Co nam zostało

Prószyński i S-ka
2020-10-22
2020-10-22
Magdalena Iwińska

Powieść poruszająca trudny temat śmierci jednego z dzieci. Gdy Prem młodszy syn topi się w domowym basenie rodzina już nie jest ta sama. Każdy zamyka się w swoim świecie i tylko biedna Karina starsza córka musi się zmagać sama z poczuciem winy . Rodzice Keith i Jay zapominają ze mają jeszcze jedno dziecko, które wymaga pomocy. Każdy z nich próbuje na swój sposób poradzić sobie z traumą. Niestety z biegiem czasu do niczego dobrego to nie prowadzi i rodzina Olandrów się rozpada. Karina sama próbuje się pozbierać i z biegiem czasu zamyka się w świecie nauki i badań dopóki nie poznaje tajemniczych hippisów, którzy mają bardzo duży wpływ na dziewczynę.
Co przyniesie jej ta znajomość z dziwnymi na swój sposób młodymi?
Powieść bardzo łatwa w odbiorze bo napisana prostym językiem bez zbędnych opisów i zagmatwanych dialogów. Autorka w prosty sposób pokazuje tragedię rodziny, która zawsze była zżyta, kochała się a w ciągu jednego dnia zapomniała o wszystkim i każdy skupił się na sobie. Jak łatwo w obliczu tragedii rodzinnej zapomnieć o dobrych chwilach. Jak ciężko czasami samemu poradzić sobie z własnymi emocjami , nie potrafiąc rozmawiać otwarcie z najbliższymi. Obce osoby łatwiej docierają do Kariny bo wiedza co chce usłyszeć niż jej rodzice. Do jakich skrajnych decyzji doprowadzi Karinę znajomość z tymi ludźmi? Czy w końcu wszyscy zrozumieją ze najlepiej gdyby odnaleźli drogę do siebie i odbudowali na nowo swoją szczęśliwą rodzinę.

To już druga pozycja autorstwa amerykańskiej pisarki, hinduskiego pochodzenia - Shilpi Somayi Gowdy, z którą mam do czynienia.

Rodzina Olanderów to rodzina szczęśliwa, na którą składają się rodzice oraz dwójka ich dzieci - córka i syn, których dzieli kilka lat różnicy. Można rzec - typowa amerykańska rodzina, która nie może narzekać na nic, mająca bardzo dobre relacje między sobą. A rodzeństwo jak to rodzeństwo bardzo się lubi, ale nie zaszkodzi pokłócić się od czasu do czasu, jak to między rodzeństwem. Rodzinna sielanka kończy się wraz ze śmiercią syna, który tonie w przydomowym basenie. Na oczach czytelników rodzina powoli się rozsypuje, by w pewnym momencie mieć już tylko słabe więzi. Ponieważ każdy odnalazł swoje zajęcie, które pozwala im zapomnieć o tragedii. Przynajmniej im się tak wydaje. Czy powiększający się dystans między rodziną, będzie miał okazję się zmniejszyć? Czas pokaże...

"Co nam zostało" to powieść, która od samego początku skupia na sobie uwagę czytelnika. W książce tej można dostrzec tyle smutku, poszukiwania swojego miejsca na ziemi, że można pomyśleć, że w takim świecie nie ma miejsca na radość i miłość. Zaś sami bohaterowie muszą przejść przez wiele etapów swojego życia, aby lepiej zrozumieć tragedię, która ich spotkała. I chociaż to autorka jest głównym narratorem tej opowieści, to jednak nie narzuca swojego zdania, pozwalając bohaterom pracować na swoje konto. Dzięki czemu to czytelnik ma prawo ocenić ich zachowanie czy sposób postępowania po śmierci członka rodziny. Ważną rolę odgrywa również narracja chłopca, stając się jakby obserwatorem wydarzeń dotyczących jego rodziny. Z tych obserwacji wyłaniają się próby podsumowania działań jego dawnej rodziny, która pogubiła się w swoim dotychczasowym życiu. Nie stara się ich usprawiedliwiać, ale szuka nadziei dla nich na lepsze jutro. Czy ją odnajdą? To już musicie Wy czytelnicy ocenić, ponieważ książkę jak najbardziej polecam. Znajdziemy w niej wiele żalu, cierpienia, ale również dojrzewania do lepszego poznania swojego Ja, oraz do tego, że czasami trzeba coś stracić, by zmienić swoje życie o 180 stopni. Polecam.

"Co nam zostało" to najnowsza książka Shilpi Somayi Gowdy - autorki dość znanej książki "Sekretna córka".
Pisarka ma korzenie hinduskie i dobrze porusza się w tych klimatach.
Tutaj przedstawia historię rodziny, która wiedzie szczęśliwe życie do czasu tragicznego wypadku. To wydarzenie staje się początkiem rozpadu.
Dla Keitha - ojca- ucieczką staje się praca.
Matka Jaya znajduje pociechę w religii hinduistycznej.
Córka Karina nie znajduje u nich pomocy i na własną rękę stara się ulżyć cierpieniu i poszukuje własnej drogi.

To była piękna i szczęśliwa rodzina. Mieli swoje marzenia i cele, wystarczające zabezpieczenie materialne i mieli siebie. Jedno nieszczęśliwe zdarzenie spowodowało, że wszystko się posypało. Każdy zamyka się w swoim kokonie, bo wydaje mu się, że rozmawiając tylko dołoży cierpień drugiej osobie.
Oddalają się od siebie, a poczucie bliskości znika.

Wiele musi minąć czasu, wiele trzeba było popełnić błędów, by dojść do takiego punktu, by wreszcie szczerze ze sobą porozmawiać, próbować sobie wybaczyć i zacząć budować na nowo, z tego co pozostało.

Pisarka dobrze przemyślała swoją powieść. Pokazuje obraz rodziny przed i po tragedii. Dobrze oddaje uczucia i emocje, których doświadcza rodzina. Wspomnienia, które towarzyszą im na każdym kroku. Luka, której nie da się zapełnić niczym i nikim.
Dobra warstwa psychologiczna i autentyczne emocje sprawiają, że dobrze się tę książkę czyta. Jak prawdziwą historię. Do tego ciekawy wątek w zakresie manipulacji sekty oraz cenne uwagi na temat różnic kulturowych w mieszanych rodzinach.

Ciekawa i wciągająca, smutna i prawdziwa, warta przeczytania.
Polecam.

Pisarka ma korzenie hinduskie i dobrze porusza się w tych klimatach.
Dla Keitha - ojca- ucieczką staje się praca.
Matka Jaya...

Pewne wydarzenia determinują nasze życie. Te trudne i bolesne, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, często powodują, że łatwo nami manipulować a nasze wybory nie są najszczęśliwsze i najtrafniejsze. O tym właściwie jest ta książka. Jest to też opowieść o sile rodziny, która w przeciwieństwie do innych ludzi daje nam siłę i wskazuje właściwy tor życiowy. Książka łatwa w odbiorze i przewidywalna. Można przeczytać ale "szału nie ma"

To była taka piękna rodzina. Mieli wszystko. Dziś brakuje tego, co tak naprawdę ich łączyło, a poczucie bliskości i świadomość własnej tożsamości niknie i traci na znaczeniu.

Gowda to nazwisko, które zapadło mi w pamięć przy okazji wcześniejszych tytułów, które wyszły spod pióra tej autorki. Jej książki pięknie wyglądają wśród moich ulubionych powieści, raz po raz przypominając mi o tym, jak cudowna może być literatura kobieca. Tym razem także się nie zawiodłam, spędzając kilka wieczorów z dopracowaną i poruszającą historią, która mogłaby wydarzyć się naprawdę.

„Co nam zostało” to książka o pięknej rodzinie i wspaniałym życiu, które zostało im odebrane zupełnie nieoczekiwanie. Jeden moment, chwila nieuwagi, brak kontroli, które doprowadziły do bolesnej straty i potłukły ten idealny obraz rodzinnego szczęścia na milion kawałków. Mówi się, że to co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi. Tylko czy na pewno? Czy potrafimy zapomnieć, wybaczyć, zacząć żyć na nowo? I w jaki sposób możemy to uczynić? O tym w dużej mierze jest ta książka.

Gowda pokazuje obraz rodziny przed i po tragedii. Na naszych oczach w sercach i umysłach bohaterów zachodzą olbrzymie zmiany, a oni próbują każdego dnia wstać z łóżka, by dalej nieść na barkach niewyobrażalne ciężary. Autorka oddała ich uczucia, dylematy i przemiany tak realistycznie, jakby opowiadała o kimś z własnej rodziny czy o sobie samej. Opisywane przez nią sytuacje i wydarzenia pojawiały mi się przed oczami jak żywe, sprawiając, że całość cechowała się wielką autentycznością i pozwalała w pełni oddać się lekturze.

Nowa książka Gowdy to połączenie tematów znanych i lubianych, ale w taki sposób, że otrzymujemy coś świeżego i dającego do myślenia. To historia dopracowana i kompletna, złożona i dojrzała. To prawdziwe życie zamknięte na kartkach powieści. Nie jest łatwo czytać takie opowieści, bo smutek zaklęty w opowiadanej historii przenosi się na czytelnika, ale to takie opowieści są najpiękniejsze i najbardziej wartościowe, przypominają o tym co ważne, niosą ze sobą przesłanie i pozwalają wyciągać wnioski.

Autorka bardzo mnie zaskoczyła za sprawą tego, w jaki sposób zdecydowała się rozwinąć akcję powieści. Drogi, które wybrali bohaterowie doprowadziły ich do nietypowych miejsc, a my wraz z nimi mogliśmy sprawdzić, co to oznacza i jak wpłynie na ich i tak już zniszczone życie. Gowda nie oszczędza przedstawionych postaci, rzuca im kłody pod nogi, wybiera dla nich trudniejsze ścieżki, nie ułatwiając wyborów. Ale i dla nich zaświeciło słońce, i dla nich pojawiła się nadzieja na lepsze jutro.

Nowa książka Shilpi Gowdy to piękna wariacja na temat codziennego życia. Poruszająca i zapadająca w pamięć historia o wzlotach i upadkach, które mogłyby stać się udziałem każdej rodziny. To także urzekająca mieszanka tematów, sprawiająca, że tytuł ten przypadnie do gustu każdej wielkiej fance dojrzałej literatury kobiecej. Czy można przejść obojętnie obok takiej opowieści?

Przejmująca, piękna i mądra książka pozytywne wrażenia wywarła na mnie i przeczytałam z wielką przyjemnością.

Niesamowita książka. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie i dała bardzo wiele do myślenia...
Normalna, szczęśliwa rodzina Olandrów, po tragicznej śmierci syna, nagle roztrzaskuje się na kawałki. Dosłownie i w przenośni. Już nie ma Olandrów - jest Karina, Jay i Keith i nic juz nie jest takie same. Każde z nich, na swój sposób, próbuje poradzić sobie z tym traumatycznym wydarzeniem, ale bezskutecznie. Świat wali się na głowę wszystkim, ale najbardziej okaleczona jest Karina, która w swojej dziecięcej psychice zakodowała sobie winę za śmierć brata, a rodzice, zbyt zajęci swoim własnym cierpieniem, nie potrafili jej pomóc. Co z tego wynikło? Po prostu przeczytajcie. To książka, której szybko nie wyrzucicie z pamięci...

"CO NAM ZOSTAŁO" SHILIPI SOMAYA GOWDA

Jest to znakomity przykład pięknej literatury pięknej.

Trzecia powieść autorki, lecz moje pierwsze spotkanie z Jej piórem. Ciekawy temat, niebanalna fabuła bardzo dopracowana i wciągająca.
Piękny język i styl oraz to coś co wciąga w wykreowany świat i nie pozwala z niego wyskoczyć, dopóki nie przeczytasz powieści do końca.

Niby nic nadzwyczajnego - rodzina Olanderów uosabia współczesny amerykański sen.
Są bogaci, szczęśliwi, mają siebie i spełniają się zawodowo.

Joya - jest córką hinduskiego dyplomaty, matką Kariny i Prema oraz żoną Keith. Jest bardzo zapracowana i zajęta sobą.
Jej mąż jest bardzo ambitnym bankierem, który całkowicie poświęcił się pracy zawodowej.Karina jest nastolatką, która bardzo często opiekuje się młodszym ośmioletnim bratem, pomimo, że sama jest jeszcze dzieckiem.Ten spokojny i cudowny świat rozpada się na milion małych kawałków pod wpływem jednego nieprzewidywalnego wydarzenia.

Pewnego dnia, gdy Prem pozostaje pod opieką Kariny dochodzi do tragedii.
Dziewczyna za wszelką cenę stara się uratować brata, jednak jest już za późno.
Wszyscy bardzo przeżywają tę tragiczną i zupełnie niepotrzebną śmierć chłopca.Od tego momentu każdy z pozostałych członków rodziny będzie starał się zmierzyć z tą okrutną traumą.Karinę męczy poczucie winy, że przez nią jej brat nie żyje. Rzuca się w wir nauki i stara się być idealna.Joya też ma poczucie winy, bo przecież to ona jest dorosła i nie powinna była pozostawiać chłopca pod okiem  trzynastoletniej dziewczynki.
Szuka ukojenia w modlitwach i medytacji. Keith chowa się w sobie, przestaje jeść i zamyka się w łazience płacząc, gdy nikt nie słyszy.Ta rodzina nigdy już nie będzie taka sam.
Czy jednak uda się im pozostać Rodziną ?

Jest taki piękny i wzruszający moment, gdy po wielu wieczorach jedzenia odgrzewanych posiłków ojciec ugotował obiad i wszyscy zjedli ze smakiem. Przypomniało to też małżeństwu ich wspólne zamiłowanie do jedzenia, które ich zbliżyło, gdy tylko się poznali.
Czy będzie to dobry sposób, aby dotrzeć w jakiś sposób do żony ?
Jednak czy tak traumatycznie przeżycie, jakim jest śmierć własnego dziecka pozwoli im żyć razem nadal ?Zachęcam do przeczytania. Ja już wiem.
Będzie bardzo emocjonalnie, wzruszająco i prawdziwie.
Tak różnie reagujemy w sytuacjach ekstremalnych i okrutnych.

To piękna i zarazem bardzo smutna opowieść o rodzinie.

Idealna lektura na zimowe wieczory.

"CO NAM ZOSTAŁO" SHILIPI SOMAYA GOWDA

Jest to znakomity przykład pięknej literatury pięknej.

Niby nic...

Książka buduje napięcie, wstrząsa fundamentem rodziny w powieści by potem je zdefiniować na nowo. Książka jest dobrze przetłumaczona, przez co nie odczuwa się bariery językowej.

Bardzo dobra powieść dla kobiet.

Bardzo dobra powieść dla kobiet.

• Prawdziwe Historie
  • Domowa biblioteka - literatura piękna
  • Przeczytane 2023
  • Współczesna

Dodaj cytat z książki Co nam zostało