Inkwizycja hiszpańska

Okładka książki Inkwizycja hiszpańska Henry Kamen
Okładka książki Inkwizycja hiszpańska
Henry Kamen Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
The Spanish Inquisition, an Historical Revision
Państwowy Instytut Wydawniczy
2005-01-01
2005-01-01
Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Hiszpania historia Hiszpanii inkwizycja herezje moryskowie prześladowania religijne reformacja religia

Trudno napisać recenzję tej pozycji. Z jednej strony podziw dla autora, że bardzo starannie zapoznał się z dostępnymi dokumentami, z drugiej ogromna ilość dat, zdarzeń, osób w tak krótkiej publikacji powoduje, że czyta się dość ciężko. Olbrzymi plus za obiektywizm, próbę spojrzenia z wielu stron, porównania z innymi działaniami o "podobnym" charakterze.
Książka jest wyłącznie o inkwizycji hiszpańskiej, skupia się na jej działaniach na półwyspie iberyjskim, obszar Niderlandów, Włoch jest zaledwie wspomniany, o koloniach w Ameryce cisza. W tle działań inkwizycji separatyzmy państwa hiszpańskiego zwłaszcza różnic między królestwami Kastylii i Aragonii (naprawdę zaskakujące).
Inkwizycja hiszpańska miała charakter przeciwżydowski i przeciwmuzułmański, nie zwalczała protestantyzmu bo ten po prostu nie dotarł za Pireneje - o tym należy pamiętać jeśli się spojrzy na morderstwa o podłożu religijnym na kontynencie europejskim. Z ciekawostek dla mnie - to pierwszy indeks ksiąg zakazanych był w Paryżu.
Jako podsumowanie niech posłuży ostatnie zdanie książki "Nawet dziś inne narody mają swe inkwizycje: natura ludzka jest poddana słabościom, które nie są ograniczone do żadnej narodowości ani wiary i które regularnie niweczą przez "cywilizację" i "postęp" zdobycze poprzednich pokoleń" (napisano w 1997 roku).

Książka jest...

Książka Prof. Kamena nie jest pozycją popularnonaukową i nie ma na celu wciągnięcia czytelnika porywającymi opowieściami, czy też fabularyzowanymi fragmentami. Jest zestawieniem faktów, liczb i statystyk, jednocześnie opisem całego procesu, który poprzedził powstanie inkwizycji hiszpańskiej, jak też jej późniejszej czarnej legendy, która wcale nie opierała się na resentymentach antykatolickich, lecz antyhiszpańskich.
Dla osób, które znają temat z innych opracowań naukowych, jej wnioski nie są zaskoczeniem. Pozycja ta może jednak będzie powiewem świeżości dla osób, które mają w głowie ukształtowany przez stereotypy obraz inkwizycji hiszpańskiej, który najczęściej przedstawia ją jako najbardziej zbrodniczą organizację w dziejach swiata, przy czym - jak udowadnia Kamen - jej krwawe "dokonania" (choć godne potępienia) bledną w obliczu wielkich przewrotów, rewolucji i dyktatur powstałych od końca XVIII wieku.

Opis "nie była tak krwawa, jak ją malują" zakrawa na ponury żart. Choć autor, a i owszem, stara się pomniejszać winy Kościoła Katolickiego i samej instytucji, jaką była inkwizycja, to obraz jest przerażający. I nie chodzi tylko o liczbą ofiar straconych, ale torturowanych, wygnanych itp. Obraz nawiasem mówiąc dość fragmentaryczny, bo dotyczy tylko jednego kraju...

Taki fajny temat, a z książki wieje taką nudąąąąąąąąąąąąą..... Ziew!
Panie Kamen, poczytaj pan Normana Daviesa, to dowiesz sie jak pisać ciekawie o historii.

Taki fajny temat, a z książki wieje taką nudąąąąąąąąąąąąą..... Ziew!

książka Henry Kamen'a jest pozycją naukową, wypełnioną licznymi statystykami, bez literackiego zacięcia. Dla mnie, czytelnika zainteresowanego historią od strony jednostki, z socjologicznym zacięciem lektura nie przypadła do gustu - zbyt dużo liczb

• Średniowiecze
  • Historyczne
  • BIBLIOTEKA ŚLĄSKA
  • 11 Historia: XVI w.
  • Historia/Biografie
  • Rodowody Cywilizacji

Dodaj cytat z książki Inkwizycja hiszpańska