Bez śladu

Okładka książki Bez śladu Harlan Coben
Okładka książki Bez śladu
Harlan Coben Wydawnictwo: Albatros Cykl: Myron Bolitar (tom 3) Seria: W labiryncie kłamstw kryminał, sensacja, thriller
Myron Bolitar (tom 3)
2005-01-01
1998-06-01
Andrzej Grabowski
harlan coben w labiryncie kłamstw Myron Bolitar

Typowa książka Cobena - czyta się bardzo przyjemnie, jeśli ktoś lubi taki styl, takich bohaterów. Wartka akcja, trochę zaskoczeń, trochę przetartych szlaków ;) Wiem, na co się pisałem i jestem zadowolony :)

Czegoś mi w tej części zabrakło, stąd niższa ocena. Zabrakło takiego dreszczyku emocji, takiej większej tajemniczości, do czego Coben przyzwyczaja. Były emocję, ale bardziej takie związane z samą kontuzją Myrona, zabrakło mi ich bardziej w związku z morderstwem.

Niezmiennie natomiast uwielbiam bohaterów, Myron i Win wymiatają.

Niezmiennie natomiast uwielbiam bohaterów, Myron i Win wymiatają.

Kolejna część intrygujących przygód Myrona Bolitara!

Kolejna część intrygujących przygód Myrona Bolitara!

Absurdalny przekład Andrzeja Grabowskiego,, oldschoolowo-groteskowo-hipsterskie zdania (np "Moje falujące łono rośnie z dumy"). Plus jeszcze trafił się "ort" (chasyd - pisze się przez ch. )

To kolejna książka z Bolitarem. Lekko mi się czytało, zabrakło mi chyba tego czegoś, pazura, dreszczyku.....mimo to polecam.

WOW! Po tej pozycji mam tak mieszane uczucia, że nie wiem co powiedzieć. Nie jestem osobą, która uwielbia ćwiczyć, przez co nie do końca przez poprzednie dwa tomy potrafiłam wczuć się w sytuację Myrona, który przez kontuzje kolana musiał zrezygnować z gry w koszykówkę w najlepszych klubach. Ten tom rozświetlił tą sprawę, pokazał nam co tak naprawdę się stało, jak okrutni są ludzie, gdy im się coś odbiera/próbuje odebrać, do jakich tragedii doprowadza.
Myron zostaje wynajęty przez swojego byłego trenera do odnalezienia gwiazdę drużyny, Grega Downinga. Wraca do gry w zespole, gdzie próbuje przeniknąć do zespołu. Wraz ze swoim cudownym/wspaniałym/charyzmatycznym/genialnym.. czy już mówiłam wspaniałym? ... przyjacielem Winem zabierają się do szukania. Ich metody jak zawsze sprawiają, że zwykli policjanci wymiękają.
O tej książce, jak o każdej z tej serii mogłabym się rozgadywać, ale powiem tyle, że warto. Jeśli szukacie książek, które zawierają w sobie tylko zagadkę i rozwiązanie, to nie tutaj. Coben w tej części głównie skupia się na historii życiowej Myrona, z każdym rozdziałem coraz bardziej jego osoba łączy się z Gregiem.
Najbardziej uwielbiam Wielką Cyndi, jej postać jest nie do podrobienia - sami musicie sprawdzić.
Muszę jednak być obiektywna - dwie poprzednie części wciągnęły mnie odrobinę bardziej, a może to dlatego, że za bardzo ta część skupiła się na rozwiązaniu zagadki Bolitara, niż tej związanej ze śledztwem. Zakończenie głównego wątku kryminalnego okazało się dość przewidywalne i nie wbiło mnie w fotel.
Nadal jednak uważam, że jest to super seria, a Myron i Win to jedni z moich ulubionych "detektywów". Z całym sercem daję książce "Bez śladu" ocenę 8/10

Bardzo lubię serię z Myronem i Winem stąd dość wysoka ocena, jednak momentami trzeci tom mnie "męczył". Historia ciekawa, szczególnie motyw ogólny dotyczący kontuzji Bolitara. Fabuła w niektórych momentach przewidywalna jak na Cobena, poprzednie książki wywoływały większe emocje, jednak nie zabrakło w niej "tego czegoś" i to na duży plus. Fanom serii na pewno przypadnie do gustu i jako fan serii polecam.

Sukcesywnie sięgam po kolejne tomy, ponieważ chciałabym być na bieżąco z serią o Myronie i Winie. Idzie mi to stosunkowo powoli, ale do przodu! Czy trzeci tom serii mi się podobał?

'Nikt go nie powitał. Nikt nie przerwał zajęć. Nikt nawet na niego nie spojrzał.'

Gwiazda drużyny koszykówki zaginęła bez śladu. Myron postanawia przyjąć propozycję właściciela klubu i odnaleźć Grega. Wiele wskazuje na to, że koszykarz uciekł przed bandytami, jednak nikt nie wie gdzie może się ukrywać. Czy Myronowi uda się odnaleźć kolegę ze szkolnych lat?

Historia jak zwykle wciąga od pierwszej strony i do samego końca nie wszystko jest wiadome. Przyzwyczaiłam się już do stylu autora, więc niektóre zabiegi są mi już znane. Nie umniejsza to oczywiście historii w żadnym stopniu. Prawdopodobnie, czytając jedną książkę za drugą mogłoby się to stać odrobinę nużące, jednak z przerwami na inne tytuły zaskakuje na równym poziomie.

'Bezdomny, winny czy niewinny, szybko uczy się, że najlepiej ulotnić się z miejsca, gdzie zjawia się władza.'

To była dobra historia. Podoba mi się to, że w tej serii oprócz spraw do rozwiązania mamy w tle rozwijające się życie głównych bohaterów. Sięgając po kolejny tom nie liczymy tylko na świetną i wciągającą zagadkę, ale też na kolejne niuanse z życia Myrona i Wina. Bardzo mi się to podoba, bo naprawdę polubiłam ten duet. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak sięgać po kolejne tomy z półki!

'Przypominał piękną dziewczynę, która pragnie, byś odkrył w niej duszę. Do tego zaś mogła cię skłonić tylko jej uroda. Gdyby ją straciła, stała się brzydka, nikomu nie przyszłoby do głowy szukać pod zewnętrzną powłoką wewnętrznego piękna.'

Dawno tak mnie żadna książka nie zmęczyła, musiałam się zmuszać do czytania pomimo iż uwielbiam Cobena :(

Myron Bolitar zostaje wynajęty przez właściciela klubu New Jersey Dragons, by odnaleźć zaginioną gwiazdę drużyny, Grega Downinga, swojego rywala z czasów studenckich. Okazuje się, że kobieta, z którą Greg spotkał się przed zaginięciem, została zamordowana. Czy to on ją zabił? Myron bada wiele tropów, nie wiedząc, że cała sprawa ma związek z wydarzeniami z jego własnej przeszłości. Bardzo bolesnej przeszłości.

Książka oprócz znakomitej intrygi, zgrabnie poprowadzonej, inteligentnej fabuły świetnie manipuluje kierunkiem myślenia czytelników. To chyba jedyny rodzaj manipulacji, który może nam się podobać. 🙂

Myron prowadzi śledztwo i ma okazję - po dziesięciu latach - powrócić do gry w zawodowej koszykówce. Jak zwykle ma przy swoim boku charyzmatycznego przyjaciela Wina i obaj poprzez prowadzone śledztwo fundują nam jazdę bez trzymanki, zmuszając do myślenia na każdej stronie książki. Tajemnice, kłamstwa, niebezpieczni ludzie - to im muszą stawić czoło, ale czy tym razem wyjdą z tej batalii bez szwanku?

Cieszę się, że w tej części oprócz typowych dla Cobena zwrotów akcji, pułapek myślowych oraz ironicznego poczucia humoru mamy wyłożone na tacy emocje Myrona, ponieważ dotyczą ukochanej przez niego gry w koszykówkę, w której odnosił duże sukcesy do czasu, aż kontuzja kolana przekreśliła jego karierę. Niestety nie tak wyobrażał sobie powrót do gry, a już na pewno nie tak wyobrażał sobie finał sprawy, którą prowadził.

Ta część jest zdecydowanie bardziej emocjonalna od poprzednich, a wzruszenie praktycznie gwarantowane! Nie obejdzie się również bez sercowych rozterek głównego bohatera, a także mocy przyjaźni dwóch panów, która w każdej części jest ukazana w ekscytujący sposób. Nie mam się do czego przyczepić. Czy to przez sentyment do twórczości Cobena? Być może. Bardziej jednak stawiam na jego talent do pisania thrillerów. 🙂 Polecam!

• Harlan Coben
  • Kryminał