Najnowsze artykuły
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i wygraj „W głąb”, czyli najnowszą książkę Katarzyny BondyLubimyCzytać2
- ArtykułyMiędzynarodowe Targi Książki w Krakowie® już 24-27 października. Wygraj bilety! [KONKURS]LubimyCzytać0
- Artykuły10 cytatów na Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji NarodowejLubimyCzytać6
- ArtykułyAnna z Działyńskich Potocka. Opis świata, którego już nie ma. Bez lukruRemigiusz Koziński2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Guy Bechtel
1
7,2/10
Najpopularniejsza książka
Cztery kobiety Boga: ladacznica, czarownica, święta, głupia gęś
7,2 z 19 ocen
129 czytelników 4 opinie
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,2/10średnia ocena książek autora
27 przeczytało książki autora
102 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Cztery kobiety Boga: ladacznica, czarownica, święta, głupia gęś
Guy Bechtel
7,2 z 19 ocen
129 czytelników 4 opinie
2001
Najnowsze opinie o książkach autora
Cztery kobiety Boga: ladacznica, czarownica, święta, głupia gęś Guy Bechtel
7,2
Kobiety zawsze miały ciężko. Były dyskryminowane na przestrzeni wielu wieków pod każdą szerokością geograficzną i w ramach każdej religii. Ta sytuacja w wielu krajach trwa niestety do dziś. Nawet Europejki w XXI wieku muszą wychodzić na ulice, by domagać się prawa do wolności i decydowania o swoim życiu i zdrowiu.
Książka "Cztery kobiety boga" skupia się głównie na roli kościoła katolickiego w poniżaniu i zniewoleniu kobiet. Autor przytacza wiele opinii znanych myślicieli, naukowców, pisarzy, doktorów i ojców kościoła, filozofów, teologów. Jest to więc naukowe opracowanie tematu.
Wyłania się z niego smutny obraz. Kościół zawsze uważał kobiety za istoty niższego gatunku. Winny jest temu biblijny opis pierwszego grzechu oraz opis stworzenia Ewy z żebra Adama.
Kościół widział kobiety jako istoty głupsze i bardziej grzeszne niż mężczyźni, wobec tego wymagające kontroli i nadzoru.
Autor opisuje cztery role, jakie kościół wyznaczał kobietom: ladacznica, czarownica, święta i głupia gęś. Każda z tych ról jest ciekawie opisana. Kościół widział w kobietach grzech pod wieloma postaciami. Grzechem był nie tylko seks pozamałżeński, ale także ten w małżeństwie, o ile nie służył przekazywaniu życia. Według kościoła kobieta miała rodzić dzieci, wychowywać je, sprzątać, gotować i usługiwać mężowi.
Kościół krytykował kobiety za chęć kształcenia się, za makijaże, stroje, a nawet za jazdę na rowerze.
Najstraszniejsze dla kobiet były oczywiście czasy polowań na czarownice. Na stosach spłonęło w chrześcijańskiej Europie wiele mądrych kobiet.
Wśród tematów podejmowanych w książce mamy też opis życia zakonnic, ciężkie życie mistyczek czy stygmatyczek.
W końcowych wnioskach autor porusza tematy ważne dla współczesnych kobiet a są nimi antykoncepcja, aborcja, in vitro, dopuszczenie kobiet do kapłaństwa.
Czytajcie, bo warto.
Autor ciekawie opowiada o chrześcijańskiej mizoginii, zwracając jednocześnie uwagę na to, że nie wypływa ona wcale z nauczania Jezusa.
Cztery kobiety Boga: ladacznica, czarownica, święta, głupia gęś Guy Bechtel
7,2
Książka przede wszystkim trudno dostępna. Wywołuje wiele emocji. Od szoku i niedowierzania jakie mizoginiczne poglądy mogły pojawić się w głowach kościelnych urzędników. Gniewu, że poglądy te były traktowane poważnie i wedle nich organizowano życie mnóstwa kobiet. Smutku nad cierpieniem, ograniczaniem, tłamszeniem osobowości i pogardą dotykającą córy Ewy. Radością, że ten etap nasza kultura ma już za sobą. I refleksją, że nadal część mężczyzn i urzędników kościelnych pragnęłoby regresu i przywrócenia modelu kobiety pobożnej, cichej, głupiutkiej i uległej.
Książka podzielona jest na prolog i pięć rozdziałów z podrozdziałami. W prologu omówione są wizje roli kobiety w momencie kształtowania się chrześcijaństwa. Rozdział pierwszy "Niższość Kobiety" to ocena kobiet w pismach Starego Testamentu, dziełach św. Pawła, św. Augustyna obrzydzonych kobiecą fizjologią i pogardzających kobiecą innością. Rozdział drugi "Lubieżna ladacznica" to opis prostytucji minionych czasów, ówczesne poglądy na małżeństwo, czystość, seks. Rozdział trzeci "Czarownica" mówi o tym w jaki sposób powstał archetyp czarownicy, kto go utworzył i w jakich okolicznościach, dlaczego najczęściej oskarżano kobiety, gdzie i ile procesów miało miejsce, jak one przebiegały. Rozdział czwarty "Święta" traktuje o kobietach-mistyczkach, stygmatyczkach, zakonnicach, warunkach panujących w ówczesnych klasztorach zakonów żeńskich. W piątym rozdziale "Głupia gęś" znajduje się przedstawienie opinii dotyczących kobiecych strojów, makijażu, dostępu kobiet do edukacji, kultury i rozrywek.
Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem. Czyta się szybko, a w pamięci zostaje na długo. Autor opiera się cały czas na dokumentach z epoki jest to wiec raczej dzieło naukowe niż wytwór własnych poglądów autora. Nie jest to też książka siejąca nienawiść do Kościoła, wielokrotnie wspomina się wkład tej instytucji w europejską kulturę i naukę. Jest to po prostu udokumentowanie tamtych czasów. Oby nigdy już nie powróciły.