Cortes i Montezuma

Wydawnictwo Dolnośląskie
konkwista podbój Meksyku
historia
konkwista podbój Meksyku

Cortes. Bohater czy morderca? Odkrył piękny Meksyk pełen bogactw, czy zniszczył doszczętnie wyjątkową cywilizację? Te dylematy od zawsze za mną chodzą i to się nie zmieni. Co do samej książki, to niestety mogłaby być lepsza. Ratują ją fakty i bardzo dobry materiał źródłowy, chociaż mam wrażenie, że to głównie przekład pamiętnika Bernala Diaza plus kilka analiz. Dla...

Pozycja zdecydowanie godna polecenia - przykład, iż każdego, kto umie czytać, można zainteresować historią.
Autor podejmuje próbę interpretacji działań Cortesa i Montezumy. Dzięki źródłom historycznym i żelaznej logice efekt jest przekonywujący i trudny do podważenia.

Książka wciągająca, autorowi udaje się przedstawić jak żywe główne postaci dramatu - pewnego swojej misji Cortésa dążącego naprzód mimo nikłych szans i zaplątanego w magiczne obrzędy i rytuały, niepewnego każdej decyzji, ale i ujmującego swoją osobowością Montezumę. Czyta się z przyjemnością, z pewnością jest to dobry wstęp do zagłębienia się w historię podboju Meksyku.

Do tej książki podchodziłem sceptycznie i to tylko z tego powodu, że kupiłem ją za kilkanaście złotych w jednej z sieci "tanich książek".

Wrażenie jak najbardziej błędne, musiałem skorygować już w trakcie czytania książki. Autor, jeśli chodzi o źródła historyczne, powołuje się głównie na książkę "Historia verdadera de la conquista de la Nueva Espana" autorstwa Bernala...

• Historia
  • Historia i antropologia