Cortes i Montezuma

Wydawnictwo Dolnośląskie
2004-01-01
2004-01-01
konkwista podbój Meksyku

Cortes. Bohater czy morderca? Odkrył piękny Meksyk pełen bogactw, czy zniszczył doszczętnie wyjątkową cywilizację? Te dylematy od zawsze za mną chodzą i to się nie zmieni. Co do samej książki, to niestety mogłaby być lepsza. Ratują ją fakty i bardzo dobry materiał źródłowy, chociaż mam wrażenie, że to głównie przekład pamiętnika Bernala Diaza plus kilka analiz. Dla świadomości - warto się zapoznać.

Pozycja zdecydowanie godna polecenia - przykład, iż każdego, kto umie czytać, można zainteresować historią.
Autor podejmuje próbę interpretacji działań Cortesa i Montezumy. Dzięki źródłom historycznym i żelaznej logice efekt jest przekonywujący i trudny do podważenia.

Książka wciągająca, autorowi udaje się przedstawić jak żywe główne postaci dramatu - pewnego swojej misji Cortésa dążącego naprzód mimo nikłych szans i zaplątanego w magiczne obrzędy i rytuały, niepewnego każdej decyzji, ale i ujmującego swoją osobowością Montezumę. Czyta się z przyjemnością, z pewnością jest to dobry wstęp do zagłębienia się w historię podboju Meksyku.

Do tej książki podchodziłem sceptycznie i to tylko z tego powodu, że kupiłem ją za kilkanaście złotych w jednej z sieci "tanich książek".

Wrażenie jak najbardziej błędne, musiałem skorygować już w trakcie czytania książki. Autor, jeśli chodzi o źródła historyczne, powołuje się głównie na książkę "Historia verdadera de la conquista de la Nueva Espana" autorstwa Bernala Diaz del Castillo. Czasem wtrącił również cytat zaczerpnięty z "Kodeksu Florentyńskiego" Bernardina de Sahagun.

Opierając się na tych źródłach, autor, co jest niezwykle ważne, wyciąga swoje własne wnioski, w niektórych sprawach opierając się na domysłach, w innych na pewnym stopniu prawdopodobieństwa. Osobiście z większością jego sformułowanych opinii się zgadzałem, ale nie ze wszystkimi. I tu jest właśnie ryzyko czytania tej książki. Jeżeli ktoś nie miał nigdy do czynienia z historią podboju Meksyku, może łatwo przyjąć tezy autora za pewnik, miast skonfrontować je z własną opinią. Dlatego zalecam najpierw zgłębić jakąś inną książkę traktującą o podboju azteckiego imperium, która będzie bardziej obiektywna, a później dopiero sięgnąć po tę pozycję.

Ale że po tę pozycję sięgnąć warto, nie ma wątpliwości. Polecam.

Dodaj cytat z książki Cortes i Montezuma

Ciekawostki historyczne