Klub Dumas

El club Dumas
kryminał, sensacja, thriller
978-83-7758-019-6
Filip Łobodziński

Nie wiadomo co lepsze, film czy książka

no i tak, jest to ulubiona książka mojego czasu dorastania, wówczas uważałam, że to arcydzieło, teraz widzę, że wiele wątków nie ma do końca sensu i jest jakaś dziwna, niepotrzebna. mizoginistyczne wtręty, głupawe opisy otoczenia rodem z kryminału noir, w końcu s e k s i k - no ehhh, niby klimat, niby książka o miłości do książek (chociaż w sumie to już nie wiem czy na...

Klub Dumas, to trzymający w napięciu thriller, opisujący losy pewnego antykwariusza, który zajmował się zdobywaniem i sprzedażą cennych książek, rękopisów, czy rzadkich wydań. Na nazwisko ma Corso.

Pewnego dnia Corso, od jednego ze swoich bogatych klientów, dostaje zadanie potwierdzenia oryginalności pewnej XVII wiecznej książki pt. Dziewięcioro wrót, w której opisany jest...

Błyskotliwe i mroczne połączenie powieści przygodowej z kryminałem i powieścią gotycką, pełne literackich smaczków, idealne zwłaszcza dla wszystkich fanów Dumas. Ja akurat zdecydowanie wolę "Hrabiego Monte Christo" od "Trzech muszkieterów", ale i tak bawiłam się wybornie.

Gdyby Dumasa przenieść do XX wieku, połączyć jego emocjonalnalność z intrygami Roberta Ludluma, polać to sosem miasteczek flamandzkich, posypać pokrojonymi rycinami mistrzów renesansu i zatańczyć na czubku tangiem truskawkowym, wychodzi nam Reverte - mistrz opowieści rozrykowy ;P

Książkę czytałam z zapartym tchem. Świetnie poprowadzona narracja, a motyw poszukiwania rękopisu i "Księgi Dziewięciorga Wrót" niezwykle ciekawy. Widziałam film "Dziewiąte Wrota" i muszę zgodzić się z ostatnim zdaniem książki "Każdy ma takiego diabła, na jakiego sobie zasłużył". Film jest raczej na motywach, nie na podstawie. Nie jest to wierna...

Książka, która się nie zestarzała, a wręcz nabrała interesującego wyglądu starego srebra.
Daje jej wysoką notę z kilku powodów. Przede wszystkim jest to powieść-paradoks. Temat bardzo elitarny (nie tylko jest to książka o książkach, to jest książka o rzadkich starodrukach) jest ujęty w ramy powieści popularnej, gładko płynącej i świetnie się czytającej.
Po drugie jest to...

Prawdopodobnie wszyscy po lekturze tej książki zastanawiają się, co było lepsze: powieść czy jej filmowa adaptacja? Problem jednak w tym, że film Romana Polańskiego tylko w części oddaje klimat książki.

W warstwie fabularnej "Klub Dumas" to po części kryminał, (morderstwa), trochę współczesna wersja powieści gotyckiej (wywoływanie diabła), a trochę powieść obyczajowa o...

Nie urzekła mnie ta książka. Dowiedziałem się z niej głównie, że autor to elokwentny i oczytany facet. Natomiast sama fabuła wlecze się niemiłosiernie.

Każdy miłośnik książek powinien obowiązkowo przeczytać "Klub Dumas". Jest w niej tyle literackich smaczków, że autor mógłby spokojnie okraciś nimi kilka powieści. Opowiedziana w tej przedziwnej książce historia na długo zapada w pamięć.

Dyskusje

2 817