Kontury

Okładka książki Kontury Rachel Cusk
Okładka książki Kontury
Rachel Cusk Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Outline
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2016-05-18
Data 1. wyd. pol.:
2016-05-18
Data 1. wydania:
2015-01-13
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328026551
Tłumacz:
Jacek Żuławnik
Tagi:
Jacek Żuławnik
Inne
Średnia ocen

5,3 5,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

W jakiej jesteś formie?4589 277 108

Oceny

Średnia ocen
5,3 / 10
66 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1750
1138

Na półkach: , ,

Rzadko mi się zdarza, że nie wiem co napisać o tej książce.
Rachel Cuck to dla mnie zagadka i jej książka też. Tak jakby po jej przeczytaniu zostały mi właśnie "kontury", które trzeba wypełnić. Tylko czym?
Opis z okładki zupełnie nie zgadza się z treścią. Nie ma tam rozważań o przyjaźni damsko-męskiej. Imiona osób pomylone - ogólnie opis to po prostu niewypał. Wydawca powinien się wstydzić.
Nie ma akcji. Do końca czekałam, że coś wydarzy, ale nic takiego się nie stało.
Jest dziesięć rozdziałów wypełnionych spotkaniami i rozmowami. Rozmowy są miejscami ciekawe. Osoby zagłębiają się w rozważania o związkach małżeńskich, przyczynach ich rozpadu, tęsknotą za poprzednimi partnerami, bo ci nowi wcale nie okazują się lepsi.
Bohaterka książki jest dobrą słuchaczką i wiele poznanych osób jej się zwierza, opowiada o swoim życiu i problemach. Właściwie są to bardziej monologi, bo słuchaczka niczego nie komentuje i nie udziela porad, czasem zadaje tylko pytania. Jest w niej sporo refleksji i celnych obserwacji. Trzeba dać sobie czas i wgłębić się w te rozważania, bo w przeciwnym wypadku czytanie tej pozycji wydaje się czasem straconym. Trzeba posmakować tych przemyśleń i stylu autorki.
Chyba do powtórzenia. Ciekawią mnie też inne pozycje pisarki.

Rzadko mi się zdarza, że nie wiem co napisać o tej książce.
Rachel Cuck to dla mnie zagadka i jej książka też. Tak jakby po jej przeczytaniu zostały mi właśnie "kontury", które trzeba wypełnić. Tylko czym?
Opis z okładki zupełnie nie zgadza się z treścią. Nie ma tam rozważań o przyjaźni damsko-męskiej. Imiona osób pomylone - ogólnie opis to po prostu niewypał. Wydawca...

więcej Pokaż mimo to

avatar
93
29

Na półkach:

Wyjątkowa, mądra, skondensowana, często nabierająca znamion filozoficznych opowiastek. Szczególnie ważna w Polsce zalanej obecnie "literaturą rozpuszczalną". Dla czytelnika, który ceni słowo, język, styl, refleksję i ma w głowie przestrzeń do refleksji, a nie tylko konsumpcji fabuł. Polecam zapoznać się raczej z opiniami na Goodreads. Mogłaby ja z powodzeniem wydać "Pauza", to ta półka i okładkowa i co za tym idzie językowa. Polecam!

Wyjątkowa, mądra, skondensowana, często nabierająca znamion filozoficznych opowiastek. Szczególnie ważna w Polsce zalanej obecnie "literaturą rozpuszczalną". Dla czytelnika, który ceni słowo, język, styl, refleksję i ma w głowie przestrzeń do refleksji, a nie tylko konsumpcji fabuł. Polecam zapoznać się raczej z opiniami na Goodreads. Mogłaby ja z powodzeniem wydać...

więcej Pokaż mimo to

avatar
96
44

Na półkach:

Wcale nie uważam, że pytanie o przyjaźni mężczyzni i kobiety jest głównym zagadnieniem Kontur. Dla mnie jest to obraz narratorki w zwierciadle innych ludzi, jakby przez to, co - bardzo rzadko na tle rozmówców - mówi i myśli, utkać można było jej konturę, konturę nieoczywista, konturę z pajęczyn. A to tło, mozaika, też jest wyjatkowo ciekawe, niebanalne.

Wcale nie uważam, że pytanie o przyjaźni mężczyzni i kobiety jest głównym zagadnieniem Kontur. Dla mnie jest to obraz narratorki w zwierciadle innych ludzi, jakby przez to, co - bardzo rzadko na tle rozmówców - mówi i myśli, utkać można było jej konturę, konturę nieoczywista, konturę z pajęczyn. A to tło, mozaika, też jest wyjatkowo ciekawe, niebanalne.

Pokaż mimo to

avatar
6070
3394

Na półkach:

Poezja zawsze w pewnym sensie jest zabawą słowem, znaczeniami, utartymi zwrotami, skojarzeniami. I właśnie to przebija z tomu Sławomira Kuźnickiego „Kontury”, w którym już pierwszy wiersz pt. „Biegnij” można czytać w różnych miejscach stawiając ciszę, podkreślając pewne połączenia: „dzień jak co dzień / martwy wieczór / w martwym mieście // wychodzę / na ludzi / nie ma czasu // prawda jest okiem”. Każde czytanie, osobista interpretacja nadaje utworowi innych znaczeń, co najłatwiej dostrzec w drugim wersie, które można ubrać w sens „Wychodzę na ludzi. Nie ma czasu” lub „Wychodzę. Na ludzi nie ma czasu”. To właśnie owo wykorzystanie wiersza wolnego do przekazania czytelnikowi tego, co poeta „chciałby powiedzieć” i co czytelnik „może odebrać”. Czytanie, stawianie znaków przystankowych, wyszukiwanie skojarzeń i zaskakujących połączeń oraz skrótów myślowych to narzędzia do przemycania określonego spojrzenia na świat, do którego nie sposób podejść z ironią i o którym nie da się mówić bez nawiązań do kultury i istniejących w niej symbolach, znaczeniach, dziełach. Takie podejście nie tylko od twórcy wiersza wymaga oczytania, spostrzegawczości, umiejętności nienachalnego wplecenia motywów, ale sprawia, że utwory stają się swoistym wyzwaniem dla czytelnika. Wchodząc w kolejne wiersze odczuwam pewnego rodzaju strach przed niemożnością znalezienia wszystkich sensów, a z drugiej strony radość obcowania z tekstem, który pozwoli na dużą swobodę. Przed takim wyzwaniem stanęłam w czasie lektury tomu „Kontury”.
Samo słowo, którym nazwano zbiór wierszy także pozostawia szerokie pole do popisu i interpretacji, ponieważ oznacza linię obwodzącą kształt czegoś. Tym czymś w tomiku jest nasze otoczenie, najbliższy świat, w którym wszystko zaczyna się i zdąża na południe, „wschód rozdmuchały media/ zachód nie istnieje (każdy to wie)/ a północ to pestka”. Podmiot liryczny w „Świnobraniu” będącym kwintesencją wyborów zwraca się do nas mówiąc „witamy w krainie w której/ im więcej ciebie tym mniej”, bo ważne są „bóg honor hipokryzja”. Bez tych składników nie sposób wspinać się po szczeblach drabiny, wygrywać wyścigi, które w ostatecznym osądzie nie są ważne.
Spora ilość wierszy zapożycza tytuły od znanych tekstów kultury. Pojawiają się rozprawy naukowe jak „O obrotach ciał niebieskich”, utwory biblijne jak „Pieśń nad pieśniami”, czy dzieł dramatycznych jak „Operetka”. Są też nawiązania do znanych tytułów: „Piękni trzydziestoletni” (nawiązanie do „Pięknych dwudziestoletnich” Marka Hłasko),„Złota czeska jesień” („Złota polska jesień” Juliana Tuwima),a także do badania ciała jak „Badanie drugiego dna oka”. Wiersze są krótkie, oszczędne, ale jednocześnie bardzo bogate w treści i sensy. Nakreślona wierszami rzeczywistość to świat ludzi samotnych, zabieganych, stosujących kulturową przemoc, w której jednostka jest ubezwłasnowolniona, mało istotna, wychowywana na opowieściach pełnych strasznych postaci, które mają przyjść i zabrać. Zabrać od czego? Zabrać dokąd? Takie tworzące poczucie bezsilności obrazy wyłaniają się z każdego wiersza. Człowiek – jako jednostka – może zrobić niewiele („robi swoje”) lub nic („i będziesz trupem/ i kompletnie cię nie będzie/ i po co ci to”).
Zrezygnowanie i wyhamowywanie, niemożność przekroczenia granicy i obijanie się o niewidzialną ścianę to odczucia towarzyszące czytelnikowi już od pierwszego wiersza, którego tytuł nie tyle zachęca, co rozkazuje: „Biegnij”. I czytelnik bierze rozbieg i rozbija się ma murze codzienności: „dzień jak co dzień / martwy wieczór / w martwym mieście”. Miało być szybko i energicznie, miał przebijać witalizm, a pojawiła się codzienność. Bezsens i zawieszenie skontrastowane z żywotnością, energią sprawiają, że dostrzegamy to przytłoczenie podmiotu lirycznego, któremu ktoś każe uczestniczyć w wyścigu, ale jak w filmie Alejandra Amenábara jest to wyścig bezsensowny, ponieważ podmiot jest sam i nie ma, z kim się ścigać. To z kolei przywodzi na myśl eksperyment myślowy Hilarego Putnama, w którym całość doświadczeń to samotne odbieranie wrażeń i to nie przez ciało tylko przez mózg umieszczony w słoiku i poddawany bodźcom elektrycznym tworzącym złudzenia obrazów i doznań. Motyw ten coraz częściej powraca w sztuce i wydaje się obecny także i tu. Krótkie impulsy, krótkie utwory i zwięzłość obrazów są niemal jak przebłyski świadomości skaczące od doznania do doznania, w którym nie ma nic z hedonizmu. Bliżej w nich do cierpienia, poczucia niesprawiedliwości, odczucia przemijania. Kolejne przeskoki w tematach sprawiają, że uchwycono wiele tematów ważnych w życiu: miłość, prawda, ironia, polityka, zabawa językiem, wychowanie, przyjaźń, socjalizacja, przemoc kulturowa. Wiersze są pewnego rodzaju konturami tego, co każdy z nas może przeżyć. Nie ma tu konkretnych doświadczeń tylko uniwersalne, pobieżnie naszkicowane zjawiska „dla twojej wiedzy / dla mojej przyjemności”. Jaka wypływa wiedza z takich ogólnych konturów dostrzeżonych zjawisk? Może to odkrywanie ich i dostrzeżenie, że jednak nie jesteśmy samotni, że łączy nas coś z Bliźnim. Czy przyjemność polega właśnie na nawiązywaniu tej nici poczucia współdzielenia spostrzeżenia?
Tom Sławomira Kuźnickiego jest zgodnie z jego zaleceniem oszczędny w słowa „oszczędzajcie na każdym/ niezbędnym słowie”. To dążenie do minimalizmu sprawia, że widzimy lekki zarys i pustkę, którą on wypełnia. Mamy wrażenie, że każdy wiersz to powściąganie żywotności i nakierowywanie jej ku przemijaniu, odczuwaniu bólu z tego powolnego mijania, niemożności wyzwolenia się z narzuconej roli społecznej. Pozostaje w codzienności robić swoje. Nawet jeśli to przeszkadza w biegu, realizacji większych ambicji, bo przecież trzeba żyć, a życie wymaga nakładów, zdobywania środków, pokonywania życiowych przeszkód, na co warto mieć zaoszczędzone siły, bo życie trzydziestolatka nie jest łatwe, ponieważ pojawia się w nim kredyt, konieczność utrzymania rodziny, odpowiedzialności za siebie i innych, zmaganie się ze samotnością, powściąganie młodzieńczych marzeń, które od czasu do czasu dają o sobie znać: „z tym koksem / dalej po bandzie / sobie na pohybel”. I kiedy już nabieramy rozpędu znowu zderzamy się ze ścianą codzienności, w której bohater znów „robi swoje – / trzyma się kurczowo” i nie wychyla żyjąc w przekonaniu, że w tej rutynie „gdzieś tam musi być głębia – / przynajmniej jej fasada”. I czytelnik musi w tomie znaleźć głębię swojej codzienności, pochylić się nad nią, wyciągnąć wnioski czy rutyna jest dobra.

Poezja zawsze w pewnym sensie jest zabawą słowem, znaczeniami, utartymi zwrotami, skojarzeniami. I właśnie to przebija z tomu Sławomira Kuźnickiego „Kontury”, w którym już pierwszy wiersz pt. „Biegnij” można czytać w różnych miejscach stawiając ciszę, podkreślając pewne połączenia: „dzień jak co dzień / martwy wieczór / w martwym mieście // wychodzę / na ludzi / nie ma...

więcej Pokaż mimo to

avatar
676
320

Na półkach: , ,

Lojalnie uprzedzam: w tej książce nie dzieje się nic! Totalnie nic. Ale za to jak się nie dzieje! Kontury niczym konfitury. Do smakowania małą łyżeczką. Przemyślenia, język, zwyczajność. Mniam! Bardzo mi było po drodze ze stylem autorki.

Lojalnie uprzedzam: w tej książce nie dzieje się nic! Totalnie nic. Ale za to jak się nie dzieje! Kontury niczym konfitury. Do smakowania małą łyżeczką. Przemyślenia, język, zwyczajność. Mniam! Bardzo mi było po drodze ze stylem autorki.

Pokaż mimo to

avatar
481
351

Na półkach: ,

Zbiór historii życia osób, z którymi zetknęła się główna bohaterka - słuchaczy kursu, współpracownika, sąsiada z samolotu, znajomej znajomej, zmienniczki w udostępnionym mieszkaniu. Z jakichś bliżej niesprecyzowanych powodów wszystkie osoby, z którymi styka się bohaterka zaczynają jej opowiadać o swoich najbardziej osobistych problemach i przeżyciach. Nie są to historie jakoś szczególnie frapujące, przebrnęłam przez nie wiedziona nadzieją, że już za kilka stron wydarzy się coś, co nagrodzi mój wysiłek. Niestety, nic takiego nie nastąpiło.
I jeszcze uwaga na marginesie - wielokrotnie stykałam się z informacjami o książce naciągniętymi, przekłamanymi, przenoszącymi akcent, ale tutaj opinię tę pisał ktoś, kto nie miał żadnego pojęcia o treści.

Zbiór historii życia osób, z którymi zetknęła się główna bohaterka - słuchaczy kursu, współpracownika, sąsiada z samolotu, znajomej znajomej, zmienniczki w udostępnionym mieszkaniu. Z jakichś bliżej niesprecyzowanych powodów wszystkie osoby, z którymi styka się bohaterka zaczynają jej opowiadać o swoich najbardziej osobistych problemach i przeżyciach. Nie są to historie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1089
999

Na półkach: ,

Nie czytałam jeszcze książki Cusk, która nie byłaby irytująca, tak też jest w „Konturach”. Fabuła powieści jest skromna, za to naszpikowana opowieściami licznie występujących tu postaci. Sporo miejsca poświęca się tu związkom damsko-męskim i literaturze oraz o paralelom między tymiż. Bohaterowie nie mówią, a przemawiają i perorują, nie rozmawiają, a monologują, co jest nadzwyczaj dziwacznym posunięciem autorki. Miałam nadzieję, że ta sztuczność czemuś służy i w finale znajdę wyjaśnienie, niestety finału jako takiego zabrakło. Książka przegadana i przekoncypowana.

Nie czytałam jeszcze książki Cusk, która nie byłaby irytująca, tak też jest w „Konturach”. Fabuła powieści jest skromna, za to naszpikowana opowieściami licznie występujących tu postaci. Sporo miejsca poświęca się tu związkom damsko-męskim i literaturze oraz o paralelom między tymiż. Bohaterowie nie mówią, a przemawiają i perorują, nie rozmawiają, a monologują, co jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
330
327

Na półkach: ,

Pierwszy raz mi się to zdarzyło - pytanie na okładce i opis książki napisał raczej ktoś, kto jej nie czytał. Są w niej refleksyjne momenty i celne obserwacje, jednak pod koniec nie pozostawia po sobie cennego wrażenia.

Pierwszy raz mi się to zdarzyło - pytanie na okładce i opis książki napisał raczej ktoś, kto jej nie czytał. Są w niej refleksyjne momenty i celne obserwacje, jednak pod koniec nie pozostawia po sobie cennego wrażenia.

Pokaż mimo to

avatar
422
127

Na półkach:

Jeśli ktoś ma problemy z zasypianiem, to bardzo polecam. Nuda, nuda, NUDA, a przy tym jakiś nieskładny chaos, pogmatwanie i przeokropna monotonia. Bohaterka nijaka, jakby celowo przez autorkę wciśnięta w cień, może po to, żeby nadać głębszego znaczenia wysłuchiwanym przez nią zwierzeniom? W każdym razie niczym mnie ta książka nie ujęła, a jedynie wymęczyła. Jedno, co jest tu plusem, to w miarę ładny styl, którym powieść jest napisana. Ale to jednak nie wystarczy.

Jeśli ktoś ma problemy z zasypianiem, to bardzo polecam. Nuda, nuda, NUDA, a przy tym jakiś nieskładny chaos, pogmatwanie i przeokropna monotonia. Bohaterka nijaka, jakby celowo przez autorkę wciśnięta w cień, może po to, żeby nadać głębszego znaczenia wysłuchiwanym przez nią zwierzeniom? W każdym razie niczym mnie ta książka nie ujęła, a jedynie wymęczyła. Jedno, co jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
696
696

Na półkach:

Książka, która wpadła mi w oko w bibliotece i zwróciła uwagę hasłem na okładce: "czy możliwa jest przyjaźń kobiety i mężczyzny?" - tyle wystarczyło, żeby mnie przekonać. Poza tym intrygujący opis na odwrocie, nieznajomy z samolotu, wizja jakiegoś romansu - wzięłam.
No i na tym dobre się skończyło.

Książka jest dziwna, takie jest moje główne odczucie. Zero konkretów, zero fabuły, akcji, jednostajna gadanina.
Poza tym nie rozumiem jak do treści ma się opis na okładce - on jakby dotyczy innej książki, albo ja jestem na tyle głupia, żeby nie załapać jakiegoś niuansu.

Nieznajomy z samolotu nie nazywa się Ryan, bo Ryan to inna osoba - kolega z pracy głównej bohaterki, nie ma żadnego trzydygodniowego pobytu u niego spowodowanego wybuchem wulkanu, w ogóle nie ma żadnego wulkanu. Mam wrażenie jakiegoś ogłupienia - o co w ogóle chodzi? Czy idiota pisał ten opis czy ze mnie zrobiono tu idiotkę? Nie lubię czegoś takiego...

Poza tym książka jest zwyczajnie nudna, przemyślenia i dywagacje masy nic nieznaczących dla głownej bohaterki osób. Czuję się zła i zawiedziona...

Książka, która wpadła mi w oko w bibliotece i zwróciła uwagę hasłem na okładce: "czy możliwa jest przyjaźń kobiety i mężczyzny?" - tyle wystarczyło, żeby mnie przekonać. Poza tym intrygujący opis na odwrocie, nieznajomy z samolotu, wizja jakiegoś romansu - wzięłam.
No i na tym dobre się skończyło.

Książka jest dziwna, takie jest moje główne odczucie. Zero konkretów, zero...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  151
 • Przeczytane
  97
 • Posiadam
  28
 • 2018
  7
 • 2019
  3
 • 2020
  3
 • Chcę w prezencie
  2
 • Nagroda Women's Prize for Fiction
  2
 • InEnglish
  1
 • TBR Pile
  1

Cytaty

Więcej
Rachel Cusk Kontury Zobacz więcej
Rachel Cusk Kontury Zobacz więcej
Rachel Cusk Kontury Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także