Klub Dumas

literatura piękna
8372009147
Filip Łobodziński
Galeria

Błyskotliwe i mroczne połączenie powieści przygodowej z kryminałem i powieścią gotycką, pełne literackich smaczków, idealne zwłaszcza dla wszystkich fanów Dumas. Ja akurat zdecydowanie wolę "Hrabiego Monte Christo" od "Trzech muszkieterów", ale i tak bawiłam się wybornie.

Gdyby Dumasa przenieść do XX wieku, połączyć jego emocjonalnalność z intrygami Roberta Ludluma, polać to sosem miasteczek flamandzkich, posypać pokrojonymi rycinami mistrzów renesansu i zatańczyć na czubku tangiem truskawkowym, wychodzi nam Reverte - mistrz opowieści rozrykowy ;P

Książkę czytałam z zapartym tchem. Świetnie poprowadzona narracja, a motyw poszukiwania rękopisu i "Księgi Dziewięciorga Wrót" niezwykle ciekawy. Widziałam film "Dziewiąte Wrota" i muszę zgodzić się z ostatnim zdaniem książki "Każdy ma takiego diabła, na jakiego sobie zasłużył". Film jest raczej na motywach, nie na podstawie. Nie jest to wierna...

Książka, która się nie zestarzała, a wręcz nabrała interesującego wyglądu starego srebra.
Daje jej wysoką notę z kilku powodów. Przede wszystkim jest to powieść-paradoks. Temat bardzo elitarny (nie tylko jest to książka o książkach, to jest książka o rzadkich starodrukach) jest ujęty w ramy powieści popularnej, gładko płynącej i świetnie się czytającej.
Po drugie jest to...

Prawdopodobnie wszyscy po lekturze tej książki zastanawiają się, co było lepsze: powieść czy jej filmowa adaptacja? Problem jednak w tym, że film Romana Polańskiego tylko w części oddaje klimat książki.

W warstwie fabularnej "Klub Dumas" to po części kryminał, (morderstwa), trochę współczesna wersja powieści gotyckiej (wywoływanie diabła), a trochę powieść obyczajowa o...

Nie urzekła mnie ta książka. Dowiedziałem się z niej głównie, że autor to elokwentny i oczytany facet. Natomiast sama fabuła wlecze się niemiłosiernie.

Każdy miłośnik książek powinien obowiązkowo przeczytać "Klub Dumas". Jest w niej tyle literackich smaczków, że autor mógłby spokojnie okraciś nimi kilka powieści. Opowiedziana w tej przedziwnej książce historia na długo zapada w pamięć.

Dobra książka. Lubię takie mroczne historie z diabłem w tle. Skłoniła mnie do wykonania pieczątki ex libris do mojej biblioteczki.

Książka, na której podstawie powstał film Romana Polańskiego "Dziewiąte wrota".

Niebanalna i zaskakująca. Do końca trzyma w napięciu. Kolejny dowód na wirtuozerię pióra Pereza-Reverte.

Dyskusje

2 791