rozwiń zwiń

Iwona Chmielewska nominowana do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, tzw. Małego Nobla

LubimyCzytać LubimyCzytać
24.01.2020

Organizacja IBBY ogłosiła nominacje do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, przyznawanej co dwa lata autorom i ilustratorom książek dla dzieci za całokształt twórczości. Na krótkiej liście finalistów w kategorii ilustratorów znalazła się Iwona Chmielewska.

Iwona Chmielewska nominowana do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, tzw. Małego Nobla

Iwona Chmielewska znalazła się w prestiżowym gronie pięciu wybitnych artystów ilustratorów z całego świata, nominowanych do „Małego Nobla” 2018 w kategorii graficznej. Jest ona drugą polską twórczynią, która trafiła na krótką listę nominacji do tej prestiżowej nagrody przyznawanej twórcom książek dla dzieci.

Nominowani autorzy:

María Cristina Ramos, Argentyna,

Bart Moeyaert, Belgia,

Marie-Aude Murail, Francja,

Farhad Hassanzadeh, Iran,

Peter Svetina, Słowenia,

Jacqueline Woodson, USA.

Nominowani ilustratorzy:

Isabelle Arsenault, Kanada,

Seizo Tashima, Japonia,

Sylvia Weve, Holandia,

Iwona Chmielewska, Polska,

Elena Odriozola, Hiszpania,

Albertine, Szwajcaria.

Iwona Chmielewska – jedna z najlepszych polskich ilustratorek

Iwona Chmielewska urodziła się w 1960 roku w Pabianicach, ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jej charakterystyczne prace graficzne znają czytelnicy w Polsce oraz za granicą – ilustrowane przez nią książki są wydawane m.in. w Korei Południowej, Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. Artystka została wyróżniona m.in. nagrodą Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie (za „Thinking ABC”), dwukrotnie otrzymała też Bologna Ragazzi Award (za autorską książkę obrazkową „Oczy” oraz za „Maum. Dom duszy”). W 2011 roku otrzymała wyróżnienie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY za „Pamiętnik Blumki”.

Jest ona drugą polską twórczynią, która trafiła na krótką listę nominacji. W 1982 roku Zbigniew Rychlicki, wybitny polski grafik i ilustrator, otrzymał „Małego Nobla” i jak na razie jest jedynym pochodzącym z Polski laureatem tej nagrody.

Okładki książek Iwony Chmielewskiej, nominowanej do

„Mały Nobel” z Danii

Nagroda im. Hansa Christiana Andersena to najważniejsze międzynarodowe odznaczenie przyznawane za twórczość dla dzieci. Często nazywane jest „Małym Noblem”, gdyż patronem nagrody jest Jej Wysokość Małgorzata II, królowa Danii. Jak czytamy na stronie polskiej sekcji IBBY, nominacje do nagrody zgłaszane są przez narodowe sekcje, a decyzję dotyczącą wyboru laureatów podejmuje międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą badacze i znawcy literatury dziecięcej.

Historia Nagrody im. H. Ch. Andersena sięga 1956 roku, kiedy to przyznano wyróżnienie w kategorii autor. Ilustratorów zaczęto nagradzać dziesięć lat później. Na nagrodę – podobnie jak na Nobla – składają się złoty medal i dyplom, wręczane na uroczystej ceremonii. W tym roku organizatorzy ogłoszą nazwiska zwycięzców obu kategorii podczas Targów Książki w Bolonii, w poniedziałek 26 marca 2020 roku.

Fot. otwierająca: Marta Darowska/REPORTER


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Róża_Bzowa 25.01.2020 00:49
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Trzymam kciuki!
To jedna z moich ukochanych autorek, nie tylko ilustratorek :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vandenesse 24.01.2020 16:02
Czytelniczka

Nagradzana i doceniana na całym świecie - mam nadzieję, że ta nominacja sprawi, że w Polsce Iwona Chmielewska stanie się bardziej rozpoznawalna i zwiększy się zainteresowanie jej książkami, trudnymi ale jakże pięknymi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jatymyoni 24.01.2020 13:15
Bibliotekarz

Gratulacje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 24.01.2020 12:46
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post