rozwiń zwiń

Społeczność lubimyczytać.pl żyje dłużej!

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.10.2020

Jakie są korzyści czytania książek? Czy miłośnicy książek żyją dłużej od osób, które nie czytają? Czy w badaniach widać związek między długością życia a poziomem czytelnictwa? Zespół badaczy z Uniwersytetu Yale przebadał kilka tysięcy osób i wysnuł wniosek, że osoby, które czytają książki regularnie, mogą żyć dłużej od tych, które nie czytają wcale.

Społeczność lubimyczytać.pl żyje dłużej!

Korzyści z czytania

Miłośnicy literatury z pewnością nie mają wątpliwości, że czytanie książek ma dobroczynny wpływ na organizm: uczy nas koncentracji, rozwija wyobraźnię, wzbogaca naszą wiedzę o świecie i o nas samych, uczy empatii, czyli współodczuwania z innymi poprzez przeżywanie sytuacji, których w innych okolicznościach nigdy byśmy nie doświadczyli. Poza tym pozwala redukować stres, zapewnia rozrywkę, wzbogaca język oraz wpływa korzystnie na naszą pamięć. Czytanie jest świetnym sposobem na relaks i na naukę. To wszystko zostało przez naukę już dawno udowodnione. Ale czy wiedzieliście o tym, że dzięki czytaniu książek możecie przedłużyć swoje życie?

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Yale postanowili sprawdzić rzecz empirycznie. Przyjęli założenie, że czytanie ma na organizm człowieka wyjątkowo pozytywny wpływ – na tyle mocny, że może nawet przedłużyć życie. Trudno w to uwierzyć? Niekoniecznie, jeśli wziąć pod uwagę, że od dawna wiemy już, jak czytanie wpływa w korzystny sposób na zdrowie psychiczne.

Czytanie rozwija nasz komputer osobisty, czyli mózg

Filozofowie przez wiele lat wierzyli, że człowiek składa się z dwóch odrębnych obszarów: ciała i ducha (ten pogląd podzielali tak dalecy od siebie czasowo myśliciele jak Platon i Kartezjusz). Ten pogląd przyjęty został później również przez medycynę, w tym psychiatrię. Dziś wiemy, że jest inaczej: aktywność naszego najważniejszego organu, czyli mózgu, przejawia się w procesach psychicznych, z kolei budowa mózgu zmienia się przez całe życie człowieka pod wpływem różnych doświadczeń. To właśnie w mózgu, a dokładniej w zaburzeniach synaps, czyli połączeń komórek nerwowych, szukać należy źródeł chorób cywilizacyjnych jak schizofrenia czy depresja. To ich jakość decyduje o naszych umiejętnościach, to tam jest zapisana cała nasza wiedza, pamięć, reakcje. Dla dobrej kondycji mózg wymaga ciągłych ćwiczeń, a że jest to prawdopodobnie najpotężniejsza „maszyna”, z jakiej korzystamy, nie musimy się specjalnie obawiać o jego przegrzanie. Wręcz przeciwnie – regularne czytanie stymuluje rozwój mózgu, wzmacnia połączenia międzykomórkowe, a zatem sprawia, że możemy żyć dłużej i zdrowiej.

Regularni czytelnicy żyją dłużej aż o 2 lata

Wspomniane wyżej badanie czytelnictwa prowadził zespół Avni Bavishi, Martin D. Slade i Becca R. Levy, a jego opracowanie znaleźć można na stronach National Library of Medicine, największej amerykańskiej biblioteki medycznej. Wzięło w nim udział 3635 osób, które najpierw dostarczyły informacji o swoim poziomie czytelnictwa. Na tej podstawie zostały podzielone na trzy grupy: osoby czytające regularnie, osoby czytające sporadycznie (na tym poziomie znaleźli się ci, którzy czytają mniej niż pół godziny dziennie) oraz takie, które nie czytają wcale. Następnie sprawdzono, jak ten poziom przekłada się na długość życia w perspektywie 12 lat. Okazało się, że istnieje wyraźny związek między regularnym czytaniem a dłuższym życiem. Co istotne, związek ten znacznie wyraźniejszy w przypadku czytelnictwa książek niż prasy. Lektura gazet codziennych, tygodników, magazynów ma również korzystny wpływ na nasz organizm i przyczynia się do przedłużenia życia, ale więcej korzyści przynosi nam lektura dłuższych tekstów. Regularne czytanie książek wydłużało życie badanych aż o 23 miesiące i o 20% zmniejszało ryzyko śmierci w badanym okresie. Wyniki te osiągnięto bez względu na inne zmienne, czyli wiek, płeć i poziom wykształcenia osób badanych. To ważne, bo z wcześniej przeprowadzanych badań wynikało, że takie relacje zachodzą i korzystny wpływ na długość życia stwierdzano tylko u jednej z płci. Zespół badawczy z Yale postawił zatem tezę mówiącą, że czytelnictwo książek jest jednym z czynników istotnie wpływających na przedłużenie życia.

W podsumowanie naukowcy podkreślili również jak istotną rolę odgrywa oderwanie ludzi od takich rozrywek jak telewizja czy internet. Podkreślili, że badane osoby w wieku powyżej 65 lat spędzały przed telewizorem średnio niemal 4,5 godziny dziennie, czyli kilkukrotnie więcej niż z książką. Z kolei osoby w młodym wieku zdecydowanie częściej od pozostałych sięgały po czasopisma, których lektura nie przynosi tak zbawiennych dla zdrowia rezultatów jak czytanie książek. Naukowcy podkreślili, że warto, by szczególnie te grupy częściej wybierały książki zamiast innych rozrywek.

A co mówią nam inne badania czytelnictwa?

Czy zatem można zbudować korelację pomiędzy krajami z najlepszymi wynikami czytelnictwa a długowiecznością ich mieszkańców?

Z badania NOP World CultureScore Index sprawdzającego m.in. ile czasu przeznacza się tygodniowo na czytanie w różnych krajach wynika, że najwięcej, bo aż 10 godzin i 42 minut czyta mieszkaniec Indii, a na kolejnych miejscach podium są Tajowie i Chińczycy. Najwyżej w Europie są Czesi (7 godzin i 24 minuty), Rosjanie, Szwedzi i Francuzi. Przeciętny Polak czyta 6 godzin i 30 minut tygodniowo. Co ciekawe na szarym końcu zestawienia znaleźli się Japończycy i Koreańczycy, którzy poświęcają na czytanie maksymalnie 4 godziny w tygodniu. Brzmi zaskakująco, bo przecież właśnie te dwa kraje słyną z długowieczności swoich obywateli, a Indie są w tym rankingu na miejscu odległym, ze średnią życia ledwo przekraczającą 70 lat.

Z badań Eurostatu (dane z 2011 roku) wynika, że najwięcej książek czytają jednak Europejczycy: mieszkańcy Luksemburga, Niemiec, Austrii i Finlandii – w tych krajach jest również najmniejszy odsetek osób w ogóle niesięgających po lektury. W badaniach czytelnictwa i poziomu edukacji z 2016 roku prowadzonych przez Uniwersytet Connecticut w Nowej Brytanii (USA) przodują zdecydowanie Skandynawowie: Finowie, Norwegowie, którzy czytają najwięcej książek i prasy.

W 2018 roku Eurostat sprawdził, ile minut dziennie poświęcają mieszkańcy różnych krajów na lekturę. I tu znów ogromne zaskoczenie, bo Polska znalazła się na podium (przed nami tylko Estonia i Finlandia)! Przeciętny Polak czyta średnio 12 minut dziennie. Ten wynik odbiega od danych z raportów Biblioteki Narodowej, według których więcej niż 6 książek rocznie czyta mniej niż 5% Polaków. 

Gdzie ludzie żyją najdłużej?

Ze szczegółowych raportów udostępnianych przez WHO wynika, że na świecie jest już kilkadziesiąt krajów, w których średnia długość życia przekroczyła już poziom 80 lat, ale podkreśla się, że wpływ na to mają wysoki poziom życia, dobrze zorganizowana służba zdrowia, dobre wykształcenie, styl życia (w tym zwłaszcza sposób odżywiania), uwarunkowania środowiskowe. Większość badań potwierdza, że tam, gdzie żyje więcej miłośników książek, poziom życia, a co za tym idzie – długość życia, są na wyższym poziomie.

Należy pamiętać, że badania czytelnictwa są prowadzone stosunkowo od niedawna, w dodatku według rozbieżnych metodologii (zwykle opierają się na deklaratywnych i trudnych do zmierzenia podstawach), co wpływa na ich rzetelność. Faktem jest natomiast, że średnia długość życia na świecie systematycznie wzrasta od dziesięcioleci – w ostatnim czasie najszybciej w Afryce, ale tam najwięcej było do nadrobienia. Czy więc żyjemy dłużej, bo czytamy, czy może raczej żyjemy dłużej po to, aby czytać jeszcze więcej? W końcu nie bez przyczyny mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, a regularni czytelnicy raczej nie porzucają swojego hobby.

Książki to samo zdrowie

Wniosek wysnuty przez naukowców z Yale daje nam solidne podstawy, by sądzić, że miłośnicy literatury żyją dłużej od osób, które po książki sięgają sporadycznie lub wcale, ale warto pamiętać o tym, że na długość życia wpływa bardzo wiele rozmaitych i wzajemnie na siebie nachodzących czynników. Bardzo trudno z badań na stosunkowo niedużych grupach wysnuwać daleko idące, globalne wnioski. Z całą pewnością jednak czytanie jest jednym z najlepszych ćwiczeń naszych mózgów i pozytywnie przyczynia się do naszego rozwoju w różnych obszarach. A zatem czytajmy książki, na zdrowie!

Wszystkim czytelnikom życzymy długiego życia i korzystania z lubimyczytać.pl!

Fot. otwierająca Pixabay.com (Comfreak)

[jj]


komentarze [17]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agi 23.10.2020 15:00
Czytelniczka

A konkretnie jedna ksiazka o ile wydluza? Mam w notesiku ok 800 tytułow do obczytania. Moze zdaze przeczytac jak mi sie licznik wydluzy. No nie wiem czy czytanie codziennych gazet tez dobrze robi. Szczegolnie, ze nie ma w nich dobrych wiadomosci, polityka covid, polityka covid...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
asiulka19963 22.10.2020 15:01
Czytelniczka

Rewelacja wiadomość! 😆 może jednak uda mi się przeczytać wszystkie książki, które bym chciała 😂
Swoją drogą jestem bardzo ciekawa skąd oni wiedzą ile czasu dziennie poświęcają ludzie na czytanie? Ja osobiście nie wiem ile mi wychodzi średnia, a skąd ktoś obcy ma to wiedzieć?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 20.10.2020 21:40
Czytelnik

Jak umrę proszę nie usuwać moich postów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
betsy 20.10.2020 21:38
Czytelniczka

Fajnie by było, jakby rzeczywiście czytanie przedłużało życie. Ale w obecnej sytuacji trzeba się tylko modlić, żeby się COVID nie trafił, albo przebiegł łagodnie :(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
0penheartsurgery 20.10.2020 10:52
Czytelniczka

Różne badania to i różne wyniki. Jeśli chodzi o Japonię to wydaje mi się, że ten wynik może być spowodowany trochę kulturą pracy, chociaż określenie jakoby czytali najmniej myślę że jest dość przesadzone. Co do Polaków to mogę odpowiadać tylko za siebie a czytam sporo, choć różnie się to rozkłada w czasie- są miesiące gdy nie przeczytam zupełnie nic, a są takie, że wpadnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Parysada 19.10.2020 11:15
Czytelniczka

A dlaczego moje dzieci nie chcą o tym słyszeć :( Czytam im od dziecka, dom pełen książek, a dla nich czytanie to najgorsza kara...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rosemary 19.10.2020 18:02
Czytelniczka

Może nie spotkali jeszcze książki, która im na prawdę by pasowała. Zresztą pewnie jak ze znajomych nikt nie czyta to trudniej im sięgnąć po książkę. Pewnie to się zmieni z czasem :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bożena 19.10.2020 21:35
Czytelniczka

Także uważam, że nie trafiły na tę właściwą książkę. Nie rezygnuj z czytania. Jestem przekonana, że kiedyś, choć może za 20 lat, sięgną po książki niezależnie od tego, w jakiej formie te książki będą.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
0penheartsurgery 20.10.2020 11:07
Czytelniczka

Myślę, że musi Pani po prostu podsunąć im odpowiednią książkę, jedna odpowiednia książka potrafi wszystko zmienić. Ja lubiłam czytać odkąd pamiętam i mimo, że mama lubi czytać to raczej sama sobie czytałam. Jak wiele dzieciaków pamiętam jak wciągnął mnie Harry Potter i gdy tylko wychodziła kolejna część mama ją kupowała, z siostrą walczyłyśmy która pierwsza przeczyta,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Polish_bookworm 21.10.2020 16:55
Czytelniczka

Mój brat też tak miał, ale jak mu posunęłam Zwiadowców (Ruiny Gorlanu), to tez złapał bakcyla i obecnie całkiem sporo czyta ☺

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
exanderal 16.10.2020 19:40
Czytelnik

Coś nie pasuje w tych danych, według jednych Polacy czytają prawie godzinę dziennie(6,5h/tydzień), a w kolejnym 12 minut, dość spora rozbieżność.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 16.10.2020 17:57
Czytelnik

Zgadzam się,z treścią.Ja nie znam.Zadnych minusów czytania

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jatymyoni 16.10.2020 16:35
Bibliotekarz

W czasie pandemii, gdzie zewsząd powtarzają żeby nie wychodzić z domu książka jest jedynym ratunkiem.Dzięki nim możemy się przenieść gdzie chcemy i na chwilę zapomnieć o otaczającym nas świecie. Uważam, że dzięki książkom możemy zachować spokój i uniknąć depresji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Meander 19.10.2020 21:04
Czytelnik

Niestety, w domu najczęściej książka przegrywa z internetem, serialami i filmami. Ja przynajmniej tak mam. Choć od jakiegoś czasu próbuję to równoważyć. Ale i tak książki czytam głownie w komunikacji miejskiej, a że dużo czasu w niej spędzam (minimum godzina dziennie) to wtedy mam czas na lekturę - to ta przewaga transportu publicznego nad autem. Oczywiście większość...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Bożena 16.10.2020 15:56
Czytelniczka

Nic dziwnego, wszak:
„Kto czyta książki, żyje podwójnie” - Umberto Eco

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
0penheartsurgery 20.10.2020 10:53
Czytelniczka

dokładnie o tym samym pomyślałam :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się