Nowy patrol

Wydawnictwo: Mag
Новый Дозор
patrol
Mariusz

Od tysiąca lat Inni utrzymują trudny rozejm, chroniący ich samych oraz Zmrok, równoległy świat, który kryje się w cieniu naszego. Ale walka między siłami Światła i Ciemności o przejęcie kontroli nad światem jest daleka od zakończenia... Tym razem starszy i jeszcze mocniejszy mag Światła Anton Gorodecki staje na czele Nocnego Patrolu. Jego dziesięcioletnia córka może stać się najpotężniejszym...

Tym razem starszy i jeszcze mocniejszy mag Światła Anton Gorodecki staje na czele Nocnego Patrolu. Jego dziesięcioletnia córka może stać się najpotężniejszym ze wszystkich magów.
Gdy Anton słyszy krzyk chłopca na lotnisku, ostrzegający przed katastrofą samolotu, podejrzewa, że chłopiec jest prorokiem - rzadkim typem Innego, który ma zdolność przewidywania.
Jeśli Anton ma rację, to chłopiec obudził straszliwe niebezpieczeństwo - bestię o wielu obliczach, istniejącą po to, by nie dopuścić do spełniania się przepowiedni. Gdy życie wszystkich jest zagrożone, a czas ucieka, Anton musi znaleźć sposób, by ochronić swą córkę i uratować świat Zmroku.

źródło opisu: mag.com.pl

źródło okładki: mag.com.pl

Nozomi | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Ten tom był wyjątkowo męczący. Ilość rozterek moralnych Antona tym razem przekroczyła wszelkie normy z poprzednich części. Także wątek Proroka jakoś mnie nie wciągnął, Łukjanienko najwyraźniej popełnił tu "błąd w obsadzie" (sam zresztą sobie z tego żartował). Choć gdyby prorok był piękną dziewczyną, w moim przypadku też nic by to nie dało ^_^. Jedyne co się broni to świetny styl autora i genialne obserwacje socjologiczne na temat rosyjskiego społeczeństwa.

mikakeMonika | 2018-10-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 października 2018

Zdecydowanie lepsza niż poprzednia część. Cieszę się, że się nie zniechęciłam. Kolejne przygody Antona, kolejne przemyślenia Autora i trafne spostrzeżenia o naszych czasach. I odwieczna walka dobra ze złem. Podoba mi się.

deskath | 2015-03-06
Przeczytana: 06 marca 2015

To już piąte spotkanie z serią Patrole Siergieja Łukjanienki. Tym razem Anton i reszta bohaterów będą zgłebiać tajemnice Zmroku, próbując odgadnąć jego prawdziwe znaczenie i naturę. Autor jak zwykle pod płaszczykiem fantasy, próbuje zadawać ważne pytania na temat kondycji ludzi, gdzie jest granica pomiędzy dobrem, a złem. W bardzo ciekawy sposób ukazał również życie współczesnych ludzi mieszkających w Rosji. Książkę czyta się świetnie, zresztą jak wszystkie utwory Łukjanienki. Autor zapewnia czytelnikowi ciekawą fabułę. Znaleźć w książce można sporo akcji, humor i ciekawe zakończenie. Polecam każdą pozycję z tego cyklu.

Bastard | 2015-03-25
Przeczytana: 27 lutego 2015

6/10 - DOBRY

Pewnego dnia na lotnisku Anton Gorodecki rozpoznaje w nastoletnim chłopcu nietypowego Innego o zdolnościach przewidywania przyszłości. Pojawienie się proroka budzi do życia niezwykle potężną istotę, której jedynym zadaniem jest zabić chłopca. Kim jest tajemnicza postać, której nie są w stanie przeciwstawić się nawet najsilniejsi magowie obu Patroli? Dlaczego nie chce dopuścić do wypowiedzenia słów przepowiedni? Aby ocalić chłopca-proroka Anton Gorodecki będzie musiał postawić na szali znacznie więcej niż tylko własne życie.

Dobra wiadomość jest taka, że napisany w 2005 roku „Ostatni patrol” wcale nie był ostatnim patrolem. Żadna to wielka niespodzianka, ponieważ Łukjanienko w ostatnim akapicie czwartej części cyklu jasno zasugerował, że powstaną kolejne tomy opisujące przygody jasnego maga Antona Gorodeckiego. Na „Nowy patrol” trzeba było jednak czekać aż siedem długich lat. Czy było warto? Moim zdaniem tak, chociaż piąta część serii nieco odstaje od swoich...

jatymyoni | 2015-02-25
Przeczytana: luty 2015

To jak spotkanie ze starym znajomym. Lubię przerwy w czytaniu serii, gdyż przebywanie cały czas z tym samym znajomym mnie nuży. Jednak ten tom jest najsłabszy. Czyta się jak zwykle świetnie, szybka akcja, ale coś brakuje. Brakuje atmosfery i jest przewidywalna. Miłośnicy autora z przyjemnością ją przeczytają. Mnie lekko rozczarowała.

Pablos | 2014-11-28
Na półkach: Przeczytane, [2014]
Przeczytana: 27 listopada 2014

Seria “Nocny Patrol” wzbogaciła się o piąty tom, zatytułowany “Nowy Patrol”. Na jego przykładzie coraz bardziej widać, że autor im starszy - tym bardziej zaniepokojony tym, co widzi dookoła siebie. Każdy odcinek cyklu oferując interesujących bohaterów i trudne wybory tak naprawdę opowiadał o ludziach - nie Innych, ale ludziach, będących jedynym powodem, dla którego powstały zarówno Patrol Nocny, jak i Dzienny.

Do tej pory jednak autorowi udawało się przedstawiać swoje pytania o ludzkość w sposób umiejętny, na pierwszym planie bowiem wyraźnie umieszczał akcję, Antona Gorodeckiego, Nesera, Siemiona, Zawulona i całą resztę naszych ulubionych postaci z cyklu. Jeżeli czytelnik niespecjalnie był w nastroju na rozważania na temat przyszłości ludzi, mógł wszystkie te rozterki Antona potraktować jako prywatną sprawę bohatera i po prostu przejść dalej, do opowieści. Teraz będzie trochę trudniej, bowiem rozważania są właściwie istotą tej książki.

“Nowy Patrol” wyraźnie odstaje od...

Aisling | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018

Trochę przesadzony jest ten opis z tyłu książki, bo Anton nie „stanął na czele Nocnego Patrolu”, a jedynie został kierownikiem działu. Ciekawe też czemu na początku była pomyłka, że Anton miał nazwisko „Horodecki” przy czym potem już był nazywany tak jak w poprzednich tomach.
Dobrze iż autor nie zdradza od razu wszystkich tajemnic kreowanej przez siebie rzeczywistości. Nawet starożytni nie znają wszystkich jej tajemnic.
Znowu mamy wiele refleksji np. jak można żyć bez tego co pomagało nam wygodniej funkcjonować. I czy to jest tak do końca fair wobec tych, którzy też możliwości nie mają.
Jeszcze kwestia jak funkcjonują ci którzy żyją od dawna, lecz stosunkowo nieźle podążają za zmieniającym się światem (Heser), a jak ci pozostający w stosunkowym odizolowaniu (Erazm Darwin) oraz ci, którzy ‘przespali’ pewien okres w dziejach, ale pragną nadrobić to co przegapili (Arina).
Chciałabym móc jak Heser siedzieć na jednym miejscu póki jest interesująco, a gdy nudno to odejść. Nieporadność...

Marta | 2014-11-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 09 listopada 2014

Wędrując między półkami empiku natrafiłam na tę pozycję. Leżała sobie niepozornie na półce. Nie wyróżniła się zbytnio z tłumu.
Dwie minuty zajęło mi przypomnienie sobie ile patroli znajduje się na mojej półce. Kolejne dwie wpatrywanie się w datę wydanie tegoż patrolu.

Pisk, jaki z siebie wydałam uświadomiwszy sobie, że jest to zupełnie nowy patrol oddał w pełni moją radość i wprowadził w konsternację innych bywalców alejki fantastyki empikowej.

Książkę pochłonęłam. Trwałoby to szybciej, niestety zmuszona jestem do pracy i spania.

Jak wszystkie poprzednie Patrole, ten również ma w sobie dużo magii, posępnych ulic, Zmrok, niedowierzanie, melancholię.
Dla mnie to jest melancholia.
A ciężka listopadowa pogoda jest idealnym uzupełnieniem wydarzeń opisanych w Nowym Patrolu.

ira | 2015-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 lutego 2015

Wiadomość, że jest kolejny "Patrol" powitałam z radością. W przypadku Łukjanienki nie miałam nawet cienia obaw, że seria się zestarzała, że coś pójdzie nie tak, ten autor w pełni zasłużył sobie na takie zaufanie.
Miałam rację. Anton pozostał Antonem, wszystko jest tak, jak powinno, a to, że Rowling napisała Pottera na zlecenie londyńskich Patroli... było przecież oczywiste. :)

książek: 2017
milla | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Kiedy kilka lat temu po raz pierwszy czytałam „Ostatni Patrol”, byłam przekonana, że Siergiej Łukjanienko definitywnie pożegnał się ze swoją serią. Sugerował to tytuł, wydawało mi się również, że pisarz wyczerpał temat. Anton osiągnął górną granicę swych możliwości, dotarł na najniższą warstwę Zmroku - Łukjanienko właściwie zamknął swojemu bohaterowi drogę do dalszego rozwoju. Czy zostało coś do dodania o świecie przedstawionym lub bohaterze? Pisarz uznał, że owszem, ale ja nie do końca jestem przekonana, że pisanie kontynuacji było dobrym pomysłem.

„Nowy Patrol” ma budowę doskonale znaną miłośnikom cyklu - powieść składa się z trzech opowiadań, których fabuły splatają się w finale. Tym razem pisarz zdecydował się przybliżyć nam świat jasnowidzów i proroków. Historia rozpoczyna się, kiedy Anton podczas odprowadzania gościa Patrolu na lotnisko, dostrzega wrzeszczącego chłopca twierdzącego, że rozbije się samolot, którym on i jego matka mają lecieć na wakacje. Skan aury potwierdza,...