który miał wiele przygód w niezwykłej krainie, ale przede wszystkim chodzi tu nie tylko o fantasy, ale o uczucia.

Bajka zdecydowanie dla dorosłych. W mrocznych klimatach. David, chłopak, który utracił matkę nie może się odnaleźć w nowej rodzinie założonej przez swojego ojca. Ucieka więc w fantastyczny świat książek. Przechodząc w inny wymiar rzeczywistości nie zdaje sobie sprawy, że stamtąd może już nie być możliwości powrotu. Zaczyna się prawdziwa walka o przetrwanie. Bajka niczym...

Ta książka to jedno z największych zaskoczeń w moim czytelniczym życiu. Autor nie tylko pięknie pisze i skłania do refleksji... ale przede wszystkim mnogość motywów i nawiązań do klasycznych historii fantastyczno-mitologicznych przyprawia o zawrót głowy. Szkoda, że ta powieść jest stosunkowo słabo znana.

Księga Rzeczy Utraconych? Czy może sposób radzenia sobie z nową sytuacją, swoista ucieczka? A może i to i to?

Bo w końcu i tak nie ma ucieczki przed utratą, pomimo starań lub obłudnych zapewnień (Garbusa na przykład).
Na pewno jest to bardzo dobra książka, co do tego chociaż nie ma wątpliwości; o stracie właśnie, o ucieczce, o dorastaniu, znów o stracie, o wartościach i...

'' Bo w tamtym miejscu życie człowieka jest tylko chwilą i każdy człowiek śni swoje własne niebo. ''

'' Czy to bajka, czy nie bajka ? . Myślcie sobie , jak tam chcecie. '' , jak pisała Maria Konopnicka w wierszu o krasnoludkach . Ja twierdzę że jest to bajka , bo przecież bajki , to nie tylko te w których wszystko się dobrze kończy i wszyscy żyją potem długo i szczęśliwie...

Mam ogromny sentyment do tej książki. Z tą piękną, baśniową historią łączę nie tyle co konkretną fabułę, ale raczej odczucia takie jak wszechogarniający niepokój. Lubię gdy książki wzbudzają emocje i kojarzą się z nimi jeszcze wiele lat po przeczytaniu.

Piękny tytuł i ciekawy pomysł, niestety fatalne tłumaczenie, przez co książkę momentami czyta się trudno.

Oczekiwałam „fantastycznej, pełnej odniesień literackich baśni dla dorosłych”. A co otrzymałam? Nudnawą, niewciągającą książeczkę, którą dorosły przekartkuje. Co więcej wydaje mi się, że podobnie postąpi dziecko. A może nawet porzuci po kilku pierwszych rozdziałach. Treść ani straszna, ani przejmująca. Bohater i jego problemy – odległy. Patrzymy na niego z wysokości lotu...

Początkowo książka mi się dłużyła. Zastanawiałam się także, dlaczego jest to "baśń dla dorosłych". Była to tylko opowieść, w której chłopiec musi radzić sobie ze śmiercią mamy i pojawieniem się nowych osób w jego rodzinie. Jednak wszystko się zmieniło kiedy główny bohater trafił do drugiej krainy. Akcja nabrała tempa a ja nie mogłam się oderwać od przygód Davida. Stało się...

Całkiem sympatyczna odskocznia od standardowych bajek, które czytamy dzieciom na dobranoc. Trochę inne spojrzenie, bardziej mroczne, dorosłe, ale też odrobinę refleksyjne. Polecam.

Dyskusje

• Chcę w prezencie