Zła dziewczyna

Ossolineum
2005-01-01
2005-01-01
83-04-04571-0
literatura młodziezowa polska Kraków

mam duży sentyment do tej historii, przypadkiem wróciłam do niej po latach. Warta uwagi. Jedyne co mnie dziś zawiodło, to... ta recenzja przypisana na LC, w dodatku z błędami - nijak ma się do treści, na pewno też nie zachęci nowego i młodego czytelnika teraz - pozycja jest z 2005 roku, trzeba mieć na uwadze, że od tego czasu mocno zmieniły się opisywane kwestie finansowe. Reszta jest jak najbardziej aktualna.

Smutna historia o nastolatce żyjącej w ciągłym potępieniu przez najbliższe jej osoby :( za dużo jak dla mnie acz ciekawie

Książka pokazuje życie i problemy głównej bohaterki. Bohaterka zmaga się z rodzicami którzy ją nie traktują równie dobrze jak pozostałe rodzeństwo oraz nie rozumieją jej potrzeb, ponadto mieszka z ciotką która nie docenia jej pracy i starań. Początkowo rozumiem Marcysię ale później zaczyna mnie denerwować.

Fajna młodzieżowa książka, opowiadająca o niezdecydowanej nastolatce, która napotyka na wiele trudności. Wbrew pozorom fabuła jest ciekawa i nieoczywista.

Marcysia to licealistka, która do szkoły w Krakowie przyjechała ze wsi. Dziewczyna nie do końca umie odnaleźć się w nowym, dużym mieście i nie ułatwiają jej tego problemy z nawiązywaniem znajomości. Nastolatka mieszka z ciotką, która uprzykrza dziewczynie życie. Kiedy starsza pani umiera Marcyśka dziedziczy po niej mieszkanie i wbrew protestom rodziców zamieszkuje w nim sama. Konflikt z ojcem sprawia, że nastolatka mieszka sama ale nie może już liczyć na pomoc bliskich i musi sobie radzić zupełnie sama. Dziewczyna mieszka ze znajomymi ze szkoły, którzy lubią pakować się w kłopoty. Na drodze Marcyśki staną także Olaf – zbyt porządny, nudny i ułożony i Iz – bezpośredni, niepokojący, a zarazem intrygujący. Marcysia szybko zauważa, że żarty już dawno się skończyły, a teraz tylko od niej zależy, co stanie się w przyszłości.
Czy nastolatka może podjąć trudne, dojrzałe decyzje? Czy błędy oznaczają, że jest złą dziewczyną? Którego z chłopaków wybierze Marcysia? Jak podjęte decyzje zaważą na jej dalszym życiu?
Książka Beaty Ostrowickiej to wciągająca pozycja z wartką akcją. Autorka ukazuje przemianę dziewczyny, drogę młodego człowieka do samodzielności i trudne decyzje, które musi podjąć. Niektóre zachowania głównej bohaterki były bardzo irytujące, a jej decyzje i wybory nieprzemyślane, mimo wszystko książka jest warta polecenia.

Pozycja Beaty Ostrowickiej porusza dosyć istotne w dzisiejszym świecie (a zwłaszcza jeśli chodzi o młodzież)zagadnienie, a mianowicie jak być samodzielnym nastolatkiem i brać odpowiedzialność za podjęte przez siebie decyzje.
W skrócie: Bohaterką jest pochodząca ze wsi Marcysia, która chce w przyszłości iść na studia. Wyjeżdża do Krakowa i zamieszkuje z ciotką- jędzą, którą się opiekuje (i która dosyć uprzykrza Marcysi życie). Pewnego dnia ciotka umiera i zostawia Marcysi w spadku swoje mieszkanie. Niestety, na mieszkanie ma również chrapke ojciec dziewczyny widząc w nim łatwy zarobek. Marcysia się nie zgadza się z decyzją ojca i wybucha konflikt. Dziewczyna wygrywa, obejmuje mieszkanie jako właścicielka, lecz odtąd musi sobie radzić sama. Przyjmuje pod swój dach dwójkę przyjaciół ze szkoły (Ankę i jej jej chłopaka lekkoducha),którzy wywracają trochę jej życie do góry nogami. Na drodze Marcysi staje również dwóch chłopaków, Olaf (porządny, że aż wieje nudą) i Iz (bezpośredni i niepokojący) którzy ją intrygują. Którego wybierze i jak potoczy się dalej życie Marcysi? Przeczytajcie i dowiedzcie się sami! :)

Nie moja bajka, powiedziałabym, że raczej powieść młodzieżowa.
Opowieść w pierwszej osobie nastoletniej licealistki, jej rozterki, niezbyt udane dzieciństwo, rodzice na których nie mogła liczyć. Dziewczyna przeżywa pierwszą namiętność i być może miłość, ale sama nie wie czego chce, co wybrać, co dla niej dobre. Irytowało mnie jej "rozdwojenie" - ja i nie ja.
Przeczytałam do końca, ale z trudem.

Nie moja bajka, powiedziałabym, że raczej powieść młodzieżowa.
Przeczytałam...

(to przeznaczenie?)

Bohaterka jest mą imienniczką,
a w dodatku z Krakowa!
(to przeznaczenie?)

Marcyśka jest licealistką, szarą myszką, która przyjechała do Krakowa ze wsi i nie do końca umie się w nim odnaleźć. Nie ułatwiają jej tego problemy z nawiązywaniem znajomości w szkole i kłopoty sercowe z Olafem (strasznie porządnym i nudnym) oraz Izem (zbyt bezpośrednim i dość niebezpiecznym).
Kiedy dostaje mieszkanie po ciotce, wbrew decyzji swojej rodziny zamieszkuje w nim sama.
Jej nową rodziną jest Aśka(specjalistka od pakowania się w kłopoty)i jej kumple.
Marcysia wie, że to nie są już żarty, to od zależy jak to szybko się skończy.
Pani w bibliotece podsunęła mi tę książkę, i jestem zachwycona...chociaż to książka z gatunku młodzieżowych, to chciałam ją wypożyczyć i przeczytać.
Jestem zdumiona i zaskoczoną książką, tak byłam wciągnięta w nią, że pochłonęłam w jeden dzień.
Miłe chwile spędziłam, przyjemna lektura, bardzo ciekawa!!!

• Młodzieżowe

Dodaj cytat z książki Zła dziewczyna