Pierwszoklasiści otrzymają specjalne Wyprawki Czytelnicze od Instytutu Książki

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.10.2020

W tym roku Instytut Książki rozda wszystkim uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej w Polsce wyprawki czytelnicze zawierające m.in. książkę „Pierwsze abecadło”, w której znajdą się utwory wybitnych polskich pisarzy na tle wyjątkowej oprawy przygotowanej przez Iwonę Chmielewską. To największe tego typu przedsięwzięcie w Europie i jedno z największych na świecie. Jego ambasadorami są aktorzy: Marta Żmuda-Trzebiatowska i Kamil Kula.

Pierwszoklasiści otrzymają specjalne Wyprawki Czytelnicze od Instytutu Książki

Od 2015 roku dzieci uczęszczające do polskich szkół podstawowych otrzymują dostęp do darmowych podręczników, których zakup jest finansowany z budżetu państwa. Inicjatywa ta pozwoliła rodzicom na znaczące oszczędności. Nie jest tajemnicą, że książki szkolne należą do najdroższych publikacji na rynku wydawniczym, a do tego szybko się dezaktualizują. Trzy lata temu pojawiła się kolejna inicjatywa, tym razem nakierowana nie na odciążanie domowych budżetów, lecz pozwalająca małym uczniom i przedszkolakom, a także noworodkom poznawać ciekawe lektury.

Wyprawki Czytelnicze dla noworodków, przedszkolaków i pierwszoklasistów

pierwsze wierszeOd 2017 roku Instytut Książki rozdaje noworodkom w szpitalnych oddziałach położniczych (a właściwie ich rodzicom) Wyprawki Czytelnicze z książką „Pierwsze wiersze dla…” oraz broszurę informacyjną dla rodziców. Organizatorzy chwalą się, że z książkami udało się dotrzeć do 96% oddziałów położniczych w kraju. Od 2018 roku podobny prezent odbierają dzieci w wieku przedszkolnym, które zostaną zapisane do biblioteki publicznej przez swoich opiekunów. Każde takie dziecko dostaje książkę „Pierwsze czytanki dla…”, broszurę informacyjną oraz kartę Małego Czytelnika. W ubiegłym roku Wyprawkę Czytelniczą można było otrzymać w 5200 bibliotekach w całej Polsce (biblioteki główne wraz z filiami), w tym roku już w 6000 placówek (w Polsce mamy 7 881 bibliotek, z czego 5 272 to filie biblioteczne). Lista wszystkich bibliotek głównych biorących udział w tegorocznej edycji projektu Instytutu Książki (bez uwzględnienia filii) znajduje się tutaj. W poprzednich latach akcję wspierały duety aktorów: Joanna Koroniewska z Maciejem Dowborem oraz Tamara Arciuch z Bartłomiejem Kasprzykowskim.

pierwsze czytankiPrzygotowana w tym roku Wyprawka Czytelnicza jest skierowana do nieco starszych dzieci – uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Podobnie jak poprzednie edycje zawiera książkę – jej tytuł brzmi „Pierwsze abecadło” – oraz broszurę informacyjną „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”. Pełni ona dwojaką funkcję: poradnika dla młodych rodziców i opiekunów oraz zbioru pomysłów i inspiracji do wspólnych z dzieckiem literackich podróży. Wyprawki z książką otrzymają uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych w Polsce – publicznych, prywatnych, specjalnych i innych, bez konieczności składania wniosków. Wyprawka jest dla dzieci i szkół całkowicie darmowa.

„Pierwsze abecadło” to wyjątkowe utwory dla dzieci...

„Pierwsze abecadło” powstało przy współpracy z ekspertami literatury dziecięcej, pedagogami, animatorami kultury. Książka prowadzi dzieci przez cały alfabet, ucząc tego, jak wyglądają litery, jak łączą się one w słowa, a słowa z kolei w zdania. W środku młodzi adepci słowa pisanego mogą przeczytać następujące utwory poetyckie i prozatorskie przygotowane przez wybitnych twórców literatury dziecięcej:

„Pierwsze Abecadło zaprasza młodego, początkującego i coraz bardziej samodzielnego czytelnika, jakim jest uczeń klasy pierwszej, do smakowania dobrej literatury i sztuki. Ciekawe teksty o tematyce bliskiej dzieciom, przeplatają się z najwyższej klasy ilustracją. „Czytanie” obrazów jest tak samo fascynujące jak czytanie wyrazów”, mówi Małgorzata Swędrowska, pedagożka, trenerka Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, autorka koncepcji czytania wrażeniowego.

... i niepowtarzalna oprawa graficzna

Autorką oprawy graficznej „Pierwszego abecadła” jest Iwona Chmielewska, pisarka i ilustratorka, której wyjątkowe koncepcyjne książki od lat zdobywają nagrody na całym świecie. Była nominowana do „Małego Nobla”, czyli Nagrody im. Christiana Andersena (pisaliśmy o tym tutaj), została wyróżniona Złotym Jabłkiem na Biennale Ilustracji w Bratysławie (za „Myślący alfabet”), a także trzykrotnie wygrała Bologna Ragazzi Award (za „Oczy”„Maum. Dom duszy”, a w tym roku wyróżniona została jej „Kołysanka dla babci”, o czym pisaliśmy w naszym serwisie). Chmielewska jest niezwykle popularna w Korei Południowej, część z jej książek ukazuje się najpierw lub wyłącznie na tamtejszym rynku, jak wspomniana „Kołysanka dla babci”. Jej książki są również chętnie wydawane w innych azjatyckich krajach: Chinach, Tajwanie, Japonii, a także w Meksyku czy w Niemczech. W naszym serwisie najbardziej popularne jej publikacje to: „Pamiętnik Blumki” poświęcony życiu i myśli Janusza Korczaka, „Oczy”„Dwoje ludzi” - album ukazujący w nieszablonowy sposób związek tytułowej pary.

Akcja „Mała książka – wielki człowiek”

Wyprawki Czytelnicze są częścią większej akcji zatytułowanej „Mała książka – wielki człowiek”, której towarzyszy duża kampania informacyjna w media tradycyjnych i elektronicznych oraz w przestrzeniach miejskich. Prowadzona jest od 2017 roku przez Instytut Książki, narodową instytucję kultury zajmującą się promowaniem na świecie polskiej literatury, a także popularyzacją książek i czytelnictwa w naszym kraju. Prowadzi ona programy wspierające przekłady polskich książek: dzięki „Programowi translatorskiemu © Poland” w ciągu kilku ostatnich lat przygotowano ok. 1800 przekładów polskiej literatury. Instytut wspiera biblioteki w mniejszych gminach, dofinansowując infrastrukturę i pomagając w przekształcaniu ich w ośrodki kulturalne oraz udostępniając komputerowy program katalogowy. Współorganizuje również akcje czytelnicze „Czytaj PL” oraz „Upoluj swoją książkę”. Ponadto Instytut Książki jest wydawcą najbardziej zasłużonych dla polskiej literatury czasopism: „Nowych Książek”, „Odry”, „Twórczości”, „Literatury na świecie” czy „Dialogu”.

Książka rośnie razem z dzieckiem

W czasie trwania akcji będziemy mogli też w krótkich filmikach obserwować ewolucję czytelnika. Ich hasło przewodnie brzmi „Książka rośnie razem z dzieckiem”. Twórcy przypomną, jak ważne jest czytanie dzieciom i zachęcanie ich do sięgania po książki, a także jak książka może się stać łącznikiem między pokoleniami. Przede wszystkim kampania ma jednak na celu pokazać, że czytanie jest przyjemnym, wartościowym sposobem spędzania czasu, a książka atrakcyjnym przedmiotem. I nie ma tu znaczenia, czy czytamy samodzielnie, czy tylko słuchamy, jak czyta nam dorosły – każdy sposób na czytanie jest świetny.

Fot. otwierająca: Mat. Instytutu Książki


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Róża_Bzowa 26.10.2020 22:05
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Wreszcie coś dla dzieci na wysokim poziomie artystycznym.
A co ma zrobić Czytelniczka, która od wielu lat czeka na wydanie po polsku "Pierwszego abecadła" Iwony Chmielewskiej, a nie jest ani pierwszoklasistą, ani rodzicem owegoż?
Można będzie gdzieś kupić książkę?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kamil 26.10.2020 14:00
Czytelnik

Obrzydliwy pomysł. Rządzący rozdają coś, co oni uznają za słuszne ale wczesniej ukradną na to pieniądze od rodziców. rząd przecież lepiej wie, co powinny czytać dzieci.
Każdy normalny, myślący rodzic nie powinien brać udziały w tej hucpie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patrycja 25.10.2020 20:00
Czytelniczka

Jestem mamą pierwszoklasisty i nawet nie słyszałam o takiej akcji. Będziemy się cieszyć, jeśli dzieci otrzymają te książki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vandenesse 23.10.2020 12:07
Czytelniczka

czasami warto mieć dzieci ;)

"pierwsze abecadło" z ilustracjami Chmielewskiej to chętnie bym kupiła dla siebie - jakby co to odkupię od jakiegoś rodzica pierwszoklasisty, który nie będzie chciał tego czytać :))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
annamagdalena 22.10.2020 18:48
Czytelniczka

Po urodzeniu córeczki dostałyśmy właśnie wspomnianą w artykule książeczkę z wierszami. Czytamy ją wspólnie codziennie. Zachwycająca szata graficzna, znane wszystkim z dzieciństwa wierszyki, twarde strony to tylko niektóre zalety. Teraz córka jest już na etapie samodzielnego przewracania stron.

Oby więcej takich inicjatyw. Każda nowa książka w domu to skarb.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna 22.10.2020 18:01
Czytelniczka

Popieram tego rodzaju czytelnicze akcje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gosia_7 22.10.2020 16:17
Czytelniczka

Super inicjatywa!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 22.10.2020 13:14
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post