10 jesiennych zapowiedzi. Dziś: literatura piękna

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.09.2020

Ostatnio przedstawialiśmy 10 kryminałów i thrillerów, których nie przeoczymy tej jesieni, a teraz czas na literaturę piękną. Przedstawiamy wybór prozy m.in. polskiej, japońskiej, francuskiej, niemieckiej i amerkańskiej. 10 poniższych książek na pewno trafi na półki redakcji lubimyczytać.pl w październiku i listopadzie!

10 jesiennych zapowiedzi. Dziś: literatura piękna

Kilka dni temu prezentowaliśmy 10 kryminałów i thrillerów, z którymi będziemy spędzać nadchodzące jesienne miesiąca. Pamiętajcie, by publikacje, które was zainteresują, dodawać na wirtualne półki „chcę przeczytać”. Polecamy waszej uwadze również zestawienie zapowiedzi wydawniczych na wrzesień, pełne świetnej beletrystyki, a także szerokie zestawienie premier 2020 roku. Jest w czym wybierać!

Literatura piękna

 „Las z wełny i stali”Natsu Miyashita
Wydawnictwo Kwiaty Orientu
Data premiery: 5 października

Tomura, nastolatek z małego miasta na dalekiej północy Japonii, pewnego dnia zostaje przypadkowym świadkiem strojenia szkolnego fortepianu. Dźwięk instrumentu przypomina mu górski las w rodzinnych stronach. Oczarowany tym brzmieniem chłopak postanawia zostać stroicielem. Obserwujemy jego pierwsze kroki w tym tajemniczym i wymagającym zawodzie, równocześnie podziwiając piękną i dramatyczną scenerię Hokkaido. Wraz z młodym stroicielem zagłębiamy się w świat muzyki i przyrody, które są ze sobą nierozerwalnie związane.
Proza Miyashity – niespieszna, refleksyjna, skupiona na bohaterach – zapewnia chwilę wytchnienia od gonitwy codzienności i stawia ważne pytania. Las z wełny i stali to nastrojowa opowieść o dorastaniu, szukaniu własnej drogi i pokonywaniu słabości, a przede wszystkim – o odnajdywaniu celu.

 „Przejście”, Pajtim Statovci
Wydawnictwo Pauza
Data premiery: 10 października 2020

W czasach komunizmu dwóch nastoletnich przyjaciół postanawia uciec z domu w Albanii i przeprawić się przez morze do Włoch. Po latach jeden z nich opowiada historię ich dzieciństwa, wspólnego dorastania i przyjaźni, ucieczki i tego, co wydarzyło się później. Czy można uciec od samego siebie? Czy w nowym otoczeniu stajemy się innymi ludźmi? Błąkając się po ulicach kolejnych europejskich miast, dorosły już Bujar rozmyśla nad sensem życia, samotnością, miłością i tym, czy w nowym otoczeniu zawsze pozostaniemy obcy.

Autor jest Finem, ale pochodzi z Kosowa – jego rodzina wyjechała z Bałkanów podczas wojny etnicznej. Pomimo dorastania w fińskim otoczeniu w prozie Statovciego bije gorące, bałkańskie serce.

Historia opowiedziana z ogromną dozą empatii i wrażliwości.

 „Archipelag Psa”Philippe Claudel
Wydawnictwo Otwarte
Data premiery: 14 października 2020

Pewnego poranka na plażę jednej z wysp Archipelagu Psa morze wyrzuca trzy ciała czarnoskórych mężczyzn. Wszystko wskazuje na to, że topielcy to emigranci przemycani przez Morze Śródziemne. Nieliczni, którzy o tym wiedzą, zastanawiają się, co zrobić z ciałami? Czy − jak chce Mer – wrzucić zwłoki do rozpadliny po kryjomu, by nie odstraszyć inwestorów planujących wybudować na wyspie uzdrowisko? A może – jak domaga się Nauczyciel − zawiadomić odpowiednie służby i szukać prawdy o tym, jak zginęli mężczyźni?
Pewne jest jedno: spokojnych wyspiarzy żyjących z rybołówstwa i uprawy winorośli czeka egzamin z człowieczeństwa.
„Archipelag Psa” Philippe’a Claudela to ponadczasowa powieść-refleksja na temat ludzkiej kondycji. Autor demaskuje postawy społeczne, burzy pozorny spokój i stawia ważne pytania o to, czy mamy prawo za wszelką cenę bronić status quo − nawet gdyby oznaczało to sprzeniewierzenie się ideałom.

 „Ten dom jest mój”, Dörte Hansen
Wydawnictwo Sonia Draga
Data premiery: 14 października 2020

Ironiczna i opowiedziana z humorem historia dwóch samotniczek, które niespodziewanie odnajdują coś, czego nie szukały – rodzinę.

Vera ma pięć lat, kiedy w 1945 roku wraz z matką ucieka z Prus Wschodnich do Starego Kraju, w którym jest nazywana „polaczkowym dzieckiem”. Przez całe życie czuje się obco w wielkim zimnym domu, a mimo to nie potrafi go opuścić. Sześćdziesiąt lat później u jego drzwi staje nagle siostrzenica Very, Anne, która uciekła z synkiem z modnej hamburskiej dzielnicy Ottensen. Vera i Anne są sobie obce, lecz zarazem wiele je łączy.

 „Tkanki miękkie”Zyta Rudzka
Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 14 października 2020

Nowa powieść autorki głośnej i znakomicie przyjętej przez krytykę „Krótkiej wymiany ognia".

Leczenie jak kochanie, to nie są sterylne czynności.

Upadek Don Juana i bezkompromisowa rozprawa z mitem uwodziciela. "Tkanki miękkie" to nieoczywista opowieść o zwierzęcym przywiązaniu między ojcem a synem. A także o tym momencie życia, gdy ze wszystkich ważnych uczuć pozostaje obowiązek miłości wobec rodzica.

 „Usterka na skraju galaktyki”, Etgar Keret
Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 14 października 2020

Nowa książka geniusza krótkiej formy!

W 2017 roku Etgar Keret jechał w pośpiechu na spotkanie autorskie do Bostonu, ale auto prowadzone przez jego kierowcę zderzyło się na autostradzie z innym pojazdem. Przednia szyba prysła, poduszki powietrzne eksplodowały, a pisarz złamał dwa żebra. Opowiadał potem, że całe życie przeleciało mu przed oczami, a kiedy policjant wyciągał go ze zniszczonego samochodu, pomyślał: Moja śmierć to zaledwie usterka na skraju galaktyki. Stąd wziął się tytuł nowego, nagrodzonego National Jewish Book Award, tomu opowiadań izraelskiego mistrza tak uwielbianego przez polskich czytelników.



Kreatywność autora jest olśniewająca: Keret raz po raz wpada na pomysł tak dobry, że inny pisarz zamieniłby go w powieść – „The Guardian”

Ludzka kula armatnia, samobójca na krawędzi dachu, metalowa kostka stojąca w salonie – Etgar Keret z dowolnej postaci czy rekwizytu potrafi wyczarować przewrotną i nieprzewidywalną historię, która bawi i wzrusza.

Wątkiem łączącym te krótkie historie jest nasza skłonność do widzenia świata w sposób ograniczony, nieporadnej komunikacji i nieporozumień. Jednak w jakiś sposób, dzięki niezwykłej czułości Kereta, te opowiadania podnoszą na duchu i wprowadzają światło w nasze życie.

„Co nam zostało”, Shilpi Somaya Gowda
Wydawnictwo Prószyńskie
Data premiery: 22 października 2020

Przejmującą powieść o rodzinie, której członkowie wskutek życiowej tragedii oddalają się od siebie, a potem na powrót jednoczą.

Autorka międzynarodowych bestsellerów "Sekretna córka" oraz "Ukochany syn" oddaje teraz w nasze ręce przejmującą powieść o rodzinie, której członkowie wskutek życiowej tragedii oddalają się od siebie, a potem na powrót jednoczą.
Rodzina Olandrów uosabia współczesny amerykański sen. Jaya - wykształcona córka hinduskiego dyplomaty, oraz Keith - pochodzący z Filadelfii ambitny bankier, poznają się w londyńskim pubie w 1988 roku, a po ślubie zamieszkują w pięknym domu w Kalifornii. Ich związek opiera się na wspólnych wartościach oraz miłości do dwójki dzieci - nieco niepokornej nastolatki Kariny oraz młodszego syna, Prema, który jest w ich domu prawdziwym promykiem słońca.
Jednak miłość i dostatek nie są w stanie uchronić ich przed niespodziewaną tragedią, która poważnie narusza niestabilne - jak się okazuje - fundamenty ich życia rodzinnego. Wszystko to, co zdawało się trwałe, w jednej chwili kruszy się. Jaya szuka pocieszenia w duchowości. Keith stawia na wielką karierę. Karina stara się patrzeć wyłącznie przed siebie, marząc, o niezależności. Wszystkim tym rozpaczliwym próbom zmierzenia się z życiem w obliczu tragedii przygląda się Prem - kompletnie bezradny wobec rozpadu niegdyś tak silnych więzi.
Co nam zostało to portret czterech osób, które starają się zrozumieć, co to znaczy być rodziną, i próbują przejść od bolesnej przeszłości do napawającego nadzieją jutra. Głęboko wzrusza refleksja nad tym, jak usilnie poszukujemy naszego miejsca - w małżeństwie, rodzinie, społeczności, a przede wszystkim w sobie samych.

„Mężczyzna w czerwonym płaszczu”, Julian Barnes
Wydawnictwo Świat Książki

Data premiery: 28 października 2020

Latem 1885 roku trzech Francuzów przyjechało do Londynu na kilkudniowe zakupy. Jeden z nich był księciem, jeden hrabią, a trzeci zwykłym człowiekiem o włoskim nazwisku, który cztery lata wcześniej został bohaterem jednego z najbardziej znanych portretów Johna Singera Sargenta. Zwykłym człowiekiem był Samuel Pozzi, lekarz dobrego towarzystwa, pionier ginekologii i wolnomyśliciel – racjonalny naukowiec z niezwykle skomplikowanym życiem osobistym.

Życie Pozziego toczyło się na tle paryskiej Belle Epoque. Piękny wiek przepychu i przyjemności często ukazywał swoją brzydką stronę: histeryczną, narcystyczną, dekadencką i pełną przemocy, czas szerzących się uprzedzeń i ideologii krwi i ziemi, który miał w sobie więcej podobieństw do naszego wieku, niż możemy to sobie wyobrazić.

„Mężczyzna w czerwonym płaszczu" jest świeżym, a jednocześnie oryginalnym portretem Belle Epoque – jej bohaterów i łajdaków, pisarzy, artystów i myślicieli – i życia człowieka, który wyprzedzał swój czas. Błyskotliwa, zaskakująca i poprzedzona głębokimi badaniami nowa książka Juliana Barnesa oświetla owocną i długotrwałą wymianę idei pomiędzy Wielką Brytanią i Francją oraz stanowi przekonujący argument za utrzymaniem jej przy życiu.

„Moja znikająca połowa”, Brit Bennett
Wydawnictwo Agora
Data premiery: 28 października 2020

Siostry bliźniaczki Vignes zawsze będą nierozłączne. Ale po tym, jak dorastały razem w małej, południowej czarnoskórej społeczności i uciekły z domu w wieku szesnastu lat zmieniło się wszystko. Ich rodziny, społeczności, czy tożsamość rasowa. Dziesięć lat później jedna z nich mieszka ze swoją czarną córką, w tym samym południowym mieście, z którego kiedyś próbowała uciec. Druga, potajemnie wychodzi za białego mężczyznę, który nic nie wie o jej przeszłości. Mimo to, nawet rozdzielone tyloma milami i tyloma kłamstwami, losy bliźniaczek pozostają ze sobą powiązane. Co stanie się z następnym pokoleniem, gdy skrzyżują się losy ich własnych córek?

 „Przeminęło z wiatrem”, Margaret Mitchell
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 12 listopada 2020

Wyjątkowe – ilustrowane! – wydanie jednej z najważniejszych powieści XX wieku!

Ilustracje wykonała Anna Halarewicz – artystka współpracująca m.in. z „Elle” i „Twoim Stylem”.

Scarlett O’Hara. Rozpieszczona córka plantatora bawełny. Intrygantka o zielonych oczach, najwęższej talii w trzech hrabstwach i niebywałym tupecie, dzięki którym prawie każdego mężczyznę potrafi okręcić sobie wokół palca. Ale ona zechciała tego jedynego, który jej nie uległ…

Nawet kiedy na jej drodze staje Rhett Butler – bezkompromisowy, inteligentny i cyniczny oficer – nie zamierza zmieniać swoich planów. A Rhett nie zamierza zrezygnować z niej…

Jednak w życiu Scarlett to nie mężczyźni są najważniejsi. Zdana tylko na siebie, poświęca wszystko, aby w ogniu wojny secesyjnej ratować rodzinny majątek – Tarę. I z beztroskiej dziewczyny zaczyna się zmieniać w dojrzałą kobietę.

Powieść o kobiecej niezłomności, walce o rodzinę i własne szczęście. A także o błędach, za które czasami trzeba zapłacić najwyższą cenę…

Filmowa adaptacja Przeminęło z wiatrem z Vivien Leigh i Clarkiem Gable’em po prawie 80 latach od premiery nadal należy do najważniejszych filmów w historii kina.

[ec]


komentarze [15]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
silentlyhere  - awatar
silentlyhere 27.10.2020 09:46
Czytelniczka

Moja znikająca połowa to książka, na ktorą czekałam już od jakiegoś czasu. Tematyka, okładka.... Wszystko tutaj uwielbiam i czekam!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dor  - awatar
Dor 03.10.2020 08:07
Czytelnik

Dla mnie Keret obowiazkowo, ciekawi mnie też Przejście i Ten dom jest mój.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jacqueline  - awatar
jacqueline 02.10.2020 10:32
Bibliotekarka

najbardziej zaintrygowały mnie „Las z wełny i stali” Natsu Miyashita, „Moja znikająca połowa” Brit Bennett oraz „Mężczyzna w czerwonym płaszczu” Julian Barnes'a. ha, pierwszy raz od bardzo dawna trafiłam na książkowe nowości które mnie szczerze zainteresowały. prawie zapomniałam jakie to uczucie ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Eskarina  - awatar
Eskarina 27.09.2020 11:53
Czytelnik

Prawie wszystkie zapowiadają się miodnie 😀 najbardziej ciekawi mnie Barnes.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Behemot  - awatar
Behemot 26.09.2020 19:51
Czytelniczka

Przepraszam, że się tak czepiam ;) ale w tym kontekście użycie określenia "literatura piękna" jest takim samym błędem jak "beletrystyka" ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jamaica88  - awatar
jamaica88 01.10.2020 08:00
Czytelnik

W kwestii beletrystyki miałaś rację, lecz w przypadku literatury pięknej mylisz pojęcia.

Literatura piękna (zgodnie ze słownikiem języka polskiego) ma posiadać głównie wartość estetyczną. Nie wmówisz mi, że kryminał czy thriller taką wartość posiada :D. Literaturą piękną nie może być książka, w której najważniejsze jest, aby akcja gnała do przodu, a nowy trup jest co...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Behemot  - awatar
Behemot 26.09.2020 02:42
Czytelniczka

Zauważyłam dość istotny błąd w tym artykule:

"Ostatnio przedstawialiśmy 10 kryminałów i thrillerów, których nie przeoczymy tej jesieni, a teraz czas na beletrystykę"

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego beletrystyka to:

1. ogół utworów zaliczanych do literatury pięknej;
2. utwory narracyjno-fabularne pisane prozą

Wobec tego kryminały i thrillery zaliczają się do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 26.09.2020 10:24
Administrator

Dziękujemy za komentarz, zmieniliśmy wskazany fragment.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
AnnaDe  - awatar
AnnaDe 25.09.2020 22:16
Czytelniczka

Ja wybieram "Mężczyzna w czerwonym płaszczu" i chętnie kiedyś sięgnę po tę książkę .

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
25.09.2020 21:46
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

betsy  - awatar
betsy 25.09.2020 20:00
Czytelniczka

"Przeminęło z wiatrem" to literaura piękna? Kiedyś to było zwykłe babskie czytadło. Widać standardy się zmieniły. Ale może cos z pozostałych przeczytam :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Eskarina  - awatar
Eskarina 27.09.2020 11:52
Czytelnik

Babskie czytadlo? To klasyka literatury, jedna z najlepszych książek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jatymyoni  - awatar
jatymyoni 25.09.2020 16:31
Bibliotekarz

Mnie jak zwykle interesuje literatura japońska,a więc
Las z wełny i stali
chociaż zaciekawiły mnie
Przejście
Archipelag Psa
Mężczyzna w czerwonym płaszczu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Las z wełny i stali  Przejście  Archipelag Psa  Mężczyzna w czerwonym płaszczu