TOP książek z okazji Dnia Dziecka. Znajdź idealny prezent

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.05.2023

Dzień Dziecka tuż, tuż, a wy wciąż się zastanawiacie, jakie książki sprawić swoim pociechom? Dla wszystkich zapominalskich i tych, którzy książkowe zakupy robią na ostatnią chwilę, przygotowaliśmy zestawienie najpiękniejszych książek, które idealnie się sprawdzą jako upominek z okazji Dnia Dziecka. Zobaczcie, jakie tytuły wybraliśmy!

TOP książek z okazji Dnia Dziecka. Znajdź idealny prezent

Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, które każdego roku obchodzimy z jeszcze większą radością niż zwykle. To doskonała okazja, by spędzić czas z najmłodszymi członkami rodziny i wręczyć im upominek w postaci książki i obserwować jak młodemu czytelnikowi pojawia się uśmiech na twarzy. A co może być lepszym prezentem dla dziecka niż pięknie wydana książka wypełniona edukacyjną treścią i czarującymi ilustracjami? W końcu to właśnie w jej czarodziejskim świecie można zanurzyć się na wiele godzin i zapomnieć o codziennych troskach. Z myślą o Dniu Dziecka przygotowaliśmy dla Was listę książek dla najmłodszych czytelników, które podbiją serca także dorosłych. Przekonajcie się sami, jakie niesamowite opowieści kryją się między kartami naszych propozycji!

Najpiękniejsze książki dla dzieci

„Mapa skarbów”, Joanna Kencka, Ewelina Włodarczyk (Dwukropek)

Na nudę nie ma czasu. Nawet kiedy zapowiada się najnudniejszy poranek na świecie, niespodziewanie można przeżyć przygodę. Wystarczy wyruszyć do krainy fantazji. A gdzie leży owa kraina? No cóż… całkiem nie daleko. Wystarczy wyjść z domu… albo wyjechać, na przykład na rowerach. Koniecznie tylko trzeba mieć ze sobą mapę. Nie taką zwyczajną, ale mapę skarbów. Potem można zatrzymać się na chwilę w Kredowni, żeby pójść śladami dinozaura, a chwilę później spotkać żabę i pocałować ją w nadziei, że zmieni się w królewicza. Jeszcze tylko gejzery, tajemnicza moneta, piknik w lesie, piórka, kamienie, patyki, mrówki… ufff – ileż jest tych skarbów! A najfajniejsze, że taka mapę można samemu sobie wymyślić.

„Wielcy przyjaciele dzieci”, Marek Michalak (Dwukropek)

Wielcy przyjaciele dzieci – to kolejna książka dra Marka Michalaka adresowana do młodych czytelników. Po opublikowanej w lutym 2022 roku głośnej – nie tylko w kręgach pedagogicznych – prawie filozoficznej powiastce Opowieści o tym, co w życiu ważne tym razem na rynek wydawniczy trafia książka o ludziach. O ludziach zwykłych i niezwykłych, których Marek Michalak przedstawia dzieciom.

Książka Marka Michalaka Wielcy przyjaciele dzieci jest o tych, którzy mieli odwagę marzyć i… mieli siłę, aby te marzenia wprowadzić w życie. To były marzenia o tym, żeby zmieniać, ulepszać świat, czynić świat lepszym i ciekawszym. Co ciekawe, oni nie budowali maszyn, nie liczyli pieniędzy, nie służyli władzy. Byli z daleka od wielkiej techniki, ekonomii czy polityki. Wybrali służbę człowiekowi, a przede wszystkim dzieciom. Leczyli dzieci, chronili dzieci, uczyli dzieci, pisali dla dzieci. Wiedzieli, że pomagając jednemu dziecku, pomagają całemu światu. Pracowali ciężko, odważnie realizowali swoje marzenia, nie zadowalali się prostymi rozwiązaniami, tworzyli nowe, oryginalne dzieła, byli twórcami, odkrywcami, innowatorami, myśleli i działali inaczej.

„Pieprz i wanilia. Z bajką przez świat”, Elżbieta Dzikowska  (Pascal)

 

Wyobraź sobie, że na urodziny dostajesz magiczną piłkę-globus, dzięki której możesz przenieść się w dowolne miejsce na świecie.

Odwiedzisz nowozelandzki park geotermalny i zatańczysz z Maorysami taniec haka?

Zamieszkasz w koronach drzew jak indonezyjskie plemię Korowajów?

Zajrzysz do australijskiego miasta podziemnego, w którym wydobywa się najdroższe opale?

Będziesz podziwiać z pokładu gondoli kolorowe weneckie kamienice?

Obejrzysz ruiny dawnych miast Inków oraz posłuchasz piosenek Indian Keczua?

Upieczesz słynne toruńskie pierniki i odwiedzisz Muzeum Podróżników im. Tonyego Halika?
Wyrusz z bohaterami książki - Natalią i Wiktorem - w ekscytującą podróż śladami Elżbiety Dzikowskiej!

Jakie książki kupić na Dzień Dziecka?

„Ogień”, Anna Tyczyńska-Skowrońska (Muchomor)

Dzięki tej książce poznasz ogień, który ogrzewa, oświetla, karmi, ale też potrafi z niezwykłą siłą niszczyć.

Dowiesz się jak powstaje burza i co to jest wulkan. Przeczytasz o wpływie pożarów na klimat. Odkryjesz, co decyduje o kolorze płomieni, jak daleko może dotrzeć sadza z płonącej tajgi i co mały bóbr może zdziałać w walce z pożarami. Zobaczysz, jak dawniej ludzie wykorzystywali ogień do ogrzewania i oświetlania, a jak robią to dziś. Poznasz historyczne pożary, płonące stosy, ale też kult ognia i ogniste stwory.

 

„Ekoliski. Misja ratowania Ziemi.”, Marek MarcinowskiMartyna Nejman (Anatta)

Dwa sympatyczne liski, Miłka i Miłek, zabierają dzieci w podróż po Układzie Słonecznym. Wspólnie z nimi poszukują planety równie pięknej i przyjaznej do życia jak Ziemia, dla której działalność człowieka staje się coraz większym zagrożeniem. Rozważania nad kosmiczną przeprowadzką uświadamiają bohaterom, jak unikatowa jest nasza planeta. O Ziemię warto troszczyć się cały czas – poprzez dobre nawyki i drobne gesty. Ekoliski wzywają do działania, zanim będzie za późno!

„Dajcie się porwać na niesamowicie pouczającą wyprawę z Miłką i Miłkiem. Podczas niej dowiecie się, jak może wyglądać Ziemia, jeżeli nie będziemy o nią dbać, oraz czy inne planety Układu Słonecznego mogą ją zastąpić. Bajka Marka Marcinowskiego nie tylko uzmysłowi dzieciom, jak ważne jest dbanie o środowisko, ale i przypomni rodzicom, że to oni głównie dają przykład, jak należy postępować. Znajdziemy tutaj odpowiedzi na wiele dziecięcych pytań, jak również propozycje działań, dzięki którym także kolejne pokolenia będą mogły się zachwycać pięknem Matki Natury”. – Marcelina Ziętek, z wykształcenia pedagog, pracę z dziećmi łączy z wyzwaniami aktorskimi

„Tata 3D. czyli rodzinny triathlon z przeszkodami”, Maciej Stuhr (Zwierciadło)

O ojcostwie – szczerze i z poczuciem humoru.

Tata 3D czyli rodzinny triathlon z przeszkodami to zbiór felietonów, w których Maciej Stuhr opowiada o potrójnym doświadczeniu ojcostwa.

Pierwsza część – „Tata Tadzika” – dotyczy przygód z nowo narodzonym synem. Listy do Tadeusza autor pisał od momentu tuż przed narodzinami syna, po chwilę, w której skończył on dwa lata. Drugą część – „Tata Mati” – Maciej Stuhr zaczął tworzyć w momencie, gdy Matylda skończyła 18 lat i traktuje ona o byciu rodzicem dorosłej córki. Obraz ojcowskich przygód autora dopełnia część trzecia, czyli „Oczyma ojczyma”, poświęcona Stasiowi, będącemu w połowie drogi do dorosłości.

Tata 3D to książka, w której Maciej Stuhr otwarcie i z wrażliwością odkrywa oblicza ojcostwa. A także po raz kolejny udowadnia literacki talent i zachwyca wyobraźnią oraz poczuciem humoru.

Książki dla dzieci i młodzieży idealne na Dzień Dziecka

„Kiedy kobiety były smokami”, Kelly Barnhill (Wydawnictwo Literackie)

Alex miała zaledwie kilka lat, kiedy jej świat po raz drugi stanął na głowie. Pewnego dnia jej ukochana ciotka Marla zniknęła, pozostawiając za sobą płonący dom i maleńką Beatrice, którą od teraz dziewczynka miała nazywać siostrą. Wszyscy wokół – rodzice, sąsiedzi, nauczyciele, dziennikarze, politycy – zdawali się wierzyć, że rzeczywistość wyglądała tak od zawsze. Z czasem uwierzyła w to sama Alex.

A jednak czuła, że coś jest nie tak, że wstyd zaciska usta ludziom, że otacza ją zakłamanie. Z czasem zaczęła dochodzić do trudnej prawdy, z którą amerykańskie społeczeństwo nie umiało się pogodzić przez lata…
"Dwudziestego piątego kwietnia 1955 roku pomiędzy godziną 11.45 a 14.30 czasu centralnego 642 987 Amerykanek — żon i matek — przeistoczyło się w smoki. Jednocześnie. Masowe przesmoczenie. Największe w dziejach. Wśród kobiet, które przemieniły się tego dnia, nie było mojej matki. Była za to ciotka Marla" - wyznaje na kartach książki dorosła już Alex.
Dlatego, droga czytelniczko, jeśli wydaje ci się, że górujesz nad otoczeniem, świat spowiła złota mgła, a twoje ciało wypełnia ogień, to najpewniej zaledwie krok dzieli cię od przemiany w... smoczycę, która drzemie w każdej z nas.

„Tajemnica ognia” Katarzyna Berenika Miszczuk (Miętówka)

Członkowie Klubu Kwiatu Paproci stawią czoła nowej tajemnicy!

Lato upływa Lipowskim na czekaniu: na szkołę, na festyn z okazji zakończenia wakacji i, conajważniejsze, na powrót Garda. Tosia czeka na coś jeszcze – na wyklucie się mitycznego stworkaz noszonego pod pachą jajka.

Po powrocie Garda dzieciaki postarają się rozwiązać zagadkę jego tajemniczych zdolności. Milczącydorośli, którzy każą im nie wtykać nosa tam, gdzie nie trzeba, tylko podsycają ich ciekawość. Leszekbędzie musiał się zmierzyć ze swoim brakiem odwagi, a Gard po raz pierwszy nie ulegnie i nie odpuści.Niestety, przy okazji, oczywiście zupełnym przypadkiem, wszyscy wpadną w niezłe tarapaty.

I pomyśleć, że to miała być taka spokojna końcówka wakacji!

„Świat Zosi” Aleksandra Pałka (ŚwiatKsiążki)

Zbiór opowiadań o przygodach Zosi – uroczej i dociekliwej uczennicy szkoły podstawowej,która jak wielu jej rówieśników pragnie poznać i zrozumieć otaczający ją świat.

W codziennych zajęciach Zosi bardzo ważna okaże się filozofia, czyli zadawanie pytań i szukanieodpowiedzi oraz umiejętność dziwienia się światu!

Filozofia nie oznacza tu niczego trudnego i niedostępnego. Przeciwnie – autorka udowadnia,że filozofowanie może być bliskie każdemu dziecku. Ba! Mamy dobrą wiadomość! Dzięki tej książceprzekonacie się, że filozofia nigdy wcześniej nie była tak ciekawa!

Filozofia jako sztuka myślenia oraz dyskusji na temat tego, co ważne, może być najwspanialszymprezentem dla dziecka na jego drodze do dojrzałości.

„Z ręką na sercu” Nora Dåsnes (ToTamto)

Poruszająca powieść graficzna o przyjaźni, zakochiwaniu się po raz pierwszy i zastanawianiu się, cojest fajne, gdy masz 12 lat!

Tuva i jej przyjaciele mają po 12 lat. W ich życiu nic już nie będzie takie samo, ale oni nadal o tymnie wiedzą.

Najważniejszym wydarzeniem minionego lata jest to, że Linna ma chłopaka, a Bao uważa, że byciezakochanym to najgłupsza rzecz na świecie. Teraz podczas przerw lekcyjnych zamiast spędzać czas wleśnej tajnej bazie z przyjaciółkami, Linna woli być ze swoim chłopakiem. Do tej pory dziewczyny niemiały takich problemów. Tuva nie chce opowiadać się po żadnej ze stron: jest szczęśliwa w lesie z Bao,ale jest też podekscytowana ideą pierwszej miłości.

I właśnie wtedy, gdy życie Tuvy i tak jest wystarczająco skomplikowane, do szkolnej orkiestrymarszowej dołącza nowa dziewczyna. Ma na imię Mariam i jest najfajniejszą osobą, jaką Tuvakiedykolwiek spotkała. Tuva jeszcze nigdy tak bardzo nie chciała się z kimś przyjaźnić. A może takwłaśnie wygląda "zakochanie się"?

„Wiedźma z Bliska” VictoriaSchwab, tłumaczenie: Maciej Studencki (We need YA)

Są pewne wierzenia, o których Lexi słyszała przez całe życie…

Ale kiedy nocą na wrzosowisku przed jej domem pojawia się nieznajomy chłopak, który wydaje sięznikać niczym dym, wie, że przynajmniej jedno z tych wierzeń nie jest prawdą.

Kolejnego wieczoru dzieci z Bliska zaczynają znikać ze swoich łóżek, a tajemniczy przybysz staje siępodejrzany. Mimo to nalega, by pomóc Lexi w ich poszukiwaniu. Coś mówi dziewczynie, że może muzaufać.

W miarę jak polowanie na dzieci się nasila, Lexi potrzebuje informacji. O wiedźmie, która może byćczymś więcej niż tylko bajką na dobranoc, o wietrze, który wydaje się przemawiać przez ściany, oraz ohistorii bezimiennego chłopaka.

„Korona Gór Polski. Szczyty poniżej 1000 m n.p.m.” Marek Marcinowski (Anatta)

 

W czasach, gdy aktywność fizyczna przegrywa starcie z wszechobecnymi ekranami laptopówi tabletów, niniejsza książka zaprasza na wyprawę w góry! Młodzi czytelnicy będą towarzyszyć Julce, Krzysiowi i ich rodzicom w zdobywaniu kolejnych szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. Lekkie, zabawne, a jednocześnie pouczające historyjki okraszone kolorowymi ilustracjami pomogą rozbudzić w dzieciach ciekawość świata i zachęcić całe rodziny do aktywnego spędzania czasu. Próba skompletowania Korony Gór Polski będzie fascynującą przygodą!

Naukowcy biją na alarm! Ostrzegają, że epidemia braku aktywności fizycznej często zaczyna się w dzieciństwie, nasila w okresie dojrzewania i czasami trwa już niestety przez całe życie. Podejmowanie skutecznych działań zaradczych jest ważne w każdej grupie wiekowej, ale szczególną uwagę należy poświęcić młodemu pokoleniu, w przypadku którego najłatwiej kształtować właściwe zachowania. Książka, którą trzymasz w ręce, to zarazem zabawna i pouczająca bajka, adresowana nie tylko do dzieci. Liczę, że wypromuje taki system postaw, wartości i przekonań, który zaowocuje chęcią prowadzenia aktywnego stylu życia i zdobywania górskich szczytów.
dr Karolina Kostorz, AWF Katowice

„W krainie dinozaurów”, Marek Marcinowski (Anatta)

  

Fascynująca, przepięknie ilustrowana opowieść o pradawnym świecie dinozaurów. Mały odkrywca wraz z Zuzią i Wojtusiem podąży śladami długoszyich diplodoków, zwinnych welociraptorów, podwodnych plezjozaurów, a także odkryje, co łączy smoka z Lisowic z naszym niemalże swojskim smokiem wawelskim. Książeczka pobudzi wyobraźnię, a także poszerzy wiedzę dziecka, zabierając je w niezwykłą podróż do ery mezozoicznej. Na końcu niespodzianka: znajdziecie tam quiz i pomysły na wspólną zabawę. Pozycja obowiązkowa dla małych miłośników dinozaurów i nie tylko. „Książka pobudza wyobraźnię młodego czytelnika i wspiera zdobywanie wiedzy o stworzeniach żyjących w dawnych czasach. Przeniesienie się wraz z dziecięcymi bohaterami do ery dinozaurów pomaga lepiej wczuć się w panującą wówczas atmosferę".
Paulina Robak, nauczycielka biologii, popularyzatorka nauki, twórczyni strony „Biolog też Człowiek”

---
Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy
 z wydawnictwami


komentarze [13]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis Gracki - awatar
Lis 01.06.2023 23:49
Bibliotekarz

W dzisiejszych czasach bardzo trudno znaleźć dobre dziecko... a jeszcze trudniej dobrego rodzica.  😈

Możecie do kajetu i wężykiem  😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lana  - awatar
Lana 02.06.2023 13:44
Czytelniczka

Ja tam nie wiem, z ludożercami się nie zadaję.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 02.06.2023 22:13
Bibliotekarz

Dobra jesteś  😈

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lana  - awatar
Lana 01.06.2023 20:29
Czytelniczka

Ja w Dzień Dziecka zawsze też przez chwilę myślę o Januszu Korczaku, " Akademii Pana Kleksa" Brzechwy i kilku wspaniałych nauczycielkach z mojej podstawówki. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lana  - awatar
Lana 01.06.2023 12:29
Czytelniczka

"Ogień", "Pieprz i wanilia" oraz " Wielcy przyjaciele dzieci"- chyba te książki bym teraz wybrała, gdybym miała znowu 10-15 lat. Tak sobie wyobrażam. Wszystkim dzieciom, małym, dużym, nawet tym na emeryturze najlepsze życzenia z okazji Dnia Dziecka.  😋

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 01.06.2023 11:58
Bibliotekarz

Maciej Stuhr o ojcostwie, no z pewnością idealna lektura dla dziecka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marcin  - awatar
Marcin 01.06.2023 18:09
Czytelnik

Dobrze, że nie o polityce, czy problematyce społecznej.  😜

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 01.06.2023 23:48
Bibliotekarz

Nooo, w sumie... mógł pisać np. o problemach z alkoholem i prowadzeniu samochodu. Bezpośrednie doświadczenia. Szanuję  😈

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Oliwia Radwańska - awatar
Oliwia 31.05.2023 15:39
Czytelnik

Ciekawe zestawienie! "Świat Zosi" zapowiada się dobrze. :D Uwielbiam to, że współczesne książki dla dzieci są takie kolorowe i dopracowane, kiedy ja byłam mała czytało się szaro- żółte książki z czarno- białymi, szkicowanymi ilustracjami. Duży upgrade.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sylwia Podolska - awatar
Sylwia 05.06.2023 12:52
Czytelnik

to prawda, teraz na szczęście dużo jest ładnie wydanych książek, a "świat zosi" polecam, moje dzieciaki podczas czytania sie "obudziły" i zasypywały mnie pytaniami. ksiazka prowokuje do myślenia  😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ktosia  - awatar
Ktosia 19.09.2023 22:41
Czytelniczka

Kiedyś był niedobór kolorów, teraz bywa, że jest go zbyt dużo. Szczęśliwie disnejoza już przeminęła, a ilustracje w typie Martynki nie dominują. Można coś takiego znaleźć, że i dziecko się cieszy i rodzica oczy nie bolą.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
m_shirley  - awatar
m_shirley 31.05.2023 10:21
Czytelniczka

Część propozycji wygląda bardzo interesująco, wpadła mi w oko zwłaszcza "Mapa skarbów". Szkoda, że brakuje sugerowanego wieku dla każdej z pozycji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 30.05.2023 16:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post