Bestsellery Empiku 2020: Nosowska i Miłoszewski wśród nagrodzonych

LubimyCzytać
10.02.2021

Już po raz 22. sieć Empik rozdała swoje nagrody. Statuetki trafiły do laureatów 9 lutego podczas gali, którą uświetniły występy muzycznych gwiazd.

Bestsellery Empiku 2020: Nosowska i Miłoszewski wśród nagrodzonych fot.Akpa / materiały prasowe
Reklama

Bestsellery Empiku to coroczne nagrody dla twórców książek, płyt i filmów. Pokazują, co czytelnicy, widzowie i słuchacze kupują w sieci sklepów Empik i na Empik.com. Po raz drugi zostały również przyznane statuetki dla „Odkryć roku”, czyli świetnie zapowiadających się młodych twórców ze świata literatury, muzyki i filmu. Nagroda ta ma być docenieniem tych, którzy będą w przyszłych latach wyznaczać kierunki rozwoju w polskiej kulturze.

Poznaj laureatów Bestsellerów Empiku

Literatura piękna

Powrót z Bambuko NosowskaPrawie wszystkie nagrody w kategorii Literatura piękna trafiły do twórców, którzy byli już nagradzani we wcześniejszych edycjach Plebiscytu. W kategorii literatura piękna, najchętniej kupowaną książką był literacki comeback Katarzyny Nosowskiej. Jej „Powrót z Bambuko” powtórzył sukces sprzed dwóch lat, który był udziałem debiutanckiej książki piosenkarki: „A ja żem jej powiedziała”.

Największe podziękowania należą się czytelniczkom i czytelnikom. Przychylili mi nieba w tym jakże niecodziennym roku i sprawili, że nie mam absolutnie żadnych wątpliwości co do tego, że jest nam bardzo blisko do siebie. Dziękuję za intymność, którą dla mnie stworzyliście!

– powiedziała Katarzyna Nosowska, odbierając statuetkę

Wśród nominowanych znaleźli się również:

„Czuły narrator, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
„Grube wióry, Rafał Pacześ, Agora
„Podróż Cilki, Heather Morris, Wydawnictwo Marginesy
„Położna z Auschwitz, Magda Knedler, Mando

Kryminał/sensacja/thriller

Kwestia ceny Zygmunt MiłoszewskiRównież w kategorii „Kryminał/sensacja/thriller” zwycięzcą został laureat z lat ubiegłych. I to potrójny! Dla Zygmunta Miłoszewskiego, tegoroczna statuetka przyznana za powieść „Kwestia ceny” jest już czwartym Bestsellerem Empiku; wcześniej warszawski pisarz otrzymywał je za „Bezcennego” (2013), „Gniew” (2014) i „Jak zawsze” (2017). Warto nadmienić, że słuchowisko na podstawie najnowszego tomu cyklu o Zofii Lorentz było również nominowane do tegorocznych Bestsellerów Empiku w kategorii „Audiobook”.

Pozostali finaliści w kategorii Kryminał/sensacja/thriller:

„Chłopiec z lasu, Harlan Coben, Wydawnictwo Albatros
„Dylemat, B.A. Paris, Wydawnictwo Albatros
„Głosy z zaświatów, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia
„Srebrne skrzydła”, Camilla Läckberg, Wydawnictwo Czarna Owca

Literatura obyczajowa

To tylko przyjaciel Abby JimenezJedyna w gronie tegorocznych laureatów literacka debiutantka. Głosami kupujących za pośrednictwem strony internetowej i rozsianych po całym kraju salonów, w kategorii Literatura obyczajowa, bestsellerem roku została uznana książka „To tylko przyjaciel” Abby Jimenez.

Pozostali nominowani:

„Ballada ptaków i węży”, Suzanne Collins, Media Rodzina
„Gwiazdor”, Piotr C.
„Siostra Słońca. Siedem sióstr”
, Lucinda Riley
„Tajemnice hoteli Dubaju
, Marcin Margielewski, Prószyński Media

Literatura dziecięca

dziennik cwaniaczka Totalna demolka W tej kategorii kolejna statuetka przypadła w udziale Jeffowi Kinney'owi. Tym razem uwagę najmłodszych przykuł czternasty tom cyklu „Dziennik cwaniaczka”, czyli „Totalna demolka”. Tak jak i dla Miłoszewskiego, tak i dla Kinneya tegoroczny Bestseller nie jet pierwszą statuetką przyznaną przez Empik; był już wcześniej został nagrodzony w 2014 za inną książkę o przygodach Grega Heffleya pt. „Zezowate szczęście”

Wśród nominowanych znaleźli się również:

„Ikabog, J.K.Rowling, Wydawnictwo Media Rodzina
„Mopsik, który chciał zostać jednorożcem”, Bella Swift, Wydawnictwo Wilga
„Pan Widmowej Wyspy. Smocza Straż. Tom 3, Brandon Mull, Wydawnictwo Wilga
„Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!”, Justyna Bednarek, Poradnia K.

Audiobooki

serial audio Fucking Bornholm2020 rok to dynamiczny wzrost zainteresowania książką cyfrową, w tym audiobookami. Statuetka w tej kategorii powędrowała do twórców oryginalnego serialu audio wyprodukowanego na potrzeby platformy Empik Go „Fucking Bornholm” według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak. W produkcji wyreżyserowanej przez Krzysztofa Czeczota wystąpili Magdalena Różczka, Olga Kalicka, Leszek Lichota i Michał Czernecki.

Pozostałe nominowane audiobooki:

„Kroniki koronawirusowe, Malcolm XD, Oryginalny Serial Audio; czyta Józef Pawłowski
„Kwestia ceny, Zygmunt Miłoszewski, Produkcja Oryginalna, w rolach głównych: Filip Kosior, Arkadiusz Jakubik, Aleksandra Popławska, Rafał Zawierucha
„Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości, Piotr Mieśnik, Magda Mieśnik; czyta Marta Markowicz
„Wyrwa. Historia Ułana”, Produkcja Oryginalna według scenariusza Wojciecha Chmielarza; w rolach głównych: Nikodem Rozbicki, Adam Woronowicz, Katarzyna Warnke, Jacek Beler

Bestsellery Empiku 2020

Odkrycie roku

Igor Jarek HalnyPodczas gali ogłoszone zostały również Odkrycia Empiku 2020 w kategoriach Literatura, Muzyka i Film. To nagrody przyznawane młodym, zdolnym twórcom o nieszablonowych wizjach i dużej wrażliwości, którzy w minionym roku wnieśli do polskiej kultury nową jakość i zaproponowali odbiorcom wyjątkowe wrażenia artystyczne.

Laureatów wskazało grono uznanych artystów, opiniotwórczych dziennikarzy i ekspertów Empiku. Jury literackie (Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, dziennikarka Natalia Szostak oraz eksperci Empiku Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz) doceniło Igora Jarka, który w „Halnym” wykazał się dojrzałością formy oraz w nieprzeciętny sposób oddał językowy krajobraz Nowej Huty.

Pozostali nominowani:

„San Francisco. Dziki brzeg wolności”, Magda Działoszyńska-Kossow, Wydawnictwo Czarne
„Koniec świata, umyj okna”, Agnieszka Jelonek, Wydawnictwo Cyranka
„Lajla znaczy noc”, Aleksandra Lipczak, Wydawnictwo Karakter
„Bezmatek”, Mira Marcinów, Wydawnictwo Czarne

Katarzyna Grochola, Marcin Prokop na gali Bestsellery Empiku

Muzyka, film

Reklama

Statuetka w kategorii Film fabularny powędrowała do Jana Komasy – jednego z najważniejszych współczesnych polskich filmowców, którego obraz „Boże Ciało” poruszył nie tylko rodzimą, ale i międzynarodową publiczność. Z kolei w kategorii „Film animowany” nagrodzona została druga część „Krainy lodu” studia Disney.

2020 to także rok polskiej muzyki. Artyści znad Wisły zdominowali wszystkie kategorie Bestsellerów Empiku, a słuchacze szczególnie zachwycili się młodymi głosami. Nagroda w kategorii Pop/rock trafiła do wokalistki Sanah za album „Królowa dram”. Z kolei w kategorii Hip hop statuetkę dostał PRO8L3M za krążek „Art Brut 2”. Przyznawana po raz pierwszy w historii statuetka w kategorii Streaming, dla najchętniej słuchanego utworu w aplikacji Empik Music, powędrowała do rapera Quebonafide za singiel „BUBBLETEA” z gościnnym udziałem Darii Zawiałow.

Wydarzeniem roku została uznana akcja #Hot16Challenge2, w wyniku której udało się zebrać kwotę ponad 3,5 mln złotych na wsparcie systemu ochrony zdrowia.

Kwiat Jabłoni

Gala Bestsellerów Empiku to także wydarzenie muzyczne. Na scenie wspólnie stanęli Katarzyna Nosowska i OKI z utworem „Arahja”. Po raz pierwszy razem wystąpili także PRO8L3M i Martyna Jakubowicz i wykonali przebój z repertuaru piosenkarki, zatytułowany „W domach z betonu”. Własną interpretację utworu Republiki, „Zapytaj mnie, czy cię kocham”, zaprezentowali zaś Margaret z Organkiem. Dyrektor muzyczny wydarzenia Igor Walaszego (znany jako IGO) także kilkukrotnie obecny był na scenie, między innymi jako wokalista. Wraz z nagrodzoną Bestsellerem Sanah wykonał tytułową piosenkę z albumu „Królowa dram”. Następnie powrócił z Darią Zawiałow i Królem, z którymi zaśpiewał przebój minionego lata – „Świt”. Pojawił się także w towarzystwie duetu Kwiat Jabłoni i wokalisty Vito Bambino, prezentując utwór „Wzięli zamknęli mi klub”.

Książka roku lubimyczytać.pl

Wybierzmy razem Książki Roku 2020

Przypominamy, że czytelnicy mogą do końca lutego głosować w Plebiscycie Książka Roku 2020, wybierając swoje ulubione publikacje ubiegłego roku. Przygotowaliśmy również specjalny konkurs, w którym możecie wygrać karty podarunkowe do wykorzystania w Allegro, a także pakiety książek. W 6. edycji Plebiscytu Książka Roku 2020 przygotowaliśmy specjalną kategorię charytatywną. W kategorii Fundacja / Stowarzyszenie Roku nominowanych jest 5 organizacji pozarządowych, które aktywnie i efektywnie wspierały środowisko literackie oraz czytelników w 2020 roku. Za określone miejsce zdobyte w głosowaniu czytelników, Allegro przyzna dofinansowania. W sumie ich kwota sięga aż 250 tysięcy złotych!

Na wasze głosy czekamy do 28 lutego!

[aj],[mm]

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
4218
3978
10.02.2021 15:11

Gratulacje


996
111
10.02.2021 14:43

Niech mi ktos wytlumaczy "fenomen" Nosowskiej. Jest tyle pieknej, madrej literatury a tu wygrywa taki badziew. I jak maja sie czuc pisarze, ktorzy nawet pare lat pracuja nad powiescia a tej cos sie ubzdura i pisze i jeszcze to wydaja.


5373
565
14.02.2021 11:29

kurczę, dokładnie, jaka z niej pisarka? i jaka to lit. piękna? (sick!)


510
224
10.02.2021 13:50

Cieszę się, że w kategorii literatura piękna i obyczajowa, laur zdobyły książki, którymi jestem zachwycona i są o czymś. Serdeczne gratulacje należą się autorkom i wydawcom.


Reklama
3041
4
10.02.2021 11:23

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd