Pod dwiema kosami czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana

Sol
2011-07-21
2011-07-21
literatura polska

Książka pisana (przez kobietę) w formie pamiętnika mężczyzny w wieku 77 lat. Przywodzi mi na myśl Konopielkę. Po pierwsze za względu na specyficzny, „wiejski” język. Po drugie jest to satyra na wiejskie obyczaje.
Czyta się świetnie, można się uśmiać, dochodzi do wielu zabawnych sytuacji. Bohater Marian to zabobonny katolik jednocześnie członek partii, co to babę lub dzieci przywali, ale tylko wtedy gdy zawinią. Okazuje się, że każdy z nas zna takich Marianów, a może sami nimi jesteśmy.

Marian ma 77 lat i postanawia spisać swoje wspomnienia.

Dobre to było! Przesłuchałam tę książkę i to był kawał dobrego audiobooka. Uśmiałam się, ale tez i trochę przez łzy, bo to z jednej strony zabawna opowieść o życiu rodziny w małej mieścinie, a z drugiej widzimy jak na dłoni wszystkie wady pewnych schematów.

Ja gorąco polecam.

Marian ma 77 lat i postanawia spisać swoje wspomnienia.

Ja gorąco polecam.

Wg autorki "Jestem przekonana, że Mariana znamy niemal wszyscy. Dla jednych jest on sąsiadem, dla innych kolegą z pracy, przełożonym, bliższym lub dalszym krewnym. Bo Marian jest wszędzie. Ma wiele imion, bywa w różnym wieku, posiada też obie płcie. Skomplikowana umysłowość Mariana fascynowała mnie od dawna, sposób jego rozumowania, motywacje, cele i potrzeby, często budziły mój niekłamany podziw. Dlatego, jak tylko uznałam, że dostatecznie zgłębiłam temat, postanowiłam przedstawić światu Mariana „od zaplecza”.
Niestety, nie jest to fikcja literacka, mniej więcej tak dzieje się naprawdę. Marian jest egoistą, bez krzty empatii i zrozumienia oraz uznania potrzeb drugiego człowieka. Jego widzenie świata jest tym jedynym właściwym, ważne by wszystko było "po bożemu" i na ludzkie języki się nie podać.
Brrr .... na takich ludzi mam ciężką alergię i ciężko było mi o kimś takim czytać ...
A warto przeczytać i zastanowić się i nad sobą, i nad innymi ludźmi wokół nas ...

Marian Żywotny,bohater książki Marii Noszczyńskiej,to taki typowy Polak.Żarliwy katolik,wzorowy syn,brat,mąż i ojciec rodziny-to jedna strona medalu,ta lepsza zbudowana w oparciu o własne mniemanie o sobie.Druga nie wygląda tak imponująco.Marian jest wiecznie niezadowolony,z pretensjami do całego świata,zawsze czuje się pokrzywdzony i niedoceniany,jest pełen zawiści i niechęci.Swoje życie buduje na fałszu,intrygach,donosach,w centrum stawiając własne potrzeby.
Smutny to portret,ale bardzo autentyczny i przekonujący.
Niezwykle przygnębiająco podziałał na mnie opis relacji małżeńskich Mariana i Apolonii.Dziewczyna,która kiedyś zachwycała nie tylko bohatera,z każdym dniem gasła w oczach pod wpływem tyrana,który traktował ją jak popychadło,nie potrafił okazać grama szacunku.
Maria Noszczyńska stworzyła znakomitą powieść.Prawdziwym jej atutem jest język potoczny stylizowany na gwarę wiejską.Podkreśla on jeszcze bardziej zaściankowość i pustkę mentalną Mariana.

"Pod dwiema kosami czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana" zdziwiła mnie pod kilkoma względami. Spodziewałam się nierealistycznej historyjki do śmiechu, a tymczasem otrzymałam humorystyczne, a i owszem, podsumowanie życia przeciętnego Kowalskiego. Ale tu jest pewien haczyk, mianowicie lektura nakłania do przemyśleń, moim zdaniem niezbyt pozytywnych. Czy każdy z nas zna tytułowego Mariana? Pewnie tak? Oby tylko jednego. Czy utożsamia się z jego wartościami, przemyśleniami, mam nadzieję, że nie. Dla mnie nie była to lektura lekka, łatwa i przyjemna.

Na półkach: , , , ,

Niestety język powieści mnie zniechęcił, abym czytała dalej.

Niestety język powieści mnie zniechęcił, abym czytała dalej.

Książka pisana gwarą wiejską, ja osobiście miałam problem z przestawienie się na czytanie tej książki. Książka zawiera wiele humorystycznych opisów scen z życia pana Marina. Niestety główny bohater jak dla mnie był bardzo denerwujący...

1905

Najgorsze jest chyba to, że główny bohater taki podły żył sobie zupełnie nieświadomie i nawet nie wiedział, jak bardzo skrzywdził rodzinę.

Niestety, pewnie dużo jest takich Marianów wokół nas.

Niestety, pewnie dużo jest takich Marianów wokół nas.

Cudowna, ciepła, ciekawa. Każdy ma w sobie Mariana i trzeba bo szukać i wyłączać.

Dodaj cytat z książki Pod dwiema kosami czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana