rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

Wymagająca i trudna książka, nieszczególnie zachęcająca do dalszego czytelniczego wysiłku. Dość sucha i chaotyczna. Nie przebrnęłam mimo kilku podejść i sporego zainteresowania tematem. Liczyłam na opowieść o żeńskim bóstwie w kulturze celtyckiej napisaną pięknym językiem autora "Ja, Klaudiusz". Może kiedyś spróbuję ponownie. Na razie nie dałam rady.

Wymagająca i trudna książka, nieszczególnie zachęcająca do dalszego czytelniczego wysiłku. Dość sucha i chaotyczna. Nie przebrnęłam mimo kilku podejść i sporego zainteresowania tematem. Liczyłam na opowieść o żeńskim bóstwie w kulturze celtyckiej napisaną pięknym językiem autora "Ja, Klaudiusz". Może kiedyś spróbuję ponownie. Na razie nie dałam rady.

Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka przede wszystkim trudno dostępna. Wywołuje wiele emocji. Od szoku i niedowierzania jakie mizoginiczne poglądy mogły pojawić się w głowach kościelnych urzędników. Gniewu, że poglądy te były traktowane poważnie i wedle nich organizowano życie mnóstwa kobiet. Smutku nad cierpieniem, ograniczaniem, tłamszeniem osobowości i pogardą dotykającą córy Ewy. Radością, że ten etap nasza kultura ma już za sobą. I refleksją, że nadal część mężczyzn i urzędników kościelnych pragnęłoby regresu i przywrócenia modelu kobiety pobożnej, cichej, głupiutkiej i uległej.

Książka podzielona jest na prolog i pięć rozdziałów z podrozdziałami. W prologu omówione są wizje roli kobiety w momencie kształtowania się chrześcijaństwa. Rozdział pierwszy "Niższość Kobiety" to ocena kobiet w pismach Starego Testamentu, dziełach św. Pawła, św. Augustyna obrzydzonych kobiecą fizjologią i pogardzających kobiecą innością. Rozdział drugi "Lubieżna ladacznica" to opis prostytucji minionych czasów, ówczesne poglądy na małżeństwo, czystość, seks. Rozdział trzeci "Czarownica" mówi o tym w jaki sposób powstał archetyp czarownicy, kto go utworzył i w jakich okolicznościach, dlaczego najczęściej oskarżano kobiety, gdzie i ile procesów miało miejsce, jak one przebiegały. Rozdział czwarty "Święta" traktuje o kobietach-mistyczkach, stygmatyczkach, zakonnicach, warunkach panujących w ówczesnych klasztorach zakonów żeńskich. W piątym rozdziale "Głupia gęś" znajduje się przedstawienie opinii dotyczących kobiecych strojów, makijażu, dostępu kobiet do edukacji, kultury i rozrywek.

Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem. Czyta się szybko, a w pamięci zostaje na długo. Autor opiera się cały czas na dokumentach z epoki jest to wiec raczej dzieło naukowe niż wytwór własnych poglądów autora. Nie jest to też książka siejąca nienawiść do Kościoła, wielokrotnie wspomina się wkład tej instytucji w europejską kulturę i naukę. Jest to po prostu udokumentowanie tamtych czasów. Oby nigdy już nie powróciły.

Książka przede wszystkim trudno dostępna. Wywołuje wiele emocji. Od szoku i niedowierzania jakie mizoginiczne poglądy mogły pojawić się w głowach kościelnych urzędników. Gniewu, że poglądy te były traktowane poważnie i wedle nich organizowano życie mnóstwa kobiet. Smutku nad cierpieniem, ograniczaniem, tłamszeniem osobowości i pogardą dotykającą córy Ewy. Radością, że ten...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Moja pierwsza książeczka, mam jeszcze wydanie z lat '50tych, do dzisiaj darzę sentymentem :)

Moja pierwsza książeczka, mam jeszcze wydanie z lat '50tych, do dzisiaj darzę sentymentem :)

Pokaż mimo to


Na półkach:

Napisana bardzo przystępnie opowieść o islamie dająca dość szeroką i w miarę obiektywną wiedzę na ten bardzo aktualny dzisiaj temat. Autor ciekawie opisuje sytuację społeczno-gospodarczą w ówczesnej Arabii będącej kolebką islamu, arabskie pogaństwo, wojny o dominację ekonomiczną w regionie i niesprawiedliwość społeczną przeciw której buntował się Mahomet. Dowiadujemy się jak doszło do spisania Koranu i czym są hadisy, jak Prorok traktował kobiety, czym pierwotnie był dżihad, czym różnią się sufici od szyitów. Opisano też relacje islamu z chrześcijaństwem i judaizmem oraz podobieństwa mechanizmów rządzących religiami monoteistycznymi. Książka "czyta się sama". Podczas lektury nasuwa się przykry wniosek jak garść pozytywnych i reformatorskich idei może zostać reinterpretowana przez "kontynuatorów" tylko po to by służyła ich egoistycznym interesom i fobiom. A to religia monoteistyczna taka jak inne. Po prostu.

Napisana bardzo przystępnie opowieść o islamie dająca dość szeroką i w miarę obiektywną wiedzę na ten bardzo aktualny dzisiaj temat. Autor ciekawie opisuje sytuację społeczno-gospodarczą w ówczesnej Arabii będącej kolebką islamu, arabskie pogaństwo, wojny o dominację ekonomiczną w regionie i niesprawiedliwość społeczną przeciw której buntował się Mahomet. Dowiadujemy się...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Wiele haseł-symboli przybliżających sposób w jaki nasi przodkowie widzieli świat. Zaskakujące wyjaśnienia genezy używanych dzisiaj powiedzeń i przesądów. Dlaczego spadającej gwieździe powierzamy życzenie? Dlaczego mówimy, że ktoś jest "spod ciemnej gwiazdy"? Dlaczego na szczęście nad progiem wiesza się podkowę? Książka objaśnia zasady myślenia magicznego. Przedstawia świat, w którym ludzie żyli bliżej Natury bojąc się jej nieprzewidzianych zjawisk i próbując zaklinać różne siły by bronić się przed nieszczęściami. Dziś stan wiedzy jest znacznie większy, a Natura coraz bardziej ujarzmiona, ale nadal zdarza nam się coś odpukać w niemalowane drewno.. tak na wszelki wypadek ;)

Wiele haseł-symboli przybliżających sposób w jaki nasi przodkowie widzieli świat. Zaskakujące wyjaśnienia genezy używanych dzisiaj powiedzeń i przesądów. Dlaczego spadającej gwieździe powierzamy życzenie? Dlaczego mówimy, że ktoś jest "spod ciemnej gwiazdy"? Dlaczego na szczęście nad progiem wiesza się podkowę? Książka objaśnia zasady myślenia magicznego. Przedstawia świat,...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Romans z Turcją Angie Brenner, Joy Stocke
Ocena 5,7
Romans z Turcją Angie Brenner, Joy ...

Na półkach:

Dwie Amerykanki połączyła miłość do Turcji, jej smaków, krajobrazów, tureckiej gościnności. Przeżywają różne przygody podróżując do miejsc także tych rzadko odwiedzanych przez zagranicznych turystów. Odważne, zwariowane, pełne życia, nie szczędzące pieniędzy na tureckie przyjemności. Jest tytułowy romans, relacje z licyjskiego kurortu, Stambułu, Kapadocji, Efezu, Wanu, święta wirujących derwiszy, spotkania z turecką organizacją Kamer walczącą z honorowymi zabójstwami kobiet. Mimo to książka przeciętna, nie porywa, bohaterki sympatyczne choć trudno mi było się z nimi utożsamić.

Dwie Amerykanki połączyła miłość do Turcji, jej smaków, krajobrazów, tureckiej gościnności. Przeżywają różne przygody podróżując do miejsc także tych rzadko odwiedzanych przez zagranicznych turystów. Odważne, zwariowane, pełne życia, nie szczędzące pieniędzy na tureckie przyjemności. Jest tytułowy romans, relacje z licyjskiego kurortu, Stambułu, Kapadocji, Efezu, Wanu,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Z opisu zapowiadało się na powieść o miłości z przeszkodami w arabskich klimatach gdzie miłość oczywiście zwycięża, a wszyscy żyją długo i szczęśliwie dziękując Allahowi. Mile się rozczarowałam. Powieść zaskoczyła dobrze nakreślonymi sylwetkami postaci - pochodzą z różnych grup społecznych, każda inaczej odnosi się do egipskich i sudańskich tradycji, islamu, wpływów kultury zachodniej lat 50-tych XXw. W tle przemiany zachodzące w północnej Afryce kiedy to w 80 lat po klęsce powstania Mahdiego Sudan odzyskuje niepodległość wyzwalając się spod panowania anglo-egipskiego. Wokół angielscy kolonizatorzy - znienawidzeni, ale i będący obiektem do naśladowania. Trwa ścieranie się nowoczesności nadchodzącej z Europy i afrykańskich tradycji. Do tego mamy nienachalne i zgrabnie wplecione opisy otoczenia oddziałujące na wyobraźnię: plaża nad Nilem, sudański hoasz, nowoczesny Kair. Ciekawa powieść warta lektury.

Z opisu zapowiadało się na powieść o miłości z przeszkodami w arabskich klimatach gdzie miłość oczywiście zwycięża, a wszyscy żyją długo i szczęśliwie dziękując Allahowi. Mile się rozczarowałam. Powieść zaskoczyła dobrze nakreślonymi sylwetkami postaci - pochodzą z różnych grup społecznych, każda inaczej odnosi się do egipskich i sudańskich tradycji, islamu, wpływów kultury...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Turcja. Półprzewodnik obyczajowy Agata Bromberek, Agata Wielgołaska
Ocena 7,4
Turcja. Półprz... Agata Bromberek, Ag...

Na półkach:

Turcja oczami dwóch sympatycznych Polek. Świetna lektura dla tych, którzy dopiero zetkną się z kulturą turecką jak i dla tych, którzy po powrocie z Turcji pragną pozostać jeszcze w tureckich klimatach i poszerzyć wiedzę o tym z czym zdarzyło im się spotkać na urlopie. Autorki przygotowały wnikliwą, lecz i pełną humoru analizę tureckich obyczajów i mentalności pisząc o rodzinnych rytuałach, kuchni, religijności, polityce, mediach czy sprawach damsko-męskich. Bardzo ciekawa i wciągająca lektura, poszerza horyzonty i spontanicznie skłania do refleksji na temat polsko-tureckich różnic i podobieństw.

Turcja oczami dwóch sympatycznych Polek. Świetna lektura dla tych, którzy dopiero zetkną się z kulturą turecką jak i dla tych, którzy po powrocie z Turcji pragną pozostać jeszcze w tureckich klimatach i poszerzyć wiedzę o tym z czym zdarzyło im się spotkać na urlopie. Autorki przygotowały wnikliwą, lecz i pełną humoru analizę tureckich obyczajów i mentalności pisząc o...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Udany powrót do serii o Patrolach. Sięgnęłam z sentymentu i się nie zawiodłam. Moi ulubieni bohaterowie, teraz nieco bardziej dojrzali, więcej przemyśleń i ta wszechobecna ironia..

Udany powrót do serii o Patrolach. Sięgnęłam z sentymentu i się nie zawiodłam. Moi ulubieni bohaterowie, teraz nieco bardziej dojrzali, więcej przemyśleń i ta wszechobecna ironia..

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Udany powrót do serii o Patrolach. Kupiłam z sentymentu, czytałam z przyjemnością.

Udany powrót do serii o Patrolach. Kupiłam z sentymentu, czytałam z przyjemnością.

Pokaż mimo to


Na półkach:

Lekka i przyjemna na lato. Nie ma tu jakieś szczególnej głębi, historia nieco naiwna, a i postacie nienajlepiej napisane (stereotyopowo, dość płytko, ale z dużą dozą sympatii). Mimo to książkę czyta się dobrze i szybko zanurzając się w klimatach codzienności Afganistanu. Zachęca do dalszego zgłębiania tej interesującej tematyki.

Lekka i przyjemna na lato. Nie ma tu jakieś szczególnej głębi, historia nieco naiwna, a i postacie nienajlepiej napisane (stereotyopowo, dość płytko, ale z dużą dozą sympatii). Mimo to książkę czyta się dobrze i szybko zanurzając się w klimatach codzienności Afganistanu. Zachęca do dalszego zgłębiania tej interesującej tematyki.

Pokaż mimo to


Na półkach:

Dobrze się bawiłam przy tej książce. Lekka i przyjemna na lato.

Dobrze się bawiłam przy tej książce. Lekka i przyjemna na lato.

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Bardzo wciągająca powieść fantasy o niebanalnej fabule. Przeczytana niejednokrotnie. Postacie barwne, charakterystyczne, dobrze napisane, niejednoznaczne. Nie ma tu wyraźnego podziału na dobro i zło. Akcja wartka, wiele emocjonujących i zaskakujących przygód. Fani gier RPG będą się dobrze bawić.

Bardzo wciągająca powieść fantasy o niebanalnej fabule. Przeczytana niejednokrotnie. Postacie barwne, charakterystyczne, dobrze napisane, niejednoznaczne. Nie ma tu wyraźnego podziału na dobro i zło. Akcja wartka, wiele emocjonujących i zaskakujących przygód. Fani gier RPG będą się dobrze bawić.

Pokaż mimo to