rozwiń zwiń

Książki w sam raz na lato

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.06.2016

W pierwszy weekend lata prezentujemy zestawienie książek, które choć bardzo różne, łączy to, że ich akcja toczy się w czasie jednego lata. A przynajmniej to jedno lato ma decydujący wpływ na dalsze losy bohaterów. Polecamy!

Książki w sam raz na lato

Lato, Edith Wharton

Wczesnym latem w niewielkim miasteczku North Dormer Charity Royall, adoptowana córka miejscowego adwokata, zauważa na ulicy młodego człowieka, którego styl bycia i ubranie świadczą, że przyjechał z dużego miasta. Poznają się później, w bibliotece, w której Charity pracuje jako bibliotekarka. Okazuje się, że młodzieniec jest architektem i poszukuje książek o wczesnym budownictwie Nowej Anglii. Lucius budzi w dziewczynie zupełnie nowe uczucia, z czasem opanowuje jej myśli zupełnie.

Powoli dowiadujemy się o niezwykłym pochodzeniu dziewczyny. Wharton umiejętnie stopniuje napięcie, dostarczając kolejnych informacji na temat bohaterów, a także powoli odkrywając przez czytelnikiem ich prawdziwe, skrywane pod różnymi maskami oblicza.

Do latarni morskiej, Virginia Woolf

Do latarni morskiej" to, obok „Pani Dalloway" czy „Fal", jedna z najbardziej znanych i być może najwybitniejsza powieść Virginii Woolf. Wydana w Anglii w 1927 roku, zjednała sobie krytykę i czytelników nie tylko nowatorstwem formalnym, ale i niezwykłą głębią poetyckiego wyrazu. Opowiada o tym, jak państwo Ramsayowie, wraz z dziećmi i kilkorgiem przyjaciół, spędzają letnie wakacje na szkockiej wyspie Skye. Mały James, najmłodszy w rodzinie, marzy o wyprawie do latarni morskiej.

Oblężenie Krisznaporu, J. G. Farrell 

Książka wyróżniona Nagrodą Bookera, w której J. G. Farrell opowiada o zmierzchu Imperium Brytyjskiego. Autor skupia się na opisaniu oblężenia Krisznaporu, które faktycznie miało miejsce w 1857 roku w czasie powstania sipajów. W miarę jak lato staje się coraz gorętsze, a bunt sipajów przybiera na sile, sytuacja Brytyjczyków w Indiach stopniowo się pogarsza.

Wielki Gatsby, F. S. Fitzgerald

Letnie przyjęcia, pływanie w basenie, niebo usiane jasnymi gwiazdami - ,,Wielki Gatsby" to jedna z najbardziej kojarzących się z latem i upałem powieści amerykańskich. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji jej przeczytać, a macie ochotę, to wakacje to dobry czas, by to zrobić. 

Romantyczna miłość, przyjaźń, amerykański sen o szczęściu i sukcesie dostępnym dla każdego to stereotypy, które przynoszą głównemu bohaterowi, Jayowi Gatsby'emu, parweniuszowi przedzierzgniętemu w bogacza - tragiczne rozczarowanie. Miłość zniszczył kult pieniądza, przyjaźń okazała się pustym słowem, a sukces finansowy nie wprowadził go tak naprawdę do ,,lepszej" sfery.

Utalentowany pan Ripley, Patricia Highsmith

Bohaterem powieści jest Tom Ripley, dwudziestoparoletni nowojorczyk, sprytny oszust podatkowy, człowiek o niepohamowanej ambicji, pragnący wybić się ponad przeciętność. Taką szansę nieoczekiwanie otrzymuje, kiedy bogaty biznesmen, Howard Greenleaf, powierza mu niecodzienną misję: funduje Tomowi wyjazd do Europy, mając nadzieję, że namówi jego syna, Dickiego, który zerwał kontakty z rodziną, do powrotu do kraju. Ripley odnajduje chłopaka w malowniczym włoskim miasteczku, gdzie Dickie wiedzie beztroskie, dostatnie życie. Pozyskawszy jego przyjaźń i zaufanie, Tom mimowolnie zaczyna coraz bardziej się z nim utożsamiać, aż wreszcie bez skrupułów postanawia zająć jego miejsce, by zrealizować swoje marzenia o życiu w luksusie. Podejmuje grę, w której niezwykle przydatny okazuje się jego talent do oszukiwania ludzi i manipulowania nimi, przede wszystkim zaś zdolność do przeistaczania się, z niebywałą bowiem łatwością potrafi zmieniać tembr głosu i styl bycia, a nawet wygląd zewnętrzny...

Sylvia Plath w Nowym Jorku. Lato 1953, Elizabeth Winder

Sylvia Plath lubiła jedzenie, seks i fatałaszki. Wbrew krzywdzącym stereotypom – była kobietą z krwi i kości.

W czerwcu 1953 roku dwudziestoletnia Plath przyjechała do Nowego Jorku i została redaktorką czasopisma o modzie „Mademoiselle”. Zamieszkała w hotelu Barbizon, chodziła na przedstawienia baletowe, na mecze bejsbolu i tańczyła w West Side Tennis Club. Miała cudownie spędzić czas. Ale to, co nastąpiło, okazało się dwudziestoma sześcioma dniami bólu, przyjęć i pracy, które ostatecznie zmieniły bieg jej życia.

Opowieść Elizabeth Winder, uzupełniona zdjęciami i szkicami, wprowadza nas świat Sylvii Plath, zanim stała się jedną z największych i najbardziej wpływowych poetek XX wieku. To niezwykłe spojrzenie na młodą Sylvię i miesiąc, który położył podwaliny pod jej przełomową powieść – Szklany klosz.

Słoneczne wino, Ray Bradbury

Opowieść o krainie dzieciństwa, widzianej z wielką nostalgią i miłością. To opowieść, złożona z wielu krótkich opowieści, rozgrywających się latem 1928 roku, w małym, sennym miasteczku. Historia budzenia się samoświadomości 12-letniego chłopca, Douglasa, wielka afirmacja życia, codziennych wydarzeń i rytuałów. Akcja toczy się w Green Town, mieście wzorowanym na rodzinnym miasteczku Bradbury'ego, Waukegan, Illinois. Douglas opowiada o letnim winie, które robił jego dziadek. Pisze, że jego smak na języku to esencja lata – zresztą to samo można powieść o całej książce.

Niech zawiruje świat, Colum McCann
Nowy Jork, sierpień 1974. 
Człowiek chodzi po niebie. Miasto zamiera w pełnym przerażenia podziwie. Mężczyzna idzie, podskakuje i błaznuje w powietrzu pomiędzy nowo wzniesionymi bliźniaczymi wieżami. Sto dziesięć pięter niżej toczy się normalne życie.
Radykalny i zaangażowany irlandzki ksiądz pracuje w Bronksie z grupą prostytutek; bogata pani domu z Upper West Side rozpacza po śmierci syna w Wietnamie; jej mąż, cyniczny sędzia, wydaje wyrok na drobnych przestępców w śródmiejskim sądzie; młoda artystka zmaga się z uzależnieniem narkotykowym i skazanym na niepowodzenie małżeństwem.
Na tle gwałtownych zmian politycznych i społecznych oraz dramatycznego ścierania się poglądów na temat wojny wietnamskiej, w obliczu kryzysu paliwowego i w początkach internetu odmienne egzystencje tych niezwykłych postaci zderzą się w cieniu jednego beztroskiego czynu.

Lato, Tove Jansson

Tove Jansson najbardziej znana jako autorka i ilustratorka niepowtarzalnej serii książek o Muminkach napisała również „Lato” – poruszającą i metaforyczną historię, w której w sposób prosty, z niespotykaną lekkością, opowiada o sprawach trudnych i poważnych. To ciepła i nastrojowa opowieść o wyspie, na której mieszka 6-letnia Sophia, jej babcia i tata, którą można traktować jako metaforę ludzkiego losu. Starcie młodości i starości, uczenie się życia, świat ukryty w szczegółach, problem śmierci i Boga...
„Lato” to dobra literatura i nie tylko miłośnik twórczości Tove Jansson powinien poznać tę książkę (zostawcie sobie tę książkę na pochmurny dzień).

Lato miłości, Helen Cross

Rok 1984. Yorkshire. Upalne lato. W małym miasteczku, gdzie nigdy nic się nie dzieje, 15-letnia Mona zabija nudę, pijąc alkohol, kradnąc i grając na owocowej maszynie. Pewnego dnia w życie nastolatki wkracza Tamsin – zepsuta panienka z bogatego domu, której siostra zagłodziła się na śmierć, a matka boryka się z niewiernym mężem. Dziewczęta zaprzyjaźniają się, a relacje między nimi przybierają wkrótce niezwykłe oblicze... Rodzi się wyjątkowa więź, która zmienia ich życie w pasmo nieskrępowanych szaleństw, z morderstwem w tle włącznie. Ekranizacji powieści dokonał Paweł Pawlikowski, Polak mieszkający od 30 lat w Wielkiej Brytanii. „Lato miłości" spotkało się z olbrzymim aplauzem ze strony krytyki i publiczności, a nagroda, jaką otrzymał reżyser, jest potwierdzeniem jego niewątpliwego talentu.

Kontury, Rachel Cusk

Czy przyjaźń kobiety z mężczyzną jest w ogóle możliwa? Zdania są tu podzielone…

Mężczyzna i kobieta siedzą obok siebie w samolocie. Zaczynają rozmawiać – o celu swojej podróży, pracy, rodzinach. Żalą się, dzielą się rodzinnymi problemami, analizują swoje małżeństwa i rozwody. Im bardziej brną w nieco podkolorowane historie swojego życia, tym bardziej stają się sobie bliscy. 

„Kontury” Rachel Cusk to powieść w dziesięciu rozmowach. Oszczędna i wnikliwa, koncentruje się wokół pisarki prowadzącej kurs kreatywnego pisania podczas pewnego nieznośnie gorącego lata w Atenach. Faye uczy swoich studentów sztuki tworzenia opowiadań, spotyka się z innymi pisarzami na obiadach i dyskusjach, pływa w Morzu Jońskim ze swoim sąsiadem z samolotu. Spotykani przez nią ludzie mówią przede wszystkim o sobie: dzielą się swoimi fantazjami, lękami, teoriami na temat związków, żalami i tęsknotami. W kontrze do ich wyznań Cusk tworzy portret Faye, kobiety w obliczu wielkiej straty.

Nemezis, Philip Roth

W „morderczym upale tropikalnego Newark” szerzy się złowroga epidemia – przebywającym w mieście dzieciom grozi paraliż, kalectwo, a nawet śmierć. Powieść Philipa Rotha o epidemii polio w środku wojennego lata 1944 roku. Centralną postacią Nemezis jest dwudziestoparoletni opiekun szkolnego boiska, Bucky Cantor, oddany swoim obowiązkom, a jednocześnie niemogący pogodzić się z tym, że słaby wzrok wykluczył go z udziału w wojnie. Analizując wewnętrzne rozterki Bucky’ego, po tym jak polio zaczyna siać zniszczenie także na jego boisku, Roth przedstawia całą gamę emocji, jakie może wywołać taka zaraza: strach, wściekłość, cierpienie i ból. 

Nad opowieścią ciąży mroczne pytanie, które Philip Roth zadaje również w innych swoich książkach („Everymanie”, „Wzburzeniu” i „Upokorzeniu”): Jakie wybory sprawiają, że życie przechyla się na stronę tragedii? Do jakiego stopnia jesteśmy bezsilni wobec niefortunnego splotu okoliczności?

Wakacje, Grzegorz Uzdański

Marta – matka i Justyna – córka spędzają razem tydzień w gospodarstwie agroturystycznym na Kujawach. Celem ich podróży jest odwiedzenie miejsc związanych z ukrytą historią rodzinną: powracająca we wspomnieniach bohaterek babka była Niemką, ewangeliczką, która po wojnie poddała się całkowitej asymilacji i nigdy nie wspominała o swoim pochodzeniu lub ocalałych członkach rodu. Ta podróż ma także drugi nurt: matka i dorosła córka próbują spędzić razem czas wyłączony z codzienności, odkładając na bok nieporozumienia i konflikty, których istnienia są boleśnie świadome, i zbudować platformę porozumienia i bliskości, a przynajmniej zapewnić sobie przyjemne wspomnienia ze wspólnej wyprawy. Plany ambitne, a rzeczywistość sobie: z wielkiej wyprawy do korzeni robią się… zwyczajne wakacje.

Wakacje Mikołajka. Wczasy nad morzem, Jean-Jacques Sempé, René Goscinny

I coś dla dzieci (choć nie tylko): Mikołajek jedzie na wymarzone wczasy nad morzem! Poznaje tam nowych kumpli, z którymi będzie grał w piłkę, nurkował, a nawet szukał gniazda węży... Tata marudzi, bo towarzyszy im Bunia, a mama poznaje włoskiego reżysera i na chwilę zamienia się w gwiazdę filmową. Historia fantastycznych wakacji.

 

A Wy, jakie książki zabierzecie ze sobą na wakacje? Już o tym myśleliście? 


komentarze [20]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
monyszka 29.06.2016 14:56
Czytelnik

Gorąco plecami moją ulubioną książkę Jacqueline Carey 'Strzała Kusziela'. Niesamowita opowieść, która kompletnie pochłania czytelnika.

Strzała Kusziela

Drugą książką jest ostatnio przeczytana nowość 'Dotyk północy' Adelina Tulińska. Książka warta uwagi. Dobra na wakacje. bo bardzo przyjemnie się ją czyta.

Dotyk Północy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Strzała Kusziela  Dotyk Północy
Jolanta 26.06.2016 13:23
Czytelniczka

W mojej walizce znajdzie się "Na wschód od Edenu":)A z powyższej listy już poza turnusem na pewno sięgnę po książkę Woolf "Do latarni morskiej".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytacz 27.06.2016 10:14
Czytelnik

Chętnie wzięłabym ze sobą '' Lato Muminków '' Tove Jannson i nową kiążkę , którę przeczytałam ostatnio '' Dotyk Północy''Adeliny Tulińskiej Obie lektury łączy klimat skandynawskich legend.Od obu trudno sie oderwać chociaż są bardzo różne.
Dotyk Północy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Dotyk Północy
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Beata-Chiara 26.06.2016 02:56
Bibliotekarka

Lekka, łatwa, w sam raz do wzięcia na plażę czy w podróż:
Na rozstaju dróg
Może nie jest to litertura wybitna, ale ja do dziś miło wspominam tę książkę.

A dla młodszych Czytelników- książki z cyklu "Stowarzyszenie wędrujących dżinsów":
Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Na rozstaju dróg  Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów  Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów: Rok później  Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów: Trzecie lato  Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów: Ostatnie lato
Aksamitt 26.06.2016 00:39
Czytelniczka

Tak sobie myślę,że... książki Danuty Noszczyńskiej, z lekką nutą ironii mogą ożywić nasze umysły podczas upałów;)
U mnie ostatnią przeczytaną jej książką była bardzo dobrze wspominana Harpia , a teraz biorę się za Farbowana blondynka

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Harpia  Farbowana blondynka
lostindreams 25.06.2016 21:15
Czytelnik

Ja polecam "Ten jeden dzień" (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/247745/ten-jeden-dzien) Gayle Forman. Lekka, miła i przyjemna, oraz- co mnie zachwyciło- ten spontaniczny wyjazd do Paryża, a takiej spontaniczności czasami nam brakuje. Miłych wakacji! :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kamila1041 25.06.2016 20:30
Czytelniczka

Zarezerwowałam już chyba z połowę biblioteki :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mia 25.06.2016 18:54
Czytelniczka

Ja polecam Ostatnia piosenka

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Ostatnia piosenka
Natka 25.06.2016 16:19
Czytelniczka

Co prawda zaplanowałam inne książki ,ale teraz polecam Idę sierpniową
Ida sierpniowa

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Ida sierpniowa
ioanna 25.06.2016 22:10
Czytelnik

Uwielbiam Musierowicz :) nawet po ponad dwudziestu latach :) a od tej książki się zaczęło, bo otrzymałam ją jako nagrodę na zakończenie 8. klasy :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marlena3118 25.06.2016 16:11
Czytelniczka

Ja na wakacyjny wyjazd planuję zabrać Ptasiek i Love, Rosie. Mam nadzieję, że postawiłam dobrze :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Ptasiek  Love, Rosie
ogarbejbe 25.06.2016 16:01
Czytelniczka

Polecam Remigiusza Mroza, na mnie Rewizja już czeka :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Rewizja