rozwińzwiń

Historia Persji. Tom II. Od najazdu Arabów do końca XV wieku

Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
126
96

Na półkach:

Drugi tom znacznie lepszy niż pierwszy.
W książce dobrze opisany jest okres podboju Iranu przez Arabów, a później proces rozpadu kalifatu na udzielne księstwa, aż dziw bierze, że Kalifat tak długo trwał. A tak naprawdę patrząc po obszarze Persji, Afganistanu, Azji Środkowej to Kalif nigdy nie rządził całym obszarem, a Kalif często musiał godzić się na lokalnych władców, którzy często realizowali swoje interesy, jak lokalne dynastie Perskie (np. Samanidów w Sogdzie, czy Bujidów w zach. Iranie),a pozniej dyn. Tureckie...Kalif przez większość czasu trwania Kalifatu był figurantem, w rękach Perskich czy Tureckich możnych, czy zdobywców.
Do tego książka porusza znacznie szerszy obszar, co jest świetnym uzupełnieniem Historii Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, czy nawet Indii, dzięki temu w książce zawarte są kluczowe momenty emigracji/naporu ludów stepowych (Tureckich czy Mongolskich) na tereny Starożytnego Iranu i Bliskiego wschodu. Przez to, że Autor porusza tak wiele wątków, to nie wszystkie są opisane szczegółowo i precyzyjnie, ale nie wypacza to głównego przekazu.

Drugi tom znacznie lepszy niż pierwszy.
W książce dobrze opisany jest okres podboju Iranu przez Arabów, a później proces rozpadu kalifatu na udzielne księstwa, aż dziw bierze, że Kalifat tak długo trwał. A tak naprawdę patrząc po obszarze Persji, Afganistanu, Azji Środkowej to Kalif nigdy nie rządził całym obszarem, a Kalif często musiał godzić się na lokalnych władców,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

Drugi tom "Historii Persji" Bogdana Składanka obejmuje okres od najazdu arabskiego do powstania państwa Safawidów w początkach XVI wieku, można więc powiedzieć, że opisane w nim zostało irańskie średniowiecze. Tom pierwszy mocno mnie zawiódł, stąd też miałem nadzieję, że w kolejnej części Autor, który bądź co bądź napisał m.in. ważną pracę o tzw. wiekach milczenia, a więc o stuleciach od VII do IX, poradzi sobie lepiej. Tak jest w istocie, choć - szczerze mówiąc - i tak liczyłem na nieco więcej.

Książka dzieli się na trzy duże części: pierwsza obejmuje okres bezpośrednich rządów kalifów, druga istnienie państw irańskich formalnie podległym kalifatowi, a trzecia czas rządów nomadów (Turcy, Mongołowie, Timurydzi). Trzeba tu zaznaczyć, że układ treści jest bardzo nierównomierny, bowiem o wydarzeniach VII-XI wieku opowiada 3/4 książki, podczas gdy stulecia późniejsze zostały potraktowane "po macoszemu". W wielu punktach Autor rozwodzi się bardzo szczegółowo nad pewnymi kwestiami, dodaje etymologie, warianty w kilku językach orientalnych, a miejscami ogranicza się do podania imienia władcy oraz daty jego śmierci. Drugi tom "Historii Persji" trzeba więc określić jako nierówny.

Moim zdaniem na wysoką ocenę zasługuje opis pierwszych wieków po najeździe muzułmańskim: wieki milczenia oraz rządy "dzielnicowych" dynastii odwołujących się do tradycji irańskich, choć formalnie podległym bagdadzkim Abbasydom. Autor wiele miejsca poświęcił kulturze i literaturze, może upatrując odbiorcy swej pracy zwłaszcza w filologu iraniście. Historyk będzie pewnie trochę zawiedziony, zwłaszcza przedstawieniem wieków XII-XV, który w zasadzie jest tylko epilogiem i rodzajem łącznika między okresem irańskiego odrodzenia około roku 1000 a panowaniem Safawidów. Historyk na pewno prędzej sięgnie po traktujące o średniowiecznych dziejach Iranu prace Jerzego Hauzińskiego.

Tomasz Babnis

Drugi tom "Historii Persji" Bogdana Składanka obejmuje okres od najazdu arabskiego do powstania państwa Safawidów w początkach XVI wieku, można więc powiedzieć, że opisane w nim zostało irańskie średniowiecze. Tom pierwszy mocno mnie zawiódł, stąd też miałem nadzieję, że w kolejnej części Autor, który bądź co bądź napisał m.in. ważną pracę o tzw. wiekach milczenia, a więc o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
60
28

Na półkach: ,

Trochę bardziej zagmatwana od I tomu, ale i czasy, które opisuje też pogmatwane były...

Trochę bardziej zagmatwana od I tomu, ale i czasy, które opisuje też pogmatwane były...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    44
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    12
  • Historia
    5
  • Iran
    5
  • Bliski Wschód
    3
  • Średniowiecze
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Ulubione
    2
  • LISTA
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia Persji. Tom II. Od najazdu Arabów do końca XV wieku


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne