Wybierzmy razem Książki Roku 2019! 

LubimyCzytać
03.02.2020

Start! Ruszyło głosowanie czytelników, które wyłoni Książki Roku 2019. W 12 kategoriach nominowanych jest 230 książek. Głosowanie trwa do końca lutego, a laureatów poznamy na uroczystej gali finałowej, jaka odbędzie się w Starym Browarze w Poznaniu. W tym roku wybierzemy również Literackie Wydarzenie Roku 2019!

Wybierzmy razem Książki Roku 2019! 

Czy wiecie, że w lubimyczytać.pl czytelnicy wystawili książkom już przeszło 21 milionów ocen i napisali ponad 2,5 miliona opinii? Jesteście niezwykłą społecznością, której uznanie jest ważne dla pisarzy. Teraz możecie ich nagrodzić za wybrane, ulubione tytuły, które dostarczyły Wam w roku 2019 niezwykłych przeżyć. 

W Waszych czytelniczych rękach leżą losy nominowanych książek!

Pięć lat Plebiscytu Książka Roku

Reklama

Oceniając i opiniując, społeczność lubimyczytać.pl przez cały rok tworzy bazę, na podstawie której książki otrzymują nominacje w plebiscycie. Od 2015 roku organizujemy największy plebiscyt literacki, w którym decyzję o wygranej podejmują czytelnicy. W minionych czterech edycjach plebiscytu na ulubione książki czytelnicy oddali łącznie 457 tys. głosów.

W tym roku Plebiscyt Książka Roku odbędzie się już po raz piąty, warto więc z tej okazji powspominać poprzednie lata. W pierwszej edycji plebiscytu wygrały między innymi: „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins, „Najgorszy człowiek na świecie” Małgorzaty Halber czy „1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej. Rok później triumfowały: „Małe życie” Hanyi Yanagihary, „Rewizja” Remigiusza Mroza, „Słowik” Kristin Hannah oraz „Szeptucha” Katarzyny Bereniki Miszczuk. Rok 2017 należał do Zygmunta Miłoszewskiego („Jak zawsze”), Carlosa Ruiza Zafóna („Labirynt duchów”), Jarosława Grzędowicza („Hel 3”) oraz Stephena Kinga i jego syna Owena („Śpiące królewny”). W ubiegłym roku tytuł Książki Roku zgarnęły z kolei takie publikacje, jak „A ja żem jej powiedziała” Katarzyny Nosowskiej, „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza, „Spektrum” Martyny Raduchowskiej, „Będzie bolało” Adama Kaya czy „Ciotka Zgryzotka” Małgorzaty Musierowicz. Plebiscyt pozwala śledzić czytelnicze trendy, pokazuje, jakie książki cieszą się w Polsce zainteresowaniem czytelników i którzy autorzy zyskują coraz szersze grono fanów. Niektórzy pisarze zdobyli na przestrzeni ostatnich lat już niejedną statuetkę! Przypomnijcie sobie wszystkich laureatów poprzednich edycji.

Wybierzmy razem Książki Roku 2019

Rozpoczynamy jubileuszową, piątą edycję plebiscytu! Jak zawsze możecie głosować na książki w każdej z 12 kategorii. Wspólnie z Allegro przygotowaliśmy również niespodziankę – dodatkową, specjalną trzynastą kategorię Literackie Wydarzenie Roku 2019. Pierwsze 50 tys. osób, które odda głos właśnie w tej kategorii, otrzyma kod Allegro Smart! na darmową dostawę kurierem lub do sieci 20 tys. punktów odbioru i automatów paczkowych w całym kraju. Więcej o usłudze Allegro Smart! przeczytasz w regulaminie, a o zasadach przyznawania kodów – na stronie Plebiscytu, w zakładce „Zasady głosowania”.

Łącznie w 12 kategoriach nominowanych jest 230 tytułów z 65 wydawnictw, a także 5 wydarzeń. Głosowanie trwa do 29 lutego na stronie: lubimyczytac.pl/plebiscyt.

Jak głosować? 

1. Wejdź na stronę lubimyczytac.pl/plebiscyt.

2. Masz 13 głosów – po jednym na każdą kategorię.

3. Zapoznaj się z nominowanymi książkami oraz wydarzeniami.

4. Aby oddać swoje głosy, zaloguj się w serwisie lubimyczytać.pl i pod wybraną książką w danej kategorii kliknij przycisk „Głosuję”. Pamiętaj, w każdej kategorii możesz zagłosować tylko raz. Po zagłosowaniu nie możesz cofnąć swoich głosów.

Grafika przedstawiająca kryteria wyboru Książek Roku 2019

Gala finałowa Książki Roku 2019

Reklama

To nie koniec niespodzianek. Wyniki Waszego głosowania poznamy podczas gali finałowej, która odbędzie się 6 marca 2020 roku w Starym Browarze w Poznaniu. Wśród zaproszonych gości znajdą się nominowani pisarze, a także autorzy ich sukcesu, czyli Wy – użytkownicy lubimyczytać.pl. Niestety nie jesteśmy w stanie zaprosić wszystkich, ale przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania będzie 10 dwuosobowych zaproszeń na tę ceremonię. Relację z gali będziecie mogli śledzić również online.

Weekend z książką w Starym Browarze

Ceremonia wręczenia nagród jest jednym z elementów „Weekendu z książką”, który odbędzie się w dniach 6–8 marca w Starym Browarze. To kolejna nowość tej edycji. Dzień po gali, 7 marca, czytelnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich, o których więcej napiszemy wkrótce, a 8 marca zapraszamy na wielką wymianę książek „Z półki na półkę”

Dziękujemy, że jesteście z nami i tworzycie niezwykłą społeczność czytelników lubimyczytać.pl!

Książki czekają na Wasze głosy!

Zespół lubimyczytać.pl, czyli: Iza, Ewa, Aneta, Agnieszka, Alicja, Justyna, Joanna, Kinga, Przemek, Piotrek, Andrzej, Marek, Mariusz, Adam, Adam, Paweł, Mateusz, Mateusz i Mateusz.

Reklama

komentarze [54]

Sortuj:
756
501
07.03.2020 12:46

Kilka pozycji trafionych,niektóre są zaskoczeniem ..


0
1509
konto usunięte
01.03.2020 00:48

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


0
1509
konto usunięte
28.02.2020 14:18

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


0
1509
01.03.2020 00:49

To jakich autorów i jakie książki dodałbyś?


0
1509
01.03.2020 22:31

Na pewno Matthew Walker "Dlaczego śpimy". Przede wszystkim jednak zależałoby mi, aby zobaczyć jakie były preferencje/zainteresowania czytelników w obrębie tej kategorii w 2019 (czyli co by do niej trafiło). Może w przyszłym roku się uda :)


0
1509
02.03.2020 07:17

Napisałem wątek na forum, aby podawać różne książki popularnonaukowe, te nowe i te stare, które są warte przeczytania.


Reklama
162
28
12.02.2020 21:48

„O północy w Czarnobylu” za klimat, za ciężką pracę autora, za prawdę o Czarnobylu a przede wszystkim za prawdę o Związku Radzieckim. Czytając tę książkę, w pewnym momencie doszedłem do wniosku, że chyba bardziej przeraża mnie nie sama katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i jej okropne skutki, ale to w jaki sposób komunistyczni decydenci zbudowali swój świat....

więcej

881
405
07.02.2020 15:32

Chciałabym wierzyć w rzetelność Plebiscytu Książki Roku 2019, ale nie potrafię, jak dostaję takie e-maile:

Jaką mam mieć teraz pewność, że głosy na książki Wydawnictwa SQN nie są oddawane, bo to oferuje coś w zamian? Czy to sprawiedliwe w stosunku do pozostałych twórców i ich wydawców?

Jeżeli nie wiecie, to na stronie CzytamPierwszy.pl wspomniane punkty ISBN zamienia...

więcej

2899
743
07.02.2020 19:24

Czyli jeszcze trzeba sprawdzać wydawcę, aby na takie coś nie zagłosować.


443
82
07.02.2020 21:01

Akurat na Horyzont głosowałam bo mnie zachwycił, ale sam zamysł na nakłanianie do głosowania w ten sposób to bardzo nieuczciwe zagranie i mam nadzieję, że czytelnicy będą mieli własny rozum i zagłosują zgodnie z sumieniem


808
31
08.02.2020 00:34

Nie ma od dawna rzetelności tego plebiscytu skoro są osoby, które głosują na książki,których nie czytali.


351
157
09.02.2020 17:26

Chamskie zagranie...


2899
743
09.02.2020 17:33

Ja myślę, że najczęściej głosują na jedyną, którą przeczytali, tą najbardziej reklamowaną z danej kategorii.


881
405
10.02.2020 16:08

Ludzie prowadzący portal CzytamPierwszy.pl nawet nie starają się udawać, że ich strona ma coś wspólnego z czytaniem książek.

Odwiedzając ich bloga, można dowiedzieć się, że portal nagradza za:

- komentowanie zdjęć, bez konieczności znajomości treści książki. Proponują pisanie tego rodzaju tekstów: „Jeszcze nie czytałam tej pozycji, widzę jednak całą masę super opinii....

więcej

351
157
10.02.2020 18:37

Mnie skusiła wizja "darmowych" egzemplarzy do recenzji(wiadomo, gdy się chce nowości trzeba bulić). Niestety szybko sobie ich odpuściłam, gdy się okazało, jak działają i nie jest to tak kolorowe, jak z pozoru wygląda. Szkoda. Ale wydaje mi się, że są lepsze ścieżki rozwoju niż ta strona.


49
3
11.02.2020 12:50

Zakładając bloga recenzenckiego pokusiłam się o przeczytanie regulaminu CzytamPierwszy i nawet od tej strony nie wygląda to za ciekawie (między innymi dlatego zrezygnowałam).
Ogólnie portal zabrania publikowania treści naruszające dobra osób trzecich (2, 15a), a przecież negatywna recenzja niejako narusza dobra osób trzecich (mniejsza sprzedaż, mniejsze przychody dla...

więcej

219
0
05.02.2020 11:51

A co myślicie o "malinach" roku? Dodatkowa kategoria ?


258
206
05.02.2020 16:07

Przecież to własnie jest Malina Roku (a raczej Kupa Roku).


486
13
04.02.2020 20:14

Przepraszam, ale czy można w tym roku głosować, nie przeczytawszy ani jednej książki? Poprzednio można było.


808
31
04.02.2020 23:54

Że co? Skoro nie czytałeś żadnej z nominowanej książki to nie głosuj.


486
13
06.02.2020 19:54

Nie przeczytałem ani jednej, ale może jestem jednej wydawcą, co Pani na to? Być może mam na tym portalu 50 000 kont, ale nie chce mi się ich uzupełniać książkami. Oczywiście to czysto hipotetyczne rozważania :)


2825
86
07.02.2020 16:13

TyDraniu, ale fajny masz nick ;) Spieszę donieść, że w ubiegłym roku jak i w kolejnych już minionych ludzie głosowali i dalej będą głosować na coś, czego nigdy nie przeczytali. Bo kto będzie się przejmował, skoro samo LC nic sobie z tego nie robi :)


486
13
07.02.2020 19:59

Dzięki Audrey. Zgadzam się w stu procentach, że mam fajny nick, i w tej drugiej sprawie też! :)


808
31
08.02.2020 00:30

Przykre, że wydawca nie wie co wydaje. To że ktoś nie dodał jakiejś książki wcale nie musi oznaczać, że nie przeczytał książki. Ale ty twierdzisz,że żadnej z nich nie przeczytałeś, więc nie bardzo rozumiem chęć głosowania (które nie polega na wybraniu najpiękniejszej okładki). Zdawałoby się, że miłośnicy książek nie powinni mieć problemów z czytaniem ze zrozumieniem.


1136
128
28.02.2020 22:58

@TyDraniu (heh, nie można się nie uśmiechnąć, zwracając się do ciebie :)) - można głosować na książki, których się nie przeczytało.

@Effy - najdelikatniej mówiąc, to nie twoja sprawa, czy ktoś głosuje czy nie.


808
31
29.02.2020 09:14

Airain, dodawać do biblioteczki książki na półkę przeczytane,których nie czytało czy pisać opinię o książki,których nie czytało, czemu by nie?
niedelikatnie pisząc to nie twój interes czy coś dla mnie jest zjawiskiem absurdalnym czy nie...


1010
52
04.02.2020 16:24

Kto wybierał te książki do plebiscytu?
Czy one zostały wytypowane według ilości czytelników? Jeżeli tak, to tylko potwierdza, że o powodzeniu książki decyduje nie jakość, a reklama.
W przypadku literatury faktu może to nie działa, ale jak chodzi o beletrystykę - na pewno - wśród książek nominowanych są koszmarne gnioty, a brak tych lepszych.


808
31
04.02.2020 23:49

Gdybyś przeczytał/a ten wpis pod, którym zostawiasz komentarz byś wiedział/a na jakiej zadzie były nominowane książki. Słabo.
Logiczne,że między innymi brana jest pod uwagę liczba czytelników. Skoro książka nie ma czytelników to nie ma też głosów.


2647
333
04.02.2020 12:59

Rezygnuję z głosowania skoro w tym celu trzeba używać bety. Niedługo będziecie wmawiać ludziom, że z przyczyn technicznych nie dało się przygotować podstrony do głosowania w normalnej wersji serwisu.


62
54
04.02.2020 11:15

Całkiem fajne nominacje ^^ choć nie we wszystkich mogłam zagłosować (bo z nieznanych nie wybieram) - najbardziej kibicuję Jadze :*


zgłoś błąd